Ne kadar cok ozlemisim....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sir_ako

Aktif Üye
Ne kadar cok ozlemisim..

……..Pazar sabahiydi, evimin arka bahcesindeki tahta kanapeye oturmus, hem gazetemi okuyor, hemde kahvemi yudumluyordum.Sira seyahat ve turlar sayfasina geldi,gidilip de gorulecek yerlerin resimlerinide koymuslardi,altindaki yazilarlada ballandira ballandira anlatmislardi, guzel yerlerdi,gidip gormeye hakikaten degecek yerlerdi ama ne yazikki  bu yerler benim vatanimda degildi , bana gore benim vatanim bambaskaydi ,, Dagiyla ovasiyla, ormaniyla,yaylasiyla coluyle dereleri ve nehirleri sonra selaleri ile gercekten benim vatanim cok cok degisikti, bir anda duygulandim,,Elimdeki kahve fincaninin icine gozlerimden ilik ilik yaslar dokulmeye basladi, ne oluyor bana yaf diye kendime sordum, sessiz sessiz agliyordum,Anladimki  ben sehirimi, kasabami,koyumu ozlemisim,gidip gormiyelide bir hayli zaman oldu, gercekten gozumun onunde tutmeye basladi bizim oralari.
……Gazeteyi orda birakip iceri girdim ve Computerimin basina gectim, kendim gidip goremiyorum ama en azindan forumlardaki arkadaslara bizim oralari anlatabilirim diye basladim yazmaya. Sabirla okursaniz sizde benim yasadigim yerlerin ne kadar guzel olduklarini anlar ve bana hak verirsiniz.Dertliyim bizim oralari sizlere anlatirken hatalarim olursa lutfen beni affedin..

………Bizim  sehire gitmeniz icin Yok daglarinin yanindan gectikten sonra kuzey doguya dogru donmeniz lazimdir, Yok daglari gercekten cok yuksek daglardir, Tepeleri kel asagilari yesillikdir, bu Yok daglarinda senenin 12 ayinda kari goremezsiniz,  evet o kadar yuksek olmalarina ragmen kari goremezsiniz, neden derseniz,  tepeleri cok sivri ve asagilari cok diktir, buralara  en usta dagci  karilar bile tirmanamazlar….
……Evet Yok daglarinin eteginden kuzey doguya dogru arabayla bir saat kadar giderseniz, Gorunmez sehire gelirsiniz, adi ustunde gercekten Gorunmez sehirdir, yol kenarlarinda sogut agaclarini, yine yol kenarindaki tarlalarda otliyan inekleri ve kuzulari gorursunuz ama Gorunmez sehirini goremezsiniz….

……Gorunmez sehiri gectikten sonra ilk dort yol agzina geleceksiniz, kosedeki telegraf direginde bir kac tane yol gosteren tabela vardir, cok dikkatli bakmaniz lazimdir,Sol tarafi isaret eden tabeleye cok dikkat edin.Tabelada Bulunmaz’a gider diye yazi vardir, evet Bulunmaz bizim kazamiz’dir, dort yol agzini yuz metre kadar gectikten sonra  sola doneceksiniz, aman aksi tarafa gitmeyiniz, tozlu toprakli yollarda kirkbes dakika kadar gittikten sonra, Kayip vadiye geleceksiniz, zaten Kayip vadiden gecmeden Bulunmaz kasabasina gidemezsiniz, adi uzerinde burasida kayip vadi’dir, gelen  gecen yolcular yollari iyi bilmezlerse bu Kayip vadide kaybolurlar, bir baskadir Kayip vadi, yaz aylarinda civil civildir,  yakin koyluler ve kasabalilar, buraya gelip cadirlarini kurarlar, hem  tatil yaparlar hemde hayvanlarini otlatirlar,… Sultan palamut  hic seferine giderken burda konaklamis, komsu ulkenin casuslari uzaktan sultan palamutun ordusunu takip ediyorlarmis, kos koca ordu bir anda Kayip vadide kaybolmus,casuslar gozleri onlerindeki kos koca orduyu gorememisler… Evet Kayip vadiyi sag salim gectikten sonra, Bulunmaz kasabasina geleceksiniz,,kasabanin ortasindan gecen ana caddenin sonuna gelince  zaten bir tane ana cadde vardir, sag tarafta yesile boyali muhtarlik binasi gorulur, Bulunmaz muhtarligi yazar, hemen muhtarligi gecince yine sola donup yolunuza devam ediniz, biraz gittikten sonra bizim koyun yoluna sapacaksiniz, gercekten Bulunmaz kasabasini bulursaniz, kahvede oturup bir cay veya ayran  iciniz, her ikisininde tadina doyulmaz,….
……Bizim koyun adi Arabul’dur, koy muhtarligindan sonra tozlu tasli daracik ancak at arabasinin gecebilecegi yolda 20 km suratle 15 dakika gittikten sonra onunuze cok eski tasdan yapilmis bir kemer kopru gelecek, gozunuzu acin ve cok dikkat edin bu kopruyu gecerseniz, kolay kolay Arabul koyunu bulamazsiniz, Evet o eski tarihi kopruyu 200 metre kadar gectikten sonra hemen sola donunuz,, dikkatle bakarsaniz uzaklarda bir minare goreceksiniz, Arabul koyunun yolu cok bozuktur, cok yavas gitmeniz lazimdir, yoksa ya akis yada makas kirabilirsiniz..

….Bu satirlari yazmaya calisirken efkarlandim yine, yani yakinlarda raki satan  bir yer olsa hemen gidip koca bir sise alip icmek istiyor canim…..Iste o tarihi  kemer kopruden gectikten sonra sola doneceksiniz, o kemer koprununde bir hikayesi varmis, buyuk iskender  hindistani fethe giderken ordulariyla bu kopruden gecmis ve sonra Arabul koyunde mola vermis,.Nerde kalmistik, evet kopruden sonra sola direksiyon kirdik aman yavas gidin, karsiniza bir essek veya  at arabasi cikabilir  yolda cok dardir…Yol kenarindaki agaclardan bogurtliyen yiyebilirsiniz ama yikamadan yemeyin,  yem yesil yerlerdir Arabul koyu, koyun sol tarafinda kucuk bir dere akar,Arabul koyu dedemlerin koyudur, babamda orda dogmustur, o  dere kenarinda hic unutamiyacagim bir hatiram vardir, daha 16 yasindaydim bir akrabalarimiza misafir  olmustuk, 16 yasinda  48 kiloydum, akrabamin 14 yasindaki kiziyla dere kenarinda geziyor ve kiristiriyorduk masallah kizda  kucuk yasina ragmen sisman mi sisman, bak dedi, sen simdi orada duracaksin, ben burdan kosup  senin uzerine atliyacagim , sen beni havada yakalayacaksin ayaklarimi beline dolayacagim, bir filimde filan gormus her halde, yapma kiz ben seni havada yakaliyamam filan darken kiz kostu kostu uzerime atladi ellerini boynuma doladi, onun agirligiyla ikimizde cumbadalak diye derenin icine ucuvermistik, bu gun bile hatirlar bol bol gulerim.Evet nerde kalmistik, daracik Arabul koyunun tasli takozlu yolunda  35 dakika kadar araba surdukten sonra Arabul koyune geleceksiniz Arabul koyu cok sakindir, adres soracak kimse bulmaniz sans isidir. Ama cok aramaniza luzum yok koyde uctane sokak vardir, caminin kosesine geldiginiz zaman yine saga sapacaksiniz, sokagin adi sihirli sokaktir, ne sokagin kendisi nede uzerindeki evler gorunur, dumduz sonuna kadar gidiniz zaten cikmaz sokakdir, en sondaki ev dedemden kalma evdir, icinde hala kuzenlerim otururlar,..Bir gun  oralara yolununuz duserse hic cekinmeden cikmaz sokagin sonundaki mavi kapili evin kapisini calin ve biz Ako,nun arkadaslariyiz deyiniz sizleri iceri buyur edip misafir ederler. Sakin cekinmeyin,
..Birazcik olsun bizim oralari sizlere tanitmaya ugrastim ve bu arada bende biraz stress attim.

Ako-hox tarafindan yazilmistir,
Fiction
Okuyanlara tesekkurler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...