TÖRE!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

coffiner

Aktif Üye
Bu ülkede cinayetin ,vahşetin, gencecik kızları öldürmenin adı TÖRE.

‘TÖRE ‘ nin sözlük anlamı…

1. Bir toplulukta benimsenmiş, yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin, kuralların, görenek ve geleneklerin, ortaklaşa alışkanlıkların, tutulan yolların bütünü: 2. (dar anlamda) Bir toplumdaki ahlâkî davranış biçimleri

Ama bu ülkede törenin anlamı CİNAYET…İNTİHAR…

Gencecik kızlar ,daha çocuk denilebilecek yaşta tanışıyorlar töreyle ve onun getirdikleriyle..Onların suçu kadın olmak mı yoksa bu ülkede doğmak mı?

Genç bir kız düşünün bembeyaz gelinliğin hayalini kuran bir kız..Onun tek suçu tecavüze uğramış olmak..Hamiledir..Gelinliği kefeni olur bir anda..Aile meclisi toplanır karar ÖLÜM..TÖRE..

Başka bir kız düşünün bembeyaz gelinliğin hayalini kuran bir kız..Sevdalanmıştır gence evleneceklerdir kendi yüreğinde,ama iş öyle olmaz genç bırakır gider kızı ,kız kandırılmıştır hamiledir..Aile meclisi toplanır karar ÖLÜM..TÖRE..

Gencecik bir kız düşünün bembeyaz gelinliğin hayalini kuran bir kız..Akrabası beklide en yakınının tacizine ve tecavüzüne uğrayan bir kız..Karşı koyamamış direnememiş bir kız düşünün..Hamile..Aile meclisi toplanır karar ÖLÜM..TÖRE..

Örnekler sınırsız çözüm hep aynı ÖLÜM…

Onların suçu kadın olmak mı,inanmak mı,sevmek mi,yoksa doğmak mı?Bu olayların hepsinde hem kadın mağdur hem cezalandırılan kadın..Kadınlarımızı okutmuyoruz eğitim aldırmıyoruz aile içinde eğitim vermiyoruz ve yaptıkları hatanın bedelini yada başlarına gelen tecavüz vahşetinin bedelini canlarıyla ödemelerini izliyoruz yıllardır…Neyin diyeti bu can neyin bedeli kadınlığın mı?Genç kızlarımızı eğitelim okutalım bilinçlendirelim onların gözlerimizin önünde öldürülmesine seyirci kalamayız.Bu ülkede cinayetin kasten adam öldürmenin bir başka adı da TÖRE…

Onlar daha çok gençler çok tecrübesizler suçları ne olursa olsun bunun cezası ÖLÜM olamaz hiçbir zaman…Bu kararı alanların, uygulayanların öldükleri zaman yatacak yerleri var mı acaba??!!

Üzülüyorum bu çaresizliğe, kimsenin bir şey yapamamasına üzülüyorum ..Gencecik yaşta kefen giydirdiğimiz kızlarımıza üzülüyorum…Kurtaramadığımız kızlarımıza ve haberimiz bile olmadan sessizce cezası verilecek olan nicelerine üzülüyorum..Gözlerimizin önünde vahşice katledilmelerine üzülüyorum.Sessiz kalmayın duyarsız kalmayın bunlar bizim çocuklarımız bunlar bizim yarınlarımız…

Bu ülkede kızlar ölüyor,çocuklar ölüyorlar, onların çığlıklarına kulaklarınızı kapatmayın..Nasıl oluyor da bu haykırışları yakarışları duymuyorsunuz. Onların gözlerinden akan yaşlara sırtınızı dönmeyin.. Dipsiz bir kuyuda aramayın geleceği..Yarınlarımızı bu vahşete kurban etmeyin.Kadınlarımıza, gençlerimize, çocuklarımıza şiddete izin vermeyin..Gün gelsin onların ölüm haberleri yerine düğün haberlerini alalım..

Bu kızlar bizim yarınlarımız ,kadınlar analarımız, çocuklar geleceğimiz onların ölümlerine seyirci kalmayın..Onlara ödetilen bu ağır bedele duyarsız kalmayın bu olayları unutmayın unutturmayın…Kızlarımız her geçen gün ölüyorlar öldürülüyorlar bu gerçeğe duyarsız kalmayın.. Gün geliyor ocaklar sönüyor ,anaların gözündeki yaş, yüreğindeki acı hiç dinmiyor.. Gün geliyor Doğudan Güneydoğudan yeni bir ölüm haberiyle sarsılıyoruz üzülüyoruz lanetliyoruz ve unutuyoruz..

Biz bu haberleri UNUTMAYACAGIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ. Yeni doğan bir gün yeni umutların habercisi olsun yeni ölümlerin DEĞİL…

Bu ülkede ÖLÜMÜN bir başka adı TÖRE olmasın yarınlarda…

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...