Adobe PhotoShop Dersleri

Kalpsiz

Yeni Üye
Arkdaşlar Çalışmaların ßazıları Alıntıdır:Emeğe Saygı
1) Resmi açıyoruz
picturetext1.jpg

2) Yazı fontumuzu ve büküklüğü ayarladıktan sonra.

picturetext2.jpg

3) Layer a tıkladıktan sonra >Layer Style>Bevel and Emboss u seçiyoruz
picturetext3.jpg

4)Layer ın fill deyerini %0 yapıyoruz Opacitiy değeri &100 olarak kalsın
picturetext4.jpg

5) ve bitti
picturetext5.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
1) Yazımızı yazıyoruz 150pt yada daha büyük fark etmez
3DType001.jpg

Yazıyı yazdıktan sonra layer ın üzerine gelip rasterize ediyoruz.ve Ctrl+T yada transform yapıyoruz.transform işlemini perspective olarak yapıyoruz.Ctrl ye basılı tutum kenarlarını çekerek yapabiliriz.

2) Filter lardan style ve emboss Angle değerini yani açısını 145/ Yüksekliği yani Height 3 Amount ı nı 151 ayarlayın.
3DType002.jpg

3) layer style de gradiant seçip artık istediğiniz rengi ayarlıyabilirsiniz..

3DType003.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
1) ilk olarak oluşturacağınız resmi açıyoruz bu resmin bir parçasıda olabilir ama parçayı kesip yeni bir kağıda yapıştırmanız gerekli.Ben resmi açıyorum.
ptexturetext1.jpg
cool.gif

2)Edit menüsüne gelip Define Pattern diyoruz.Pattern Belirle demek
bu paterne sexy girl diyelim
cool.gif

ptexturetext2.jpg

3) artık pattern oluştu şimdi bunu kaplıyalım.Örnek bir yazının üzerine;
Yazıyı yazdıktan sonra ister yukardan layer>Style deyip girebiliriz yada Layer ın üzerine sağ tıklayıp Blending Layer dersek layer styleri açılır. Burdan Pattern Overlay ı seçiyoruz.
ptexturetext3.jpg

4) Artık yazdığımız yazı bu şekilde kaplanmış oldu.
ptexturetext4.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
) Yazımızı yazıp herzaman olduğu gibi layer style e girip Color Overlay i seçiyoruz Burdan. rengi #9BFF26 olarak ayarlıyoruz.

2) tekrar style özelliklerinden bu sefer bevel and Emboss u seçiyoruz.Rsimdeki değerleri ayarladıktan sonra
geltext1.jpg

3) ınner glow değerindeki rengi #00474 olarak ayarlıyoruz..
geltext2.jpg

Gördüğünüz gibi biraz benzemeye başladı
4) Son olarak içine biraz gölge vericez.Resimde ki değerler.
geltext4.jpg

5)Ve jel yazımız bitti.
geltext5.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
1) Yapmak istediğimiz foğrafımızı açıyoruz..
BrickFarmHouse.jpg

2) Layer a sağ tıklayıp dublicate ediyoruz.. ve Image>Adjustment ve invert ediyoruz...

3)Image> Mode> ve Greyscale diyoruz. flatten demiyoruz.Dersek layerlarımızı birleştirir.

4)Dublicate ettiğimiz layer özelliğini Normal den Color Dodge yapıyoruz ve herşey beyaz oluyor.
rolleyes.gif

5) Şimdi filtrelerden Filter-> Blur- > Gaussian Blur seçip Radius değerini 1.5 vede pixel değerini 5.0pixel yapıtığımızda karakalem çizim oluşuyor.
Eğer Radius un değeriniz fazla yaparsak karakalem pastal çizime dönüşmeye başlar.
brick.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
1) Yeni bir sayfa açıp arka planı siyah olarak ayarlıyoruz..

2) Yapmak istediğimiz resmimizi kesip kağıdımıza yapıştırıyoruz.
curl5.jpg

3) Ve kenarı ister üçgen şeklinde kesin yada transform tool ile ctrl+t perspective ile ctrl ye basıp bir kenarını geriye çekin.

4) Yeni bir layer oluşturup kare seçerek yani rectangle marquee tool ile bir kare yapalım.İçinide klavyeden G ye basıp gradiant işin Shift+G ile siyah beyaz olanı seçip dolduralım. Ama kare o an için seçili olsun yoksa heryeri boyar..
curl4.jpg

5) Şimdi oluşan kare şekli transform ile ctrl+t perspective ile iki ucunu birleştirip üçgen yapalım.
curl3.jpg

6) Şimdi deselect yapabiliriz ctrld+D

7) Marquee tool un daire olanı ile alttan hiza alarak oluşturduğumuz üçgeni rotate yapıyoruz.Dairenin tek amacı düzgün hizalamak için ve sonra kesecez.
curl2.jpg

8)Evet hizaladıktan sonra dairenin olduğ yeri kesebiliriz isterseniz daha büyükte yapabilirsiniz daireyi.

9)şimdi layer özellikerine drop shadow verip ayarlayalım
Multiple
opacity 75%
Angle 90
Distance 20
Size 10
curl1.gif

10) İşte bu kadar.İstediğiniz gibi sayfanın açılmasını rotate ile belirleye bilirsiniz.
curl.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
Bazen girintili objeleri seçmek gerçekten zor olabilir ama bu işlemi fırçayla boyar gibi yapabilirsiniz..

1)Resmimizi açalım.
1.jpg

Gayet hassas noktalara sahip.

2) Toolbardan Kısayolu "Q"
2.jpg
Quick Mask ı seçelim.
Şimdi fırçanızı ayarlayın.Farketmez ister büyük ister küçük nasıl fırçayı sürerseniz o alanlar seçilmiş olucak.

3)Şimdi nasıl olduğuna bi bakalım.Toolbardan bu sefer standart moda geçelim "Q" Zaten rengin değiştiği görürsünüz.
3.jpg

4)Bizim seçtiğimiz gül oldu.Arka planı çıkarmak için İnverse yapalım. Select>Inverse yada Kısayolu " Ctrl+Shift+i " Capslock açık ise " Ctrl+Shift+I"
4.jpg

5)Şimdi arka planımızı silelim.
4.jpg

6)Yada inverse işlemi yapmadan sadece çiçeği seçip başka bir arka plana da yapıştırabilirsiniz.
end.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
Çektiğiniz herhangi bir resimde yada ortamda kendinizi yada başkalarını birlikte adapte edelim.
Yeni Bir sayfa açalım.
1)Yeni Sayfamıza yapıştırın.Bu bizim background ımız olucak.
1.jpg

2) Bu resmide kağıda yapıştıralım.
Gökyüzünü biraz daha gerçekçi yapalımki etkileyici olsun.Bunun için herhangi bir bulut resmi yada farketmez kırmızı bir gökyüzü resmi bile olur"Güzelde olur"
2.jpg

Seçtiğiniz resimlerin aynı boyutlarda olmasına dikkat edin.
3)İki resmimizde layer1 ve layer2 olduğunda.Layer iki için alt ta Add to Layer mask butonuna basalım.
3.jpg

4) Şimdi Fırçamızı seçelim "B" ve renklerden arka plan ın siyah olmasına çok dikkat edelim. Ve neyin gözükmesini istiyorsak ona göre ayarlıyalım.Resimdeki gibi.
4.jpg

5)Şimdi biraz effect verelim.Effectlerden Filter - Noise - Add Noise seçip 400% ve Monochromatic i ayarlayalım.Bunu Gaussian ile de yapabilirsiniz.
Layer Blending den layer ımızı screen yapalım.Ve tekrar filtre olarak Filter - Blur - Motion Blur açısını 37 derece ve uzunluğunu 140 yapalım.
Birazcık puslu bir hava yaratalım.Opacity değeri size kalsın.
5.jpg

6) Şimdi arkadaşlar resim üzerinde daha fazla oynamak isterseniz.Bu işlemleri layer1 için Brightness/Contrast layer2 için yani gökyüzü için Hue/Saturation işlemlerini uygulayın.resimdeki örnek
6.jpg

7)Geldik Composite olayına.Koymak istediğiniz resmi rahat ayıra bilmek için sihay elbise-beyaz zemin kullanıldı.Sizde bunu istediğiniz şekilde yaparsınız.
51.jpg

Kendimizi kesip resme yapıştıralım
8)Şimdi biraz kendimize gölge verelim.Bunun için fırça ile gölgeyi boyayıp bunu yeni bir layer açarak yapın. Ve bu layer için Gaussian Blur filtresi uygulayın.

9)İşte bitti.
8.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
1)Resmimizi açıp layer a sağ tıklayıp Dublicate yapalım ve birtanesinin gözünü kapıyalım.
glamour2.jpg

2) Silgimizi seçip silginin Opacity değerini %50 yada %30 düşürerek.Deri dışındaki yerleri silelim.
glamour3.jpg
Layer ımız üstte olmalı

Tabi Resmi Görmek için Kapattığımız Layer ın gözünü açabiliriz.3)Dublicate yaptığımız Layer a gelip Ctrl ile Clik yapalım ve burdan Filter>Noise>Median
ctrlclick.jpg

4)Layer modumuzu Normal den Luminosity geçirelim.
glamourL100.jpg

5)Opacity ile oynarsak " Size kalmış" görüntümüz değişir
glamourL65.jpg

İşte Bukadar

Ekstra Bilgi1

Sadece derisini ayırdığımız layer için Layer modunu Normal den Soft Light yaparsak Daha Sıcak bir görüntü oluşur.
glamourSL80.jpg

Ekstra Bilgi2

Eğer layer modu Multiply ayarlarsak ve Opacity değerini %50 yaparsak Stüdyo etkisini yaratmış oluruz.
glamourM50.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
1) Resmimizi açıp
1.jpg

2) Yeni bir layer açıp New adjustmant layer>Hue and Saturation.(Saturation ı -100 ayaralayalım
2.jpg

3)Yeni bir layer daha açıp kırmızı renk(farketmez) yapıp.Blending modunu Multiply mode a ayarlayalım ve bunun içinde bir layermask ekleyip Reveal All yaptıktan sonra.
3.jpg

4) Şimdi arabanın dışındaki alanı silmeye başlayalım.
4.jpg

5)Layer 2 yi seçip yukarda Image bölümünden Apply Image bölümünden
Source: filename
Layer: Layer 1
Channel: Layer Mask

Blending: Multiply
Opacity: 100%
6.jpg

6)En üstteki layer ı dublicate yapalım(Ctrl+J) Blending modu screen ayalayıp Invert yapalım (Ctrl+I)
7.jpg

7)En son yaptığımız layer ın mask bölümüne ctrl ile tıklayalım ve burdan Image bölümünden Apply Image a tekrar girelim.Ve aşağıdaki değerleri ayarlayalım..
Source: filename
Layer: Background
Channel: RGB
Invert: Uncheckmarked
Opacity: 100%
8.jpg

8)Ctrl+L ile level değeri ile biraz oynayalım.
9.jpg

-----------------------------------------------------------------
10.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
Arkadaşlar bundan sonra photoshop derslerinin hepsini buradan verecez...Bu konunun içine açılmayan photoshop derslerini birleştirecez...

Kalpsiz

Yeni Üye
Resimde bir objeyi ön plana çıkarma
eğer kalabalık içindeki bir kişiye bu efekti
uygularsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz ...

1
1ix4.gif

2
2yh4.gif

3
3qi1.gif

4
4hw2.gif

5
5dn9.gif

Kalpsiz

Yeni Üye
--İki Resmi Birleştirme--
1) Bi Aslan resmi, ve bir insan resmi açıyoruz

2) Bunların boyutlarını ayarlıyoruz, aslan gözünün, burnunun insanınkiyle eşit olmasına dikkat ediyoruz kolaylık olsun diye opacity değerini 50 yapın,daha sonra yine 100 olacak

3) Aslan resmini Move Tool ile insan resminin üzerine atıyoruz

Örnekler;

Kalpsiz

Yeni Üye
--Warped Effect--
1)başlamadan önce efekti katmak istediğiniz resmi seçin. bu efek en iyi olarak hızlı hareketlerde (arabalar ya da sporcular) uygulanır.
1t1uj.gif

2)ctrl+j ile layeri kopyalayın.
2t1eh.jpg

3)üstteki layeri seçerek Filter->Blur-Radial Blur (Amount: 100 bununla oynayabilirsiniz Method: Zoom
Quality: Good (ya da Best daha iyi bir kalite için)
bunun gibi bişey elde etmiş olmanız lazım
3t5lz.jpg

4)üstteki layerin opacity değerini %50 olarak ayarlayın ki aşağıdaki resmi görebilelim.

Eraser toolu seçin ve resimdeki ayarları uygulayın. sonra ana karakterin çevresindekileri silin.
brushes5mw.gif

4t3qv.jpg

5)şimdi üstteki layerin opacitysini %100 getirin. artık efekti görebileceksiniz. arzu ederseniz eraser tool ile orjinal resimde istediğiniz yerleri silebilirsiniz.
5t6hf.jpg

6)şimdi çalıştığınız layera gelip image->adjustments->levels yapınız.
6t1ek.jpg

işte sonuç
f1cd.jpg

Hazırlayan:DarkSide

Kalpsiz

Yeni Üye
--Resmin Renk Tonunu Değiştirme--

Öncelikle günbatım efekti vereceğimiz resmi ve bir adet gün batımı resmi açıyoruz.

Daha sonra üzerinde efekt uygulayacağımız resim seçiliyken
“Image>Adjustments>Match Color” anahtarını açıyoruz.

Çıkan pencerede altta “source” kısmında günbatımı resmimizi seçiyoruz. Daha sonra “Fade” ayarını değiştiriyoruz ben bu resim için “51” kullandım siz seçtiğiniz resme göre ayarını belirliyoruz.

Ve sonuç:
önce

sonra

Alıntıdır..

Kalpsiz

Yeni Üye
--Fotoğrafları Vektörel Yapma--
layer'a Thershold uyguluyoruz.
0a2in.jpg

1.resimde thershold uyguladığımızda yeni layer oluşcak.
Şimdi o layerla bir alttakini CTRL+E ye basarak birleştirip Blur uyguladık.
0b4oi.jpg

Evet gitgide ilginç bir hal almakta
Bakalım nasıl toparlicaz

Şimdi bir altına istediğimiz renge boyayacağımız bir layer açıyoruz.Boyuyoruz, isteyen Gradentte geçebilir ben öyle yaptım efekti güzel oluyor gerçektende.
0c1tn.jpg

Şimdi diğer adımdayız.
0d1jg.jpg

İstediğimiz gibi blendini ayarlıyoruz ben Lighten yaptım.
Şimdi göz alıcı yere geldik.
0e9fa.jpg

Fotoğrafımı boyadığımız layerin üstüne kopyalıyoruz.
ve blendi ayarlıyoruz.
Ve veriyoruz alttan Gaussian.Blur'u
0aa1xw.jpg

Biraz buğulanma olucak çok çok güzel

Geçiyoruz,
Flatten İmage diyoruz ve bütün layerları tek layer yapıp birleştiriyoruz.
Bunu yapmak için layerin herhangi birine tıklayın sağ görürsünüz.
Artık işimiz renklerle.
0cc7av.jpg

Color Balance'yi açıyoruz.
Kutucuğu tikliyoruz ve değerleri istediğimiz gibi oynuyoruz.
Bende çıkan sonuç.
Eğer beğenmesseniz OK diyin tekrar Color Balance yi açın bu sefer tiki kaldırın ve tekrar oynayın eminim beğeniceksiniz.
Sonuç:
Doğru düzgün bir foto bulamadığımdan biraz kötü elde ettik sonuçu.Ondan biraz kesme biçme yapcaz arka planı
Traştan önce...
aa8kx.jpg

Traş sırasında..Biraz et kalınlığı bırakın.Görün bakın.Turuncu yerleri bıraktım biraz kenarlarda
050127lu.jpg

Traştan sonra...Bu kadar...Kestiğimiz köşelerde ve diğer köşelerde blur fırçamızı alıp biraz gezdirelim çizgi yönünde kırıkları alalım...

ss6xe.jpg

Kalpsiz

Yeni Üye
--Kara Kalem Efekti--

31503280760rt.jpg

1.CTRL + O ile Resmi Açın
2.Resmimiz Renkli İse Shift + Ctrl + U ile Renksize Çeviri Yapın.(Image/Adjustments/Desaturate or Shift-Control-U)
3.Duplice Edin.( CTRL + J )

4.Image/Adjustments/Invert (CTRL + İ)
5.Layers Bölümünden Bu Layerin Türünü Normalden Color Dodge olarak Değiştirin.
6.Filter/Blur/Gaussian Blur. -->Radius Değeri : 2.4 Px

Kalpsiz

Yeni Üye
--Çizgili Arkaplan Yapımı--

Adım1:

350 * 350 px arkalpan rengi beyaz yeni bir çalışma alanı açın...

Adım2:

istediginiz bir renk seçin

Gradient Tool ( g tuşu ) u alın ve sayfanın yukarısından aşagısına kadar çekip bırakın

25101313_Img1.gif

34101313_Img2.gif

10101314_Img3.gif

Kazanç Ortaklığı

Adım3:

yukardaki çalışmamıza Filter / Distort / Wawe diyerek aşagıdaki ayarları uygulayın..

1101315_Img4.gif

Adım4:

Filter / Distort / Polar cordinates deyip aşagıdaki ayarları

8101316_Img5.gif

resmimiz buna bensiyecektir...

45101316_Img6.gif

Adım5:

Filter / Distort / Twirl i seçin ve aşagıdaki ayarları seçin

17101317_Img7.gif

Sonuç :

49101317_Img8.gif

26101318_Img9.gif

Kalpsiz

Yeni Üye
--Görünüp Kaybolan Yazı--

http://"http://imageshack.us/"

istediğimiz boyutta belge açalım ve yazımızı yazalım..

seçme aracı ile yan tarafta bi alan seçelim.

http://"http://imageshack.us/"
http://imageshack.us/

burası önemli.....istediğiniz tarzda renk düzeni
oluşturabilirsiniz...ben aşağıdaki gibi yaptım..

seçili alanı gradient ile dolduralım.sonra ctrl+alt+g ile gradienti görünmez yapın ve image readye geçin....

ilk framede şekil aynı kalsın ikinci framede gradienti "a" yazısının başına getirin ve tween yaptın...tween olarak ben 7 kullandım...

sonuçççlarr

Kalpsiz

Yeni Üye
--Kutularda Yazı Animasyonu--

istediğiniz boyutlara uygun belge açın.aşağıdaki gibi gri renk bir arkaplan ve rounded rectangle tool ile kutularınızı çizin...

kutu layerinizi duplicte ederek 4 tane daha resimdeki gibi ekleyin..

şimdi ilk kutuya ok çizeceğiz...custom shape tool ile şeklimizi çizelim...layer stylesden görünümü değiştirebilirsiniz..

ilk harfimizi yazalım.text layeri duplicate ederek outer glow verin...

layerlerinizi kullanarak şu animasyonu oluşturmaya çalışın.ve her bir harf için aynı aşamaları uygulayın...

işte sonuç......

bu da başka bir çeşit...