Adobe PhotoShop Dersleri

Kalpsiz

Yeni Üye
--Posta Damga Mühürü Yapımı--

tutoSeal01.gif

Ilk olarak yeni bir döküman açalim ve yeni bir Layer açip yanda gördügünüz gibi ana hatlariyla mührümüzü
toolPen.gif
Pen Tool yardimi ile vektörel olarak çizelim.

Simdi
toolBrush.gif
Brush Tool ayarlarini yapip Paths Paletinden vektörel çizimi hayata geçirecegiz. Vektörel çiziminizin ölçüsüne uygun bir çap seçin. Ben 5 pixel olan brush ucunu sectim.
tutoSeal02.gif

Paths Paletine geçerek "Work Path" Layer'da Sag klik>Stroke Path... daha sonrada gelen kutucukta Brush seçerek OK diyelim.
tutoSeal03.gif
Altta görülen sekli elde ettik.
tutoSeal04.gif

toolHorizontalType.gif
Type Tool ile
toolWarpedText.gif
WarpedText özelliklerinden de yararlanarak mühürümüzde bulunmasini istedigimiz yazilari yerlestirelim.
tutoSeal05.gif

tutoSeal06.gif
Su andaki Layer Paleti görünümü:
Background : Beyaz zemin.
Layer 1 : Muhur cizgileri
T Layerlar : Her bir yazi icin ayri ayri Layer olmak uzere yazilarin Muhur icine yerlestirilmesi.
Layer 2 : Muhur icindeki minik yildizlar.
Yandaki sekilde goruldugu gibi Layerlari birbirine baglayip Elma+E tuslarina basarak Layer 1'de toplayalim butun cizimi. Muhurumuz kalip olarak hazir artik.

tutoSeal07.gif
Background Layer'a gelelim ve Filter>Noise>Add Noise...
200/Gaussian/Monochr.
Klik > OK.
Daha sonra hala Background Layer'da iken Layer 1'e Elma+Klik yaparak kalip olarak muhur alanini seçili hale getirelim ve Elma+J yapalim. (Yeni layer olustu: Layer 2)
tutoSeal08.gif

tutoSeal09.gif
Background Layer'i tekrar beyaz renkle dolduralim.
Layer 1'i gorunmez yapalim.
Layer 2'yi aktif hale getirelim.

Select>Color Range...
Highlights/Selection/None
Klik OK.
Delete tusuna basarak sectigimiz beyaz alanlarida silelim.

Image>Adjustment>Hue/Satuation... (Elma+U)
tutoSeal11.gif

Klik OK. Mühürümüz hazir. Dilerseniz Background Layer'i görünmez yaparak Layer 2 seçili iken
Edit>Define Brush Preset...
diyerek, bunu dilediginiz zaman
kullanabileceginiz bir kase haline getirebilirsiniz.

Eger kase olarak kullanacaksaniz Photoshop'u kapatmadan önce
Save Brushes... demeyi unutmayin!
tutoSeal10.gif

Kalpsiz

Yeni Üye
--Photoshopta Kalp Yapımı--ßy Kalpsiz

merhaba arkadaşlar "Bevel and Emboss" sıkça kullandığımız bi layer özelliği. burada anlatmak istediğim lighting effetcs ile daha yumuşak bir etki elde etmek umarım beğenirsiniz...
istediğiniz şekli çizin . ben "custom shape" kullandım. renk seçiminizi yapın. daha sonra aynı layeri çoğaltın

çoğalttığınız layeri gri renkle doldurun.

aynı layerde "Gaussian Blur" uygulayın. (Filter \Blur\Gaussian Blur) Burdaki ayrıntı blur effectinde.

Önce büyük bir değer verin. Ben "20" kullandım. Daha sonra sırasıyla 10 - 5 - 2 - 1 değerleriyle devam ettim

sonra Filter\Render\Lighting Effects kullandım. Burdaki ayrıntı işaretli yerdeki gibi "Texture Channel"den layerimizin "Transparancy" özelliğini seçmek. değerler şekildeki gibi tabi siz artırıp azaltabilirsiniz.

Resimdeki sonuca ulaştım. İlk layerin dış kısmını seçerek fazlalığı sildim.

Resmin üzerinde oluşan greni de küçük bir Gaussian Blur değeriyle yumuşattım

Kalpsiz

Yeni Üye
Kolay Rötuş Tekniği
Bu sayımızda (ehe) kolay yoldan birkaç adımla nasıl bir güzel bir hatunu daha da güzelleştirebilir anlatıcam.2dakikanızı alıcak bu iş tek portrede işinize yaramayacak..

17kr1.jpg

Şimdi polarise ve duplicate ettiğimiz layerları birleştiriyoruz.
Birleştirdiğimiz layeri Blend'ini Soft Light yapıyoruz.
ve Gaussian Blur uyguluyoruz.
25sy.jpg

Şimdi orjinal layerimiza geliyoruz ve Unsharp Mask uyguluyoruz.
37gl.jpg

S O N U Ç :
Yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim...
47xk.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
Evet yeni bir çalışma daha...Herkes Angelina tuttururken ben de devam ettireyim dedim ve çalışmamda bu resmi kullandım...

Şimdi resimdeki renk tonunu LAB moda çevirmemiz lazım.Resmi açtıktan sonra Image menu > Mode > Lab Color ile Lab Color'a çevirelim.

Sonra yeni layer açalım.Ctrl+Shift+N veya
Layer > New > Layer.
Layerin adını ton olarak değiştirin ve Soft Light olarak ayarlayın.Cilt tonunu ugulamaj için layer seçiliyken
Image menu > Apply Image aşağıdaki değerleri girin.

• Layer: Background
  • Channel: a
  • Invert: (seçili değil)
  • Blending: Soft Light

Image menu > Apply Image kısmını bir daha uygulayın ve bu sefer aşağıdaki ayarları girin.

• Layer: Background
  • Channel: b
  • Invert: (seçili değil)
  • Blending: Soft Light
Evet çalışmamız gördüğünüz gibi bu hali aldı.İstediği sonucu alamayan olursa HUE ayarlarıyla istediği tona getirebilir.