sizce AŞK nedir?????

Wewear

Aktif Üye
AŞK ÇOK KARMAŞIK DUYGULARA GİRMEKTİR.

Wewear

Aktif Üye
Aşk sevilmesen yada istenmesen bile beklemektir.

derin***

Yeni Üye
senin aşkın sen değilse sende o sun
bu durumda senin aşkında sen değilsin
zaten senin istediğinde sen değilsin.
Bu durumda sen neysen yine aşkın o olur.
çünkü zaten sen başkasın senin aşkın başka

Senin aşkın sen değilse sen o sun : Aşk genel anlamda bir başına pek bir anlam ifade etmez. Aşkın güzelliği duyulduğu kişidir. genelde karşı cins olur ama hemcinslere duyulan aşklara da shaygı duymak gerektiğine inanıyorum. Bu söz ile kişilerin birbirine benzerlik göstermeleri yani bir kimlkik bunalımı gözükmektedir.

Aşkın sen oladığı takdirde sen aşkın kendisi olursun. Biraz narsizm kokuyor bu bölüm. Ama devamında gelen bölüm tamamlayıcı oluyor :

Bu durumda senin aşkında sen değilsin.

İlk önerme tek başına yanlış iken devamında gelen buı önerme ile diyalektik bir anlam kazanıyor ve sonuna kadar doğru bir hal alıyor.

Devamındaki söz ise yine doğruluğunu kanıtlıyor nitelikte:

Zaten senin istediğinde sen değilsin.

Aşkın "Başka" kavramına yöneldiği akıldan çıkmadan doğruluğu onaylanabilir. Devamında ki önerme birden bu diyalektik bağdan kopup kendi hallinde bir önerme oluyor. Şöyle :

Bu durumda sen neysen aşkın yine o olur.

yani bir geriye dönüş var. Oysa yadsımanın yadsınması kuralına göre ve bilimsel verilere bu göre imkansız. Varolan fenomen ile sergilenen evrimsel süreç asla geri atmaz. Yaşanan aşk olgusu statik bir yön asla almıyor. Burada varolan bir enerji var.

Devamındaki söz daha ilginç bir sonuç arz ediyor :

Çünkü zaten sen başkasın aşkın başka

Aşık olan "Ben" ile "Ben" arasındaki en büyük fark ise yaşanılan olaylar ile yani fenomenolojik çerçevede olan etkileşimdir. Aşık olan kişi deneyimlediği kendisini hislerini yoğunlaştırdığı kişi çerçevesinde oluşturur. yani bir anlamda Feuerbachcı "Organik olmayan doğa" modeline bürünüyor. Bu önemli bir ayrımdır.

Doğru Aşık olan "Ben" ile Ben sonuçta aynı noktada birleşir. Ama bu birleşme sonucunda "Ben" eski "Ben" değildir artık. eğer bu böyle olsaydı doğumdan bu yana aynı biçimde kalmamız gerekirdi. Az önce senin önermende karşı çıktığım nokta şuydu : Yazmış olduğun önermenin son kısmında yeniden başa dönüyordun. Oysa böyle bir süreç sonunda kişi asla başa dönmez.

Yani Aşık olan "Ben" aşk bittikten sonra ya da aşkın devamı halinde her halükarda kendisidir ama bu "Ben" yaşanılanlar, düşünülenler ve paylaşılanlar sonucunda değişir.

Şu önermeye dikkat edelim :

Yani senin aşkın yine sensin
Ama bu senlik sen değil
Sen ikiye ayrılıyorsun arkadaş
Sen ve
Aşık olan sen...
Ve bu ikisi birden
Yine sensin
Hemen örnek ile açıklıyorum. Elimizde 50 YTL var diyelim. Kimine göre bu para çok fazla kitap, kimine göre çok fazla yemek, kimine göre güzel elbiseler demektir. Demek ki amacına göre bir farklılık gösteriyor. Aşk içinde varolan "Ben" ise yine böyle bir farklılık içindedir. Varoluşçu bir yapı arz ediyor.

Sonuçta gelinen nokta aynı. yani : Sen yine sensin...

Bu önerme son derece yanlış. Sen yine sensin önermesi yaşanan aşkı ve aşkın yaşanıldığı kişiyi kötü anlamda yadsır yani onu yok sayar. Yani ikiye bölünen kişi ( aşk içindeki arayış sonucundaki sorgulamalardır bu bölünme ) tekrar kendisi olduğunda kendisi olduğu kadar değildirde.

Kendisidir çünkü o aşkı yaşayan kendisidir. Kendisi değildir çünkü bu yaşanılan olgu sonucunda bir evrimsel süreç içine girmiştir. Bu aşk ile kişi ya aşka inanmayan birisi haline gelecek, ya da mutlu birisi olacak. Ama asla ilk başta aşka başlayan kendisi olmayacaktır.