Tomurcuk cicege donuyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sir_ako

Aktif Üye
......Bu yazmis oldugum kucuk hikaye, internette tanimis oldugum,turkiyede yasiyan ve bir kac hafta sonra evlenip dunya evine girecek olan genc bir bayan kardesim icindir.

.....Evin salonunda hanimlar, genc kizlar yasli hanimlar toplanmislar,gelin adayinin basi  renkli bir ortu ile ortulmus, ellerine kina  surulmek icin bekliyordu,evet her kes bekliyordu ama Ozlem bir turlu avuclarini acmiyordu,yaslisi genci hadi kardesim, hadi yavrum, avuclarini acda kina sogumadan surelim diyorlardi ama ozlem inadim inat deyip acmiyor, bir yandanda yan gozle mustakbel kayinvaldesini gozluyordu,kayinvalide yanina gelip ozlemin bir elini tuttu sonra elindeki kalin altun burma bilezigi ozlemin bilegine gecirdi, ozlemin yuzu guldu kaynanasinin  eli optu ve avuclarini kina surecek teyzesine teslim etti.her iki eline kinalar suruldu,sonrada genci ve ihtiyari hep bir agizdan kina geceleri turkuleri soylemeye basladilar,hele o kina gecelerinin meshur bir turkusu vardir, << babamin bir ati olsada gelse >> diye  once onu soylediler cok dertli soyluyorlardi kimileride soylerken agliyorlardi.bu turkuden sonra bildikleri ne kadar dertli turkuler varsa bir bir okudular,maksatlari kucuk gelini aglatmakti, Ozlem aglamiyacagim diye inat ediyor digerleride aglatmak icin turku ustune turku okuyorlar ve elleriylede tempo tutuyorlardi, nihayet ozlemin gozlerinden bir kac damla yaslar suzuldu,dertl turkuler soyliyen hanimlar ve genc kizlar bir den makam degistirip neseli sarki ve oyun havalarina gectiler,genci ve yaslisi ortaya cikip gobek attilar kalca kivirdilar, sallandilar,guzel neseli turkulerle kina gecesinin tadini cikarmaya devam ettiler,Ozlemde kendi kina gecesinde misafirlerden asagi kalmadi oda ortaya cikip, bir hayli tepindi ve oynadi.....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.......Delikanli genc kiza iskelede rastladi ! bakistilar bir ara !.... Hayir,hayir, delikanli genc kiza iskelede rastlamadi, Ozlemin yasadigi kasaba ege kiziylarina yakin icerlerde bir yerdeydi orda deniz ve iskeleler yoktu......Yaz mevsiminin son haftalariydi, ozlem,yakin arkadasi selime, ozlemin annesi ve babasi,kucuk gol basindaki cay bahcesine gidip oturdular, genellikle hafta sonlari aksam uzerleri buraya gelip otururlardi,caylarini iciyorlar, bir yandanda papaganlar gibi ay ciceklerini citirdatip sohbet ediyorlardi....Ozlem saga sola bakinirken iki masa otede bir kac arkadasi ile oturmakta olan Sinan ile goz goze geldi, sinan hafifce bir goz kirpti,ozlemin yanaklari kizardi, henuz ondokuz yasindaydi,karsi masada oturan delikanlinin goz kirpmasindan biraz utandi....Bu delikanliyi ilk defa goruyordu,mahallenin delikanlilarindan degildi, masada oturduklari muddetce bir bir lerini suzduler,ve gozlerini birbirleri uzerinden ayiramadilar,iki saat kadar burda oturdular vakit bir hayli ilerlemisti, hep beraberce kalktilar ve evlerine dogru yurumeye basladilar,Annesi ve babasi onden yavas yavas yuruyorlardi, arkalarinda ozlem ve Selime, kizlarin yirmi metre kadar gerilerindende sinan ve iki arakadasi aheste adimlarla  onlari takip ediyorlardi.ozlem arasira geriye bakip gelip gelmediklerini  gozluyordu.Selime iki kapi asagida oturuyordu, ozleme veda edip opusurlerken ozlem yine geriye bakti uc genc biraz geride sohbet ediyorlardi, yine goz goze geldiler sinan yine basiyla hafifce bir selam verdi.

......Ozlem yatak odasina gittikten sonra balkon kapisini acip balkona cikti ve sandalyeye oturdu, disarda tertemiz bir yaz havasi vardi,uc genc biraz ilerde sohbetlerine devam ediyorlardi, ozlem yarim saat kadar oturduktan sonra yatagina dondu ve uzandi,gozlerine uyku girmiyordu, kimdi bu kendisine goz kirpip selam veren genc,kac yasindaydi, nereliydi, ne is yapiyordu,tanimadigi bir gence bir goruste asik-mi oluyordu, oyle boyle dusunurken uykuya daldi...Sabahleyin kahvaltisini yerken aksam cay bahcesinde gordugu genc yine gozlerinin onune geldi,genellikle cay bahcesine cumartesi aksamlari giderlerdi, acaba o genc cumartesi gunu yine orda olacakmiydi,onu bir daha gorebilecekmiydi, icini bir heyecan sarmaya basladi,bilip tanimadigi bu yakisikli genc zihni icine yerlesmeye basladi.
.........Sali gunu ogleden sonra annesi ozlemi yanina cagirip, aksam icin kurabiye yapacagim, bakkala git bana un ve seker al deyip para verdi, ozlem dortyuz metre otedeki bakkala yavas adimlarla gitti, annesinin istediklerini aldiktan sonra kendine de bir paket ciklet aldi, bakkaldan bir kac metre uzaklasmistiki: birden yaninda bir arkadasi ile sinan karsisina cikiverdi. Ozleme yaklasip, benim adim sinan: eger vaktiniz varsa sizinle konusmak istiyorum,ben burda misafirim persembe gunu eskisehire donecegim dedi... Ozlem yine birden sasirdi,yanaklarina pembelik coktu, ne soyliyecegini sasirdi, heyecanlandi,kelimeler diline dolasti, kendini toparlayip yarin saat 11.00 de ayni cay bahcesine gelirim dedi.agzindan cikan kelimelere kendide inanmak istemiyordu,heyecanla eve gelip annesinin istediklerini birakti ve ben selimeye gidiyorum diye evden cikip kapi komsusu olan arkadasi selimeye gitti,ona durumu anlatip yarin kendilerine gelip bir bahaneyle annesinden izin almasini rica etti, cocukluk arkadaslariydilar,selime sen canini sikma gulum bir bahane uydurup annenden izin aliriz dedi.
......Carsamba gunu saat 10,30 selime ozlemlere gelip tatli bir yalanla ozlemin annesinden izin aldi, once carsiya gittiler ordanda dogruca cay bahcesine hizli hizli adimlarla yuruduler, ozlemin kalbi gumbur, gumbur atiyordu, cok heyecanliydi,simdiye kadar boyle bir sey basina gelmemisti....Cay bahcesinde sinan ve arkadasi bir masaya oturmus onlari bekliyorlardi,kizlar gelince ayaga kalkip yer gosterdiler, boylece kare tamamlandi, sinan yanindaki arkadasini halamin oglu muhsin diye tanitti,...Sinan ozlemi gordugu an icinde firtinalarin koptugunu ,yanginlarin basladigini soyleyip ozlemle tanisip arkadas olmayi arzuladigini soyledi, yarin eskisehire donecegim, eger istersen telefon ve internet uzerinden gorusebiliriz dedi,Yine sinan dort hafta evvel askerden geldigini, eskisehirde yasadiklarini, babasinin ticaretle ugrastigini, bir muddet sonra kendi isini kuracagini soyledi,ozlem hep dinliyordu, ne yapacagini bilemiyordu, karsisindaki gence o da bir ilgi duymustu,onun icindede sessiz firtinalar esmeye baslamisti, arasira can dostu selimeye yan gozle bakip bana yardimci ol ne yapacagimi bende bilmiyorum demek istiyordu.... Iki saat konustular,sonunda ozlem yine utangac gozlerle sinan,a telefon numarasini ve E-mail adresini verdi, yarim saat daha oturduktan sonra ozlemin annesi merak eder deyip genclerden ayrildilar.Ozlem iki gun icinde sinan,a buyuk bir alaka duymustu, bir goruste asik-mi oluyordu, bu soruya kendi de cevap bulamiyordu, kader cizgisi olusum yapiyor gibiydi..

......Bir hafta sonra ozlem ve Sinan her iki gunde bir birbirlerini arar oldular,her uc haftada bir Sinan ozlemin yasadigi kasabaya geldi,hafta sonlari halasinda kaldi, ozlemle bulustular, aralarinda buyuk bir ask basladi,ozlem 20 yillik yasaminda ilk defa bir erkegi sevmenin ne oldugunu ogrendi.bulusmadiklari zamanlarda telefon ve net uzerinden gorustuler,arkadasliklari gercek bir sevgiye, sevmeye donustu.....Tanismalarinin dorduncu ayinda Sinan ozleme evlenmeyi teklif etti, ozlem kabul etti, sonrada meseleyi annesine acti,annesi icin buyuk bir surpriz olmadi, kizinin dakikalarca telefonda konusmasindan, odasina kapanip saatlerce pc, basinda oturmasindan kizinin hayatinda bir erkek oldugunu anlamisti............Iki hafta sonra sinanin annesi ve halasi ozlemlere surpriz bir ziyaret yapip ozlemi ogullari sinan'a istediler,Her iki sehir arasindaki mesafe bir hayli uazakti sik sik gidilip gelinmiyordu,ayni gunde soz kesip nisan tarihi kararlastirildi,iki ay sonrada ozlemlerin evinde nisan yapildi ve yuzukler takildi, artik onlar birbirlerini cok seven iki nisanliydilar.Ozlem 20 yasinda Sinan da 23 yasindaydi.....
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.......Isde o gun sevgililer gunuydu, ben shout box,da bir kac arkadasla cene yapiyordum,o sirada ozlem gelip selam ako abi nasilsin diye sordu ? bende tesekkur ederim ben iyiyim sen nasilsin dedim...Ozlem bu gun cok canim sikiliyor abim,nisanlim henuz aramadi dedi, bu arada yine baska bir erkek arkadasda araya girip benimkide aramadi benimde canim sikiliyor dedi..Kendilerine biraz moral verdim gunun erken oldugunu, simdi aramadilarsa bir kac saat sonra ararlar, her kesin isi gucu vardir, siz merak etmeyin er gec ararlar dedikten sonrada espiri olarak ....Gidin pencerenizin kenarina oturun elinizede birer tane papatya alin, ariyacakmi ? aramiyacakmi ? diye yapraklari yolup papatya falina bakiniz dedim, o sirada shout box,u gozlemekte olan bir arkadas da radyo,ya istek yapip papatya fali sarkisini calinmasini istedi ve biraz sonra sarki calindi, bu arada benimde gozlerim doldu demezsem yalan olur, cunku bir zamanlar bende sevmistim..
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

......Kina gecesinden bir hafta sonra bu saatlerde kasabanin salonunda Ozlem ve sinan,in dugunleri yapilacak ve ozlem eskisehire gelin gidecek, Ako abiside internette tanistigi bu kiz kardesine ve esine omur boyu mutluluklar icinde yasamalarini arzu edip saadetler diler ve allah mesut etsin, der....
.......Sinan ve ozlem aklimdan gecip koydugum isimlerdir.
.......

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...