Usudum Ahmet.Son Orhanli

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sir_ako

Aktif Üye
Usudum ahmet.
…..Son orhanli
……….Orhanli  yuksek daglarin arasinda kalmis kendi yagiyla kavrulan kucuk bir kasabadir, haritada ismi gozukur ama,Nerden gidildigini de bilmek cok zordur..Orhanli kis aylarinda kaderiyle bas basa kalirdi yuksekligi metreleri bulan kar yuzundan yollar kapanir dis dunya ile iliskisi bir muddet icin kesilirdi, vatandas bunu bildiginden yazdan hazirliklarini yapardi,bir komsuda bir sey biterse digerlerinden istenirdi, yani herkesin mali herkesin sayilirdi.
……..Orhanli da yasiyanlar bir asiret gibi, birbirlerine cok tutkun insanlardilar, ama kasabanin  onde gelenlerinin hosuna gitmeyen bir sey vardi, erkek nufusu azaliyor disi nufusu cogaliyordu, huyundan-mi suyundan- mi tabiatdan-mi  dogan bebeklerin cogunlugu kiz olarak dunyaya geliyorlardi, bu-da kasabaliyi ziyadesiyle uzuyordu, yetisen erkekler-de ya yurt disina calismaya gidiyorlar, ya-da buyuk sehirlere kapagi atiyorlardi….Birde askere giden gencler teskere alinca kasabaya donmeyip askerlik yapmis olduklari yerlerden kizlarla evlenip oralara yerlesiyorlardi…

…Problem buyuktu, Orhanlinin ileri gelenleri halk evinde toplanip careler aramaya basladilar. Care dedikleri genc erkekleri bir kac kadinla evlendirip daha cok cocuk sahibi olmalarini saglamakti, ama zavalli kasabada erginlik cagina yeni girmis bir kac sumuklu oglan ve birde Usudum ahmet vardi. 13, 14 yasindaki cocuklari evlendiremezlerdi, bir yandan’da kasabanin erkek nufusunu arttirmak istiyorlardi, yoksa bir kac nesil sonra soylari kuruyacakti…..Recep aga once usudum ahmetden basliyalim diye teklif yapti ve teklifi Kabul edildi..

……. Usudum ahmet 26 yasinda bekar ve ciliz bir erkekti, 3 yasindayken annesi ve babasi ucurumdan asagi yuvarlanip hayatlarini kaybetmislerdi., kendini ninesi buyutmustu nineside cok fakirdi, iki goz odali bir kulubede yasiyorlardi, dedesinden gazi maasi vardi nine hem kendine hemde usudum ahmete bakiyordu.Bu yorelerin bir adeti vardi. Evlenecek adam kiz tarafina buyuk baslik verir ve bu baslikla geline iyi ev esyalari alinirdi, Usudum ahmetin hic bir seyi yoktu, isi yoktu evi yoktu,kendi karnini doyuramiyordu evlenip Kadina nasil bakacakti ki, cocuklugundan beri cok usuyup titredigi icin kendisine usudum ahmet lakabini takmislardi.,cogu zaman ninesi yunlu kazaklar orer oda giyerdi, kimi zamanda orhanlinin iyi kalpli insanlari eski ceket ve pantolonlari usudum ahmete verirlerdi.

……….Ikinci toplantida usudum ahmetide halk odasina cagirip kendisini evlendirmeye karar verdiklerini soylediler, Usudum ahmetin agzi kulaklarina vardi,kendinde kadin bakacak guc yoktu ama ;;Agalar sen bize erkek cocuk dogurt gerisine karisma biz sanada kadinlarinada bakacagiz dediler,talih kusu hic beklemedigi anda kafasina konmustu, iki hafta sonra  orhanlinin guzel kizi  hatce ile evlendirdiler,dort hafta sonrada orhanlinin  bir cocuklu dul kadininida kuma olarak usudum ahmete verdiler, usudum ahmet birden orhanlinin kahramani olmustu, iki kadindan erkek cocuklar  dogacak boylece kasabadaki erkek nufusu artacakti… bir kac ay sonra her iki kadinda hamile kaldi, orhanlilar cok sevindiler, usudum ahmet carsida yururken dukkan sahibleri kendine hediyeler veriyorlar ve sirtini sivazliyorlardi, usudum ahmeti daha buyuk bir eve yerlestirdiler, bir muddet sonra muhtarin buyuk kizinida  ucuncu kuma es olarak usudum ahmete imam nikahiyla verdiler,….. oohhhh usudum ahmet cok neseliydi ekmek elden su golden geliyor, evinde 3 tane kadin  kendine hizmet ediyorlardi,gel keyfim gel. Bir kac hafta sonra en son eside hamile kaldi, kasabali cok seviniyordu, usudum ahmet ,son orhanli delikanli kasabayi kurtariyordu,,,,

……..Agalar beyler bir toplanti daha yaptilar, ve usudum ahmet’e bir kadin daha vermeye karar verdiler, kasabin dul baldizi vardi, onu dusunduler, kasabin karisi aslan gibi tam 5 tane  erkek cocuk dogurmustu kadin cins kadindi  kardeside usudum ahmete kuma giderse belki oda bir kac erkek evlat dogururdu.boylece kisa zamanda erkek nesli kiz nesliyle aradaki farki kapatirdi…
…….Kasabin dul baldizi ablasinin evinde kaliyordu, kasap enistesi ona cok guzel bakiyordu,!! hayir hayir  olmaz ben o ciliz adamla evlenmem diye diretti kadin, sonra kasapta bir hayli baldizina arka cikti, ama ileri gelenler daha agir basti ve yine bir imam nikahiyla baldizi da usudum ahmete  verdiler,…
…….3  kadin sirayla pes pese dogum yaptilar  orhanli kasabasi erkek cocuk beklerken cocuklar hep kiz olarak dunyaya geldiler, orhanlilarin moralleri bozuldu, ama pek fazla bir sey diyemediler, belki ikinci raunt,ta erkek cocuklar dogar dediler,.. Kasabin baldizida yedi aylik hamileydi, aniden sancisi tuttu hemen ebe nineye ,ebe ninede kasabin yasli annesiydi, haber verdiler,baldiz hanim  erken dogum yapiyordu. Bir saat sonra dogum oldu, bebek cok normal ve erkekti, yedi aylik degil 9 aylik bebege benziyordu, ebe nine bebege biraz dikkatli bakinca cocugun yuzunde kasabin gozlerini gordu,bebek hik demis kasabin burnundan dusmus gibiydi,  ebe nine gulumsuyerek aslan oglum benim en sonunda baldizinida hallettin helal olsun sana,bana bir torun daha verdin diye kendi kendine mirildandi.,  biraz sonra usudum ahmete bir oglun oldu diye mujde verdiler,..bes dakika sonra da  bu mutlu haber butun kasabaya yayildi.

Ako_hox tarafindan yazilmistir.
Fiction….19 eylul 2007

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...