...Zilli ile gullu (masal )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sir_ako

Aktif Üye
.......Evvel zaman icinde ,kalbur saman icinde,bir varmis bir yokmus,develer tellal iken,pireler berber iken,ako_hox masallar yazar iken,avrupadaki bir ulkede bir birlerini cok seven iki alile yasarmis,bir kac ay aralikla bu iki ailenin birer kiz cocuklari dunyaya gelmis.Birinci aile kizlarina guluzar adini takmislar,kizcagiz daha bir kac haftalikken kendisine agu dendikce gulmeye baslamis,biraz ele avuca gelincede kendisine gullu demisler,zavalli guluzarin ismi gullu olup cikmis.
......Obur ailede dunyaya gelen kizlarina Zeliha adini takmislar,zelihada cok tatli bebekmis,daha bir yasina gelmeden duydugu her muzikte ellerini cirpmaya baslamis,gunlerden bir gun yine ellerini cirparken komsularindan bir ayol vallahi bu kiz zilli olacak demis,o gunden sonrada zelihayada zilli demisler.
......Gullu ve Zillinin aileleri cok yakin arkadas olduklari icin bu iki kucuk bebeklerde kucucuk yaslarda arkadas olmuslar,beraber kosup beraber oynamislar,arasira birbirlerinin saclarini yolup,yuzlerini tirmalamislar.her seylere ragmen iki kiz kardes gibi olmuslar,biraz buyuyunce zilli saclarini uzatmis,gullude zilliye ozenip uzatmaya baslamis,gullunun annesi uzun saci sevmezmis,almis eline makasi gullunun saclarini kesmeye ugrasmis,ugrasmis ama gullu kestirmem saclarimi diye basmis feryadi,annesi ne kadar ugrastiysada kesememis gullunun saclarini.Okul caglari gelince her iki kizda ayni okula baslamislar.saclari arkadan atkuyrugu,ayni okul uniformalari icinde herkesler bu kizcagizlari ikiz kardes zannederlermis...Gullu kizdigi zaman zillinin saclarina asilip yolmaya calisirmis,zillide gullunun parmaklarini isirirmis,butun bunlara ragmen cok iyi arkadasmislar,birbirlerinin canlarini acitmalarina ragmen,her ikisininde gozlerinden bir damla yas dokulmezmis,eve donunce annelerine bile sikayet etmezlermis.o kadar cok birbirlerini severlermiski birisi yeni bir ayakkabi alirsa,yada yeni bir elbise alirsa bir kac saat sonra digeride aynisini aldirtirmis.

......Gullu kiz zilliden bir kac ay daha buyuk oldugu icin hep zilliye ablalik yaparmis,iki kiz arkadas arasinda adeta abidelesecek bir sevgi ve arkadaslik olusmus,iyi ve kotu gunlerinde hep  birbirlerinin yaninda olmuslar.onlarin bu guzel dostlugunu kimseler zedeleyip bozamamis,gunler aylar gectikcede bu guzel arkadaslik yucelesmis.
.......Hani derlerya her insanin iyi ve kotu huylari vardir diye,iste bu zilli kizinda bir kotu huyu varmis,kotu denmezde aliskanlik diyelim,iste bir aliskanligi varmis.yasadiklari memlekette biskerm adinda bir cukulata varmis,zilli kiz bayilirmis bu cukulatalara,her gun iki tane yemezse ici rahat etmezmis,parasi kalmadigi zamanlarda,gullu kendi cep harciligindan fedakarlik yapip en iyi arkadasi zilliye biskrem cukulatasi alirmis.

.......Bir gun beraberce televizyon seyrediyorlarmis,tv.de hayal adasinin reklami yapilip resimler gosteriliyormus,bu hayal adasi cok hoslarina gitmis ve orada tatil yapmaya karar vermisler.Binbir dereden su getirip,ahliya ofliya,yalvara,yakara annelerinden izin alip dusmusler yola,bu arada zilli unutmadan cantasini biskrem cukulatalariyla doldurmus... deniz yoluyla bu hayal adasina gelmisler,burasi gercekten hayal adasi olmasina ragmen cok guzel yermis,herseyler bir hayal gibi gorunuyormus,tabiat ananin butun guzellikleri sanki bu adada toplanmis....Baslamislar tatillerine yuzuyorlar,gunesleniyorlar,kitap okuyorlar ve sakalasiyorlar derken bir kac gun cabucak gecmis,zilli kiz boyle guzel tertemiz yeri bulunca yumulmus biskrem cukulatalarina ,gunde bir tane yiyecegine bir kac tane yeyip cukulari bitirmis,ve agzini havaya acmis.

......Sabahleyin kalkinca,gullu zilliyi pek nesesiz gormus,merak edip sormus,zilli kizda butun cukulatalari yiyip bitirdigi icin baska  kalmadigini,cani cukulata istedigini soylemis,.....aaaaa.uzuldugun seye bak kiz,ben simdi gider marketten sana alirim deyip marketin yolunu tutmus,ne yazikki markette biskrem cukulatasi satmiyorlarmis,bir kac tane degisik marka alip zilliye gelmis,iste kiz al sana bir suru cilolata deyip zilliye vermis,zilli bir bakis attiktan sonra bunlar biskrem degil ben bunlari yemem deyip basmis feryadi.etraftakiler ne oluyor diye kosmuslar,gullu derdini onlara anlatinca hepsi evlerine gidip bir suru cikolatayi getirip zillinin onune dokmusler...dokmusler ama zilli kizin inadi tutmus bir kere,illede biskrem isterim,bana biskrem bulun diye bagirip aglamaya baslamis,kiz cikolatakolikmis,arkadasinin acikli halini goren gullude zilliye sarilmis ikiside beraberce aglamaya baslamislar,kizlarin bu acikli aglayislarina dayanamayan bir ada sakini,bak surda kucuk deniz motorum var,kullanmasi basitdir,3 km otede baska bir ada var atla git oraya,orda biskrem vardir,al da gel deyip motorunu gulluye vermis,gullu adama tesekkur edip atlamis motora ve adaya dogru dumen kirmis,zavalli kiz tam iki ada ortasina gelince sandalin motoru istop etmis,kizda kureklere yapisip adaya dogru kurek cekmeye baslami

...........Bu sirada adanin sular altinda kalacagi,vakit varken herkeslerin adayi terk etmeleri operlorlardan anons edilmis,ada sakinleri ve turistler bulduklari deniz vasitalarina atlayip adayi terketmeye baslamislar,Zilli kiz iskelede durup aciklara bakiyormus,can ciger arkadasi gulluyu bekliyormus,gullunun gelmesi bir hayli gecikmis,adadan ayrilmakta olan kisiler,hadi zilli atla sandalimiza senide goturelim diyorlarmis ama zilli,arkadasim gullu gelip beni alacak siz gidin tesekkur ederim diyormus,ayaklarinin altindaki sular yavas yavas yukselmeye baslamis,zillinin icindede bir korku belirmeye baslamis,o hala ufuklara dogru bakarken sularda beline kadar yukselmis,son iki sandalda adayi terk etmek uzereyken hadi gel kiz inat etme atla sandalimizada seni yuksek adaya cikaralim demisler.Zilli goz yaslari icinde cok tesekkur ederim.gullu benim herseyimdir o buraya gelmeden ben bir yere gidemem demis,sular yukseldikce yukseliyormus,ta zillinin gogusleri hizasina gelmis,zillinin korku ve heyecanida  her saniye biraz daha artiyormus,en nihayetinde yukselen sular zillinin bogazina gelmis,ayakparmaklari uzerinde durmaya baslamis,gullum,nerdesin benim gullum hadi gelde beni kurtar diye aglamaya baslamis,butun umitlerini kaybetmekde oldugu bir anda,yaninda bir deniz motoru belirmis, daha ne bekliyorsun hadi atla sandala deyip zilli kizi yakasindan tutup sandalin icine atmis,zilli kiz neye ugradigini bile anliyamamis,kafasini cevirip bakinca arkadasi gulluyu gormus,sandalin icide biskrem cikolatalariyla doluymus,
.....Zilli gullum diye gullunun boynuna sarilmis,gullude zillim benim diye zilliye sarilmis,beraberce aglamaya baslamislar, ve bir kac dakika oyle hareketsiz sarmas dolas kalmislar,ondan sonrada ya allah deyip yuklenmis motora gullu,bir kac dakika sonrada yuksek adaya  varmislar......Daha evvel yuksek adaya gelenler,en son gelenlere bakiyorlarmis,iclerinden bir tanesi,su kiz yardim etmek istedigimiz kiz zilli degilmi diye sormus digeri evet o zillidir,digeride gulludur,gullu zillinin en iyi arkadasidir,onu en iyi o anlar,onlar ayrilmaz bir butun gibidirler,onlarin aralarina kimseler giremez,cunku orda sevgi vardir, onlarin sevgisini kimseler bozamaz demis,
........Kiyida bir suru kucuk cocuk oynuyorlarmis,zilli cocuklara bagirarak gelin bakim buraya demis,cocuklar merakla yanlarina gelince sandalin icindeki cukulatalari cocuklara atmis ve gulluye donup sana soz veriyorum,bundan boyle biskrem  cukulatasi yemicem demis..Gullu ile zilli donmusler evlerine masalda burada bitmis.

okuyanlara cok tesekkur ederim.

3va

Yeni Üye
çok çok çok güzel bir masal bu
gerçekten çok sevdim :)
emeğine o güzel yüreğine sağlık ;)
büyük bir zevkle okudum devamı gelir umarım bu masalların...

Wewear

Aktif Üye
ee dewamı nerede bunun eleman kaçmış :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...