Türkiyenin ilk kad?n ö?retmeni R. Ang?n hastanede

Kalpsiz

Yeni Üye
my.php
Cumhuriyete kanat geren, Türk milletinin ilk kad?n ö?retmeni 92 ya??ndaki Refet Ang?n hastanede. Sabahlara kadar kitap okuyan, milletini hem kurtaran hem de ayd?nlatan Atatürk!ün ö?retmeni Refet Ang?n hasta. Sevgi, bilgi, adalet; e?itimin dayand??? üç temel esas, diyen Refet Ang?n ile ilgili haberi okuyunca çok üzüldüm;
14.01.2007 taihli bir gazetenin Refet Ang?n ile ilgili haberi 18. sayfas?nda Refet Ang?n hastanede ba?l??? ile verilmi?. Haberin tamam? ?öyle:

Milli E?itim Bakanl??? Onursal Dan??man? ve Cumhuriyet in ilk kad?n ö?retmeni Refet Ang?n (92), hastanede tedavi alt?na al?nd?. Bahçelievler deki Özel Hizmet Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü nde tedavisi süren Ang?n ?n, fazla kalp çarp?nt?s?na ba?l? solunum problemi nedeniyle hastaneye kald?r?ld??? bildirildi. Ang?n ?n bilincinin aç?k oldu?u, konu?abildi?i, ancak bütün riskler göz önünde tutularak sürekli gözetim alt?nda tutuldu?u bildirildi. Cumhuriyeti sürekli gözeten Atatürk ün bu manevi çocu?u, ?imdi hastanede sürekli gözetim alt?nda. Cumhuriyetin bir insan tipi vard?; Türk milletinin refah? için çal??an, asla çalmayan ve ç?rpmayan; sürekli okuyan ve okutan; umutlu olan; yurdunu çok seven milletine güvenen ve güven veren; hep iyi örnek olan bir ki?ilik; t?pk? Mustafa Kemal gibi...
Refet Ang?n, Mustafa Kemal in Kuvay-i Milliyeci arkada?? Gelibolu Emniyet Amiri Haf?z ?erif Bey in k?z?d?r. Babadan ald??? kuvvac?l???, e?itim kuvvac?s? olarak sürdürmü? Refet Ang?n.
Annesinin ad? Halime dir. Ailenin üç çocu?unun en büyü?üdür Refet Ang?n. 1915 y?l?nda Gelibolu da dünyaya gelen Refet ang?n ilk olarak Mahalle Mektebi ne gitmi?tir, ama devam etmemi?tir; Mustafa Kemal in isyankarl???na benzer bir tav?rla okulu terketmi?tir. ?lk ortak yazg?s? onu daha sonra Mustafa Kemal in kar??s?na ç?kar?r. Okumay? büyüklerinin yard?m? ile ö?renen Ang?n, Gelibolu da aç?lan Cumhuriyet ?lkokulu na üçüncü s?n?ftan ba?lar. ?lk y?l e?itimini e?itmenden al?r. Refet Ang?n be?inci s?n?ftayken okula Atatürk gelir. Atatürk e çiçek sunma görevi Refet Ang?n a verilir; ne var ki çiçe?i vermeye çal??an küçük Ang?n sahneye ç?kmaya çal???rken dü?er. Atatürk Ang?n ? yere dü?en çiçekle kald?r?r, kucaklar; a?lay???n? durdurur ve Büyü?ünce ne olacaks?n çocuk? diye sorar. Ö?retmen olaca??m cevab?n? verir Ang?n ve Atatürk bu küçük k?z? hiç unutmaz.
Bir ba?ka kar??la?mas? ise Atatürk ile Ang?n ?n ö?retmen okulunda olur. Refet Ang?n Atatürk ün yan?na gelir ve Atatürk e Bak?n size söz vermi?tim, ö?retmen olaca??m der. Ne ö?retmeni olacaks?n? diye soran Atatürk e Matematik ö?retmeni olaca??m cevab?n? verir. Atatürk Hay?r der Ang?n a; Sen tarih ö?retmeni olacaks?n ve Türk milletinin çocuklar?na tarih ö?reteceksin der. Refet Ang?n da tarih ö?retmeni olmaya karar verir ve tarih ö?retmeni olarak Atatürk e söz verdi?i gibi bir ömür bu görevi sürdürür.
Kendimize soral?m dersimizi iyi çal??t?k m?; ö?rendik mi tarihimizi?!.. Atatürk ün cumhuriyetini anlad?k m?? Cumhuriyete kanat gerenler, son gaziler nerede? Yan?ba??m?zdaki gazilerle ?ehitlerden haberimiz var m??
Sabahlara kadar belki zor gelir de, günde birkaç saat kitap okusak; bu da m? zor gelir?
Sevgi, bilgi, adalet sacaya?? ile e?itim felsefesini biçimlendiren ve uygulayan çok sevgili ö?retmenim Refet Ang?n geçmi? olsun; ellerinden öpüyorum.