Erzurumlu :)))

sebnemsever_42

Aktif Üye
Yakit durumu

Hükümet, Erzurum'a bir yazi göndermis:
Kisin soguk geçecegi anlasilmaktadir... Kullandiginiz yakitin cinsini, kod numarasini ve stok durumunu acele bildiriniz.
Erzurumlu bir köy muhtarida hemen Ankara'ya cevap yazmis:
- Yakitimiz pohtir... Kod numarasi yohtir... Stokumuz ise çohtir.

Kadin lafiyla...

Palandöken gazetesinin Genel Yayin Yönetmeni Mehmet Sener anlatti.
Erzurum havaalaninda yolcular uçaga binmisler. Kapilar kapanmis ve hostes

"sayin yolcular" demis: - Lütfen kemerlerinizi baglayiniz.
Kimse baglamamis. Hostes "durumu" pilota anlatmis. Pilot, mikrofonu eline almis:
- Hele dadaslar, kemerlerinizi baglayin da havalanah.
Herkes bir anda kemerlerini baglamis. Hostesin saskinligini gören pilot söyle demis:
- Erzurumlu, kanayakli (kadin) lafiyla is yapmaz.

Düzgün Çalışmiiir

Erzurum'a bilgisayarın daha yeni yeni gelmeye başladığı zamanlara ait bir anıyı Erzurum Kültür Kurumu İlköğretim Okulu'ndan Mansır Tikici anlatıyor...
Bir işyerine bilgisayar ve stok programı satılır. Teknik servis elemanı bilgisayarı işyerine kurduktan sonra stok programının kullanımı ile ilgili bilgi verir ve ayrılır. Aradan bir iki saat geçer, işyerinden telefon:

"Kardeşim sizin anlattığınız gibi yapirem fakat program düzgün çalışmiir."
Teknik servis elemanı sorar:
"Nasıl yapıyorsunuz?"
"Senin anlattığın gibi."
"Hata ne?"
"Yazdığım bilgiler kaydetmeme rağmen saklanmir."
"İşlem basamaklarını tek tek anlatın."
"Tamam" diyor ve başlıyor anlatmaya...
"Programı açirem. Malın adı bölümüne adını, adedi bölümüne adedini, birim fiyatını vb. yazirem. Hepsini yazdıktan sonra senin anlattığın gibi kayıt bölümüne basirem. Ekrana bir yazı geliir:
Kaydetmek ister misiniz? E/H yazısı çıkir.

Ben de diyirem Hee..."

C

C@NiK

emeğine sağlık ;)

Bir Erzurumlu olarak  Ben de diyirem Hee..." :D :D

canik

Yeni Üye
ZEÇİ HELE BİR DİNLE

"12 Eylül" öncesi Karslılar ile Erzurumlular birbirlerine giriyor, Kars'a giden yolcu otobüslerini bile durduruyorlar...
Durdurulan otobüslerden birinde bir delikanlı, Karslı akranını sorguya çekiyor, güya dinle ilgisini soruşturacak...
"Hele Ayat-ül Kürsi'yi ohu baham gardaş!"
Karslı:
"Ağabey oni bülmürem, istersen gulhü'yü ohiyim!"
"Haydi onu oki!"
Karslı okumaya başlayınca, Erzurumlu dışarıda bekleyen birine seslenir:
"Zeçi ağabey, hele bir dinle, bakah gulhü'yü doğru ohir mi?"

GAMÇİ

Erzurumlunun  biri camiye gider, acele acele kaza namazını kılar, çıkarken imam başına dikilir, elinde kamçı vardır:
"Bu ne biçim namaz kılmak, hele bir töreli kıl bahim!"
Adam namazı baştan kılar, imam gelir sorar:
"Söyle bahim, evvelki namazın mı oldu, yahsa bu namazın mı?"
"Demin kıldığım namaz!"
"Niye?"
"Çünkü bu namaz kamçı rızası içindi, öbürü Allah rızası için!"

sebnemsever_42

Aktif Üye
çimse yok mi.?

Erzurumlunun biri büyük bir çukura düşer başlar bağırmaya çimse yokmu çimse yokmu beni kurtaracak çimse yokmu? imdada bir melek yetişir ve derki seni üç şartla oradan çıkarırım bir içkiyi iki kumarı üç karı kız ayağını bırakacan bizim erzurumlu düşünür tekrar başlar bağırmaya başka çimse yokmu? Başka çimse yokmi?

eleyse niye durdun?

Erzurumlu bir hanım telaşla koşarak belediye otobüsünü durdurmaya uğraşıyor. Halk ıslıklıyor. Şoför acı bir frenle duruyor.
Kadın:
-Gardaş bu otubus İliceye gidir mi?
Şoförün canı burnunda, araba dolu, zor durmuş, kızgınlıkla
-Heyir baci, getmez!
Kadın:
-Vış! eleyse niye durdun!

Erzurum'dan çıktım yola

Zamanin birinde Erzurum"dan bir grup insan Hacca gitmek için yola çikmislar. Van"a gelmisler. Van"in bir köyünde konaklamaya karar vermisler.

O köyün de imami yokmus. Köylüler aralarinda konusmuslar ve Erzurum"dan çikip hacca giden bu topluluktan birini imam yapmaya karar vermisler.

Hem Erzurumlu hem de hacca gidiyorlarsa bos insan degillerdir diye düsünmüsler.

Nitekim tekliflerini içlerinden birisi kabul etmis. Her yil 400 koyun verilecekmis imama. Adam hacca gitip masraf yapacagima burda kalip yalandan imamlik yapar ve her yil 400 koyun sahibi olurum diyerek ise baslamis.

Köylü camide toplanmis namaz kilinacak. Sayin imam baslamis namazi kildirmaya. -"Erzurumdan çiktim yola Van"da verdim mola 400 koyun verdiler bana, Allahuekber. " Bu günlerce ayni biçimde devam etmis. Köylü bu ise biraz sasirmis ve konusmuslar aralarinda.

-"Ya," demisler "Daha önceki imam mi yanlis kildiriyordu, yeni imam mi?. Bunu gitip Müftüye soralim." demisler.

Sayin müftü meshur OFLU. Müftüye gelen halk herseyi anlatmislar.

Müftü Köylüye dönerek :

-"Siz simdi hiç imama çaktirmadan köyünüze dönün ve namaz vakti camide toplanin bende namaza gelicem" diye emir verir.

Herkes köyüne döner ve namaz vakti herkes camide toplanir.

Tabiki Sayin MÜFTÜ de camidedir.

Imam namazi kildirmaya baslamis.

Birinci rekat:

-"Erzurumdan çiktim yola Vanda verdim mola 400 koyun verdiler bana, ALLAHUEKBER" der ve arkada "ÖHÖ..ÖHÖ!.." diye bir ses gelir ve imam yakalandim herhalde diye korkmaya baslar.

Ikinci rekatta bu sefer:

-"Erzurumdan çiktim yola...Van"da verdim mola... 400 Koyun verdiler bana, YARISI SANA YARISI BANA ... Allahuekber" diyerek sölerini degistirir.

Namaz bitince köylü Müftüye dönerek

-"Imam efendi namazi dogru mu kildiriyor mu?" diye sorar.

Müftü: -"Haçan birinci rekatta biraz sasirdi ama Ikinci rekatta isi düzeltti......"

Sir_ako

Aktif Üye
Ne demis Erzurumlu, ula Istanbul neki ? Erzurum yayla, yayla, paylasim icin cok,cok saolasin