Gelin Damat Yemini

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kalpsiz

Yeni Üye
evlilikzb5.gif

Gelin Kredi kartlarını çökertip seni üzmeyeceğime, sık sık ağlayarak annemin evine gitmeyeceğime, pahalı hediyeler istemeyeceğime, sürekli şikayet etmeyeceğime, her gün sana mükemmel sofralar hazırlayacağıma, seni anlamaya çalışacağıma, hayatım boyunca seni seveceğime söz veriyorum

Damat Futbol maçlarını seni sıkacak derecede izlemeyeceğime, televizyon kumandasını arada bir sana vereceğime, kayınvalidemin ev ziyaretlerinden rahatsız olmayacağıma, arada sırada da olsa sana hediyeler alacağıma, seni daima koruyup kollayacağıma ant içerim

İstanbul Küçükçekmece Belediyesi tarafından organize edilen evlilik töreninde ise nikahsız yaşayan (muhtemelen imam nikahlı) 500 çifte yukarıdaki Gelin- Damat Yemini ettirilmiş.
Ülkemizde evlilik töreni Medeni Kanuna göre gerçekleşirken Evlendirme Memuru, evleneceklerden her birine birbiriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar. Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. Memur, evlenmenin tarafların karşılıklı rızası ile kanuna uygun olarak yapılmış olduğunu açıklar ve tören tamamlanır. Yani evlilik töreni sırasında evlenecek çiftlerin evlilik yemini altında birbirlerine söz vermesi bizim kültürümüzde yok.
Bu tür yeminler sık sık Amerikan filmlerinde Kilisede gerçekleşen evliliklerde gördüğümüz Batı Kültürüne ait bir gelenek. Hatta gecenlerde okumuştum Diana, Prens Charles’la evlenirken evlilik yemininden eşine sadık kalma ile ilgili bölümü çıkarttırmış. Bence Diana, inanılmaz hoş, çok zarif ve kesinlikle gerçekçi bir kadındı! Charles, evlenmeden önceki aşkı Camilla ile evliliği boyunca ilişkisini sürdürdü. Neyse ki boşandıktan ve Diana öldükten sonra Camilla ile evlendi de bu evrensel mesele böylece çözüme ulaşmış.

Neyse dönelim bizim gelin damat yeminine. Bu yemin metnini kim hazırlamış belli değil. Fazla söze gerek yok andı hazırlayanı kutlamak gerek çünkü evlilik olayını damardan çözmüş! Çözmüşte bunun o törende evlenen 1000 garibana ne faydası var? Evlenenler zaten evli; herkes evliliğinin farkında
Andı içtiğinde kadın en büyük rahatlama terapisi olan alışveriş huyundan vazgeçip, mutfakta Bayan Ümit Usta’ya mı dönüşecek? Ya da bütün akşam tv izleyen kocası birden karısına hediyeler alan romantik bir aşık mı olacak?

Hoşluk yapmak istemişler belki de ama geçmeliyiz bunları. Ve bana göre de
Sevgi ve evlilik emek ister ve eşlerde birbirinin emeğidir.

Sir_ako

Aktif Üye
.........Evlilik karsilikli  sevgi ve anlayisdir,evlilikden once verilen sozler zamanla bosa cikiyor,kocalar kumarlarinida oynuyorlar, meyhanelerede gidiyorlar. kadinlarda komsulariyla dedikodu yapmaktan kocalarina yemek pisirmiyorlar.Kocalarinmdan habersiz borc yapiyorlar.
.........Evde evi yani butceyi yoneten bir kisi olur bu akilli harcamalar yapip idareyi bilirse cok problem olmaz. Nikah merasimlerinde, yabanci nikahkarda nikah ,memuru veya  rahip her iki tarafada  eslerin bir birlerine hayat boyu sadik kalacaklarina iyi gunde ve kotu gunlerde hep birbirlerini destekleyecek yeminler ettiriyor. falan filan ama bir muddet sonra her seyler bas asagi  oluyor.
.....Guzel konu icin ellerine saglik.

canik

Yeni Üye
eline sa?l?k hayat?m gerçekten güzel konu ;)

ako_hox' Alıntı:
.........Evlilik karsilikli  sevgi ve anlayisdir,evlilikden once verilen sozler zamanla bosa cikiyor,kocalar kumarlarinida oynuyorlar, meyhanelerede gidiyorlar. kadinlarda komsulariyla dedikodu yapmaktan kocalarina yemek pisirmiyorlar.Kocalarinmdan habersiz borc yapiyorlar.
.........Evde evi yani butceyi yoneten bir kisi olur bu akilli harcamalar yapip idareyi bilirse cok problem olmaz. Nikah merasimlerinde, yabanci nikahkarda nikah ,memuru veya  rahip her iki tarafada  eslerin bir birlerine hayat boyu sadik kalacaklarina iyi gunde ve kotu gunlerde hep birbirlerini destekleyecek yeminler ettiriyor. falan filan ama bir muddet sonra her seyler bas asagi  oluyor.
.....Guzel konu icin ellerine saglik.
dediklerin çok do?ru arkada??m dediklerine kat?l?yorum  :eek:k
Evlenene kadar ay?ya day? demek evlili?i yürütmek için çözüm de?il ;) ileriyi ve gerçekleri görmek neysek o oldu?umuzu göstermek laz?m :)
Gerçekten evlendikten sonrada de?i?meyece?inize, evlenmeden önceki gibi olca??n?za, birbirinizi iyi tan?d???n?za inanabiliyosan?z evlenin e?er evlendikten sonra aa bu benim tan?d??m ki?i de?il deme ?ans?n?z yok bence..Çünkü kendiniz istedi?iniz...He ?unuda diye bilirsiniz sevdim evlendim tan?d???m ki?i de?il bo?anim vs vs zaten günümüzdeki ço?u insan?m?z böle yapmaya ba?lad?...E?lerin düzelme ?ans? varsa gerçekten sevgi varsa neden sava?mayal?m...?unuda diyebilirsiniz ne sevgisi ya evet günümüzdeki sevgilerimizde sahtele?ti...GERÇEKLER? VE DO?RULARI YA?AMAK B?Z?M EL?M?ZDE YETERK? B?Z GERÇEK VE DO?RU YA?AMASINI B?LEL?M GER?S? KEND?L???NDEN GEL?R ZATEN..  Evet evlenince her?eyin boyutu de?i?iyo sorumluluk sahibi oluyoruz böle olmas? davran??lar?m?z?n de?i?mesini gerektirmez...
Ama en önemlisi SEVG? ve SAYGIYI kaybetmemek gerek bence... :eek:k

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...