Silver Audi ve Esmer...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sir_ako

Aktif Üye
------Cemal ve esi Nurhan hanim evde basbasa kalmislar, ordan burdan konusuyorlardi,o sira evin telefonu caldi, cemal yakin oldugu icin telefona uzandi, alo buyrun, alo kiminle gorusuyorum dedi ama karsidaki hic  sesini cikarmadan telefonu kapatti,Nurhan hanim: kimdi o cemal diye sordu. Cemal : bilmiyorum biraz dinledi ve telefonu kapatti, Nurhan evet cemal gecen hafta icinde 3 seferde bana oldu, birisi telefonu caldiriyor ama cevap vermiyor, sana soylemek istemedim,gecen gunde cam kenarina oturmus esmeri bekliyordum, esmer otobusden inince kucuk bir beyaz renkli araba onu takip etti,Cemal : esmerimi tekip ediyordu ? Nurhan : bilemiyorum cemal pek emin degilim, belki bana oyle gelmistir,Acaba bu telefonda ariyan kisi de esmerimi ariyor dersin ?
-----Cemal: sende biliyorsun nurhan esmer kizimiz genclik cagini bitirdi evlilik cagina geldi, kendisine bir es buluip bir an evvel basini baglamamiz lazim.Nurhan : Dur cemal dur, o kadar aceleci olma ! kiz henuz 20 sine girdi.Cemal: 20 si filan anlamam, bizim namusumuz serefimiz var, kizimizin bir an once evlenmesi lazim, burasi almanya kotu yola dusebilir, dusmez ama fikrine filan girirler, yalnis seyler yapar sonrada bizde ele gune karsi rerzil oluruz,eger o telefonlar esmer icinse, birde beyaz araba onu takip ediyorsa pek hayra alamet sayilmaz, bir care bulmamiz lazim nurhan ! bir care....Nurhan : sen cok eski kafalisin cemal, birakda kiz evlenecegi esini, bir hayat gecirecegi genci kendi bulsun,...Cemal : Ne diyorsun sen kadinim, agzindan cikani kulagin duyuyormu ? bizde oyle kendi esini secme adetleri yoktur, gerek kiz gerek erkek olsunlar annnelerinin ve babalarinin bulduklari eslerle evlenmeye mecburdurlar,evet esmerede kocasini biz sececegiz ve oda hic itiraz etmeden evlenecek, bu isin lami ,cimi yok, bu evin reisi benim ve benim dedigim olacak, esmer beni dinlemezse cok kotu yaparim...Nurhan : kendine gel cemal, burasi turkiyede degil almanya, burdaki kurallari ve kaideleri biliyorsun, 16 yasini gecen cocuklara anne ve babalar baski yapamiyorlar..Cemal : hayir nurhan hayir, ister almanya ya'da amerika olsun, ben oyle kanunlardan anlamam ve takmam, benim dedigim olacak ve esmer sectigimiz bir delikanliyla evlenecek...
-----Kari koca bir muddet kendi aralarinda  kizlari esmeri evlendirmek icin munakasa ettiler, nurhan hanim pes etti, sonunda cemalin dedigi oldu ve turkiyeye gidip aile yakinlarindan biriyle esmeri evlendirmeye karar verdiler,Evet damat aile icinden olacakti ve esmerin hic fikri sorulmiyacakti.Cemal is yerinden uc haftalik izin aldi, bir seyahat acentasina gidip  dort kisilik ucak bileti aldi, Esmere de turkiyeye tatile gidiyoruz sende is yerinden izin al dediler.Gercekte tatil zamani degildi ama biricik kizlari esmerin evlenip yuva kurmasi lazimdi, gec kalirlarsa kizlari kandirilabilir yada bir hata yapabilirdi...Esmer tatil hevesiyle is yerinden bir aylik izin aldi, bir seyden haberi yoktu, anne ve babasinin kafalarinin icinden gecenleri bilseydi bu tatile gitmemek icin direnirdi.

-----Esmerin esas ismi Esma'di, kucukken kendisini esma esma diye cagirdiklari zaman oda taklit yapar esmua esmuar esmer derdi, yalanciktan kendisine esmer demeye basladilar ve esmer kizin takma ismi olarak kaldi, arkadaslari ve yakinlari zaten esmer diyorlardi oda seviyordu...Esmerde almanyada yasiyan bir gurbetcinin kiziydi almanyada dogmustu, birde kendinden dort yas kucuk erkek kardesi Atalay vardi, bir birlerini cok severler ve hep birbirlerine arka cikip destek verirlerdi, annesi veya babasi biri uzerine yuklenirse oburu hemen imdada yetisirdi.Esmer liseyi bitirdikten sonra calismaya basladi, guzel bir is yerinde sekreterlik yapiyordu.Esmer turkiyeyi cok az biliyordu, tatile gidecegi icin cok seviniyordu,bir yerde durmayip devamli gezeceklerini zannediyordu.
-----Bir kac saatlik ucak yolculugundan sonra ototbusle Cemalin yasadigi kasabaya gidip cemalin babasinin evine yerlestiler.Cemal ve nurhanda yakin akraba cocuklariydilar,Bu havalide mallar ve miras disariya gitmesin diye evlilikler hep akraba cocuklari arasinda olurdu, bu yuzdende bosanmalar daha az gorunurdu....Iki gun dinlendikten sonra cemal kizi esmer icin musait bir damat aramaya basladi,yakin akrabalara konu komsulara haberler verildi,Cemalin dusuncesine gore almanyada buyuyen turk erkekleri cok vefasiz  olup bir kac sene sonra bosaniyorlardi, damat aile yakinlarindan olursa daha iyi olacakti.Bir kac gun sonra evlerine misafirler gelip gitmeye basladilar bazi gencler  de anneleriyle gelip hos geldiniz bahanesiyle esmeri goruyorlardi.
-----Persembe gunu cemal minibus ile annesinin dogdugu koye gitti, koy kahvesinde oturup eski tanidiklariyla sohbet ederken, anne tarafindan akraba olan mustafa geldi onunlada selamlastilar kucaklastilar, sonra cemal acil olarak kizi esmeri evlendirmek niyetiyle turkiyeye geldiklerini soyledi, caylarini yudumlarken Mustafanin oglu Burhanda yanlarina geldi, buyuk bir saygiyla cemalin elini opup hosgeldin cemal amca dedi. Cemal gencin terbiyesine hayran oldu ve kendi kendine iste esmere koca olacak adam budur dedi,..Burhan bir kac ay evvel askerden gelmisti simdilik calismiyordu, kisa bir zaman icinde calismak icin ya ankaraya, yada  istanbula gitmeyi dusunuyordu..Burhan veda edip ayrildiktan sonra, Cemal mustafa ile biraz daha sohbet etti ve kalkarken en kisa zamanda gel kizimi oglun Burhana iste, de hayirli bir is yapalim dedi....Iki gun sonra mustafa, esi ve ogullari Burhan ile gelip Esmeri allahin iziniyle ogullari burhana istediler, Cemal de hic tereddut etmeden verdim gitti dedi.....Esmer annesini bir koseye cekip, ne oluyor anne, hani buraya tatile gelmistik, gezecektik, dolasacaktik, eve insanlar beni gormeye geliyorlar, evlenmek istedigimi sizlere kim soyledi, bir kere evlenecegim kisiyi ben sececegim, bu anda da evlenmeyi hic dusunmuyorum,beni zorla evlendiremezsiniz deyip bir hayli annesine cikisti bir yandanda agliyordu....Nurhan; bak yavrucugum, bizim yorelerde adetler boyledir, anneler ve babalar cocuklarina es bulurlar, onlarda evlenirler,Burhanda  yakinlarimizdandir, baban sorusturmus, arastirmis, cok iyi bir delikanli oldugunu ogrenmis,sende onunla evlenip yuvani kuracaksin, Evlenmem diye inat etmen yersiz olur, ailelerine karsi gelen cocuklar bizim toplumumuzda cok sevilmezler ve iyi gozle bakilmazlar,bizleri rezil etmek istemiyorsan burhanla evleneceksin dedi...
-----Esmer kiz inat etti ayak diredi, ben evlenmek istemiyorum, istersem evlenecegim kisiyi kendim sececegim dedi. gittiler geldiler, kizin kafasina burhanla evlenmeyi islediler, kimi zaman yalvardilar, kimi zaman tehdit ettiler, soylendiler,sonunda esmeri burhan ile evlenmeye razi ettiler,Esmer kiz icinde sevgi ve ask olmiyan bir evlilik istemiyordu, babasi ve annesi ise aska ve sevgiye inanan kimseler degillerdi, onlarda ailelerinin baskilariyla evlenmislerdi....Esmer evet dedi soz kesildi nisan yuzugu takildi, alti ay sonra esmer turkiyeye gelecek ve dugun yapilacakti.

-----Tatiller cok guzeldirler,ne kadar uzun olsalarda yine kisadirlar, evet guya tatilleri bitti ve almanyaya donup islerine basladilar,gunler ve haftalar birbirlerini adeta yaris atlari gibi kovaliyor ve esmerin gunleride azaliyordu, bir muddet sonra gelin olmak icin turkiyeye gidecekti,gunler yaklastikca stres,e giriyor, icin icin kendi kendini yiyor ve kara kara dusunuyordu, cogu zamanlar odasina kapanip saatlerce sessizce agliyordu,Burhan ile evlenmek istemiyordu, bu ayarlanmis ve icinde sevgi olmiyan bir  evlilik olacakti, oysa kendi sevebilecegi  bir erkekle evlenmek istiyordu, burhani sadece bir kac saat gormustu, dogru durust tanimiyordu bile,aile'de tam tersini dusunup aska ve sevgiye yer vermeden bir an evvel kizlarini evlendirmek istiyorlardi, damadida tonbala torbasi icinden cekmislerdi.Esmerin kafasi cok dalginlasmisti kara kara dusunuyor ve bu evliligin Icine girmeden kurtulma carerlerini ariyordu, ailesini cok seviyordu onlar annesi ve babasiydi,hic bir zaman onlara karsi gelip tatsizlik cikarmak istemiyordu.zaman zaman meseleyi kiz arkadaslarina anlatiyordu, kimileri sen delisin kiz insan bilmedigi, tanimadigi bir erkekle nasil evlenebilir diyorlardi,bazilarida icinde sevgi olmiyan evliligin kisa zamanda cokebilecegini anlatiyorlardi. evet bir care, bir cikar yol ariyor ama bulamiyordu...

-----Otobusden indikten sonra caddenin karsisina gecmesi lazimdi cok dalgindi kafasi icinde binlerce dusunce cirit atiyuorlardi, direkteki yaya gecidi lambasinin butonuna basti ve yesil yaya isigini beklemeye basladi, dalgin olarak caddeye iki adim atti,attigi andada cok aci bir fren sesi duydu, duydu ama fren yapan surucu cok gec kalmisti araba kendine carpip iki metre oteye firlatti,kendini bilemiyordu oldugu yerde kipirdiyamiyor kendine carpan arabaya bakiyordu, onunde dort halkali silver renkli bir audi,idi, hemen yardimiz kostular, yerinden kimildiyamiyordu, basi yere carpmisti sag kolunda ise muthis bir sanci vardi, on dakika icinde cankurtaran geldi ve  ilk yardimi yapip hastaneye naklettiler, sag eliniN bileginden yukarsi cok aciyordu, doktora anlatti rontgen cektiler, evet kemigi catlamis ve biraz kaymisti, kucuk bir ameliyat yaptilar ve musahade altinda tutmak icin kogusa gonderdiler, hastaneden anne ve babasina da telefon ettiler onlarda alel acele kostular.....Yataginda  yatarken bir genc yanina yaklasip almanca lisani ile hal hatirini sordu,carpan arabanin soforu oldugunu kabahatin kendisinde olmadigini soyleyip gecmis olsun dedi, bu sirada esmer gencin boynundaki altin zincire takilmis ay yildizi gordu, ayyy aaa , siz turkmusunuz diye sordu, Yakisikli genc evet turkum Adim Ercan, bu ne kotu tesaduf boyle dedi, biraz sohbet ettiler ikiside gozlerini bir birleri uzerinden ayiramiyorlardi. Ercan ne olur ne olmaz diye esmerin cep telefonu numarasini alip telefonuna kaydetti ve tekrar gecmis olsun deyip cikti, Ercan giderken esmerde gozlerini ercanin uzerinden ayiramiyordu.
----- Esmer bir gun hastanede kaldi, muhim bir sey olmadigini anlayinca daha fazla hastanede tutmanin luzumsuzluguna inanip taburcu ettiler, Annesi ve babasi gelmisti, tam hastane kapisindan cikmak uzereydiler, Ercan elinde bir demet kirmizi gullerle geldi, ve gulleri esmere verdi, vicdanim rahat etmedi, kabahat bende olmamasina ragmen bir defa daha ozur dilemeye geldim dedi, sonra onlarin taksiyle evlerine gideceklerini anlayinca,sizleri evinize kadar birakayim dedi. Cemalin pek hosuna gitmemesine ragmen olur dedi,  20 dakikalik yolculukdan sonra evlerine geldiler, Nurhan hanim kahve ikram etmek icin ercani iceri davet etti, girdiler oturdular ordan burdan konustular yine iki genc bakislarini birbirleri uzerlerinden ayiramiyorlardi sanki aralarinda sessiz bir ask basliyordu...Ercen dikkatle esmere bakiyordu arasirada gozleri esmerin parmagindaki nisan yuzugune takiliyordu...

-----Bir haft sonra Ecan esmere telefon etti, ve arabamla size carptim kendimi bir turlu affedemiyorum ve vicdanim rahat degil,sizi yaraladim.kendimi affetdirmem icin benimle yemege gelirseniz cok rahaliyacagim deyip esmeri yemege davet etti...Esmer ben nisanli bir kizim, sizinle yemege cikmam yakisik almaz ama bir sefere mahsus olmak uzere kabul ediyorum dedi...Hafta sonunda sehirin diger ucundaki bir restaurantta bulustular yediler ictiler bol bol sohbet ettiler,Ercan esmerin elini avucu icine aldi, sonra bu nisan yuzugu size mutluluk ve ugur getirmiyecek dedi,Esmer nisanlanma hikayesini anlatti, anlatikca agliyor agladikcada rahatliyordu, bir ara parmagindaki yuzugu cikarip cantasina koydu, Ercande esmeri bir psikiyatris gibi dinliyor zaman zaman kucuk sorular soruyordu, esmer sanki ercani cok evvelden taniyormus, kirk yillik dost gibiymisler gibi ona cok yakinlik duyuyordu... Esmer eve donmek icin otobuse yururken, Ercan gel gitme silver audimle seni evine birakayim dedi.Esmer hayir olmaz Ercan, ben nisanli bir kizim baskalarinin arabalarinda gorunmem iyi karsilanmaz dedi ve otobuse bindi.Otobus icinde Ercani dusnuyordu, yakisikliydi, kibardi, olgundu, birde nisanlisi burhani dusundu, hayir,hayir, ne olursa olsun, isterse babam beni oldursun, asla burhanla evlenmiyecegim, evlendiremiyecekler beni dedi.
-----Evde kimsenin olmadigi bir gunde turkiyedeki nisanlisi burhana telefon edip kendisiyle evlenmekten vazgectigini ve nisani bozdugunu ozur dileyerek soyledi.Bir hafta sonra ercan la bulusmaya basladilar, aralarinda yep yeni bir ask dogmustu, ikiside birbirlerini seviyorlardi... Yalniz bir problem vardi, annesi belki idare ederdi, peki babasi bu ise ne diyecekti, sinirlendigi zaman gozu hic bir yeri gormezdi.babasi burhanin babasina soz vermisti,babasini cok sevmesine ragmen cokda korkuyordu.aile icinde bir tatsizliga sebeb olmak istemiyor ama ayni zamanda ailesi icinde kurban olmak istemiyordu......Bir gun yine Ercan'la bulustular. ercanin gozlerinin icine bakip beni gercekten seviyormusun ercan diye sordu, Ercan kollarini esmerin beline doladi, evet seni seviyorum esmer seni herseyden daha cok seviyorum esmerbeybim dedi. Esmer babamdan korkuyorum nisani bozdugumu ogrenirse cok sinirlenir, gel beraber kacalim dedi,kacir beni dedi.... Ercan bir hafta musaade et ondan sonra bir seyler dusunuruz dedi..
------Turkiyedeki Burhanin babasi mustafa, Cemale telefon edip kizi esmerin nicin nisani bozdugunu sormus bu arada bir kac hosa gitmeyen kelime sarfedip hislerini rencide etmisti.Cemal esmerin nisani bozdugunu simdi ogrenmisti, evin icinde bir asagiya bir yukariya dolasip Esmerin isden gelmesini bekliyordu, fena hasliyacakti.Evlat buyut, hayrini gor diyordu, evde buyuk bir firtina kopacagini anliyan esmerin kardesi  Atalay cepten esmeri arayip babasinin cok kizgin oldugunu  dikkatli olmasini soyledi. Esmeri bir telas aldi demekki babasi nisanin bozuldugunu ogrenmisti, cepten Ercani arayip acele gel ve beni ototbus duragindan al dedi, onbes dakika sonra Ercan silver renkli audi'siyle gelip esmeri aldi, esmer eve giderse kotu seyler olacagini soyleyip bir seyler yap ercan diye aglamaya basladi... Ercan  esmeri arabaya aldi once evlerine ugrayip bir kac parca esya aldilar ondan sonrada yakindaki bir sehire  dogru yola ciktilar, sehire gelip bir otele yerlestiler, O Gece orda birbirlerinin oldular.....Sabahleyin Esmer  annesine telefon edip durumu anlatti ve babasinin sinirleri yumusadigi zaman gelip ellerini  opup evlenmek icin musaade isteyeceklerini soyledei..

-----Ako_hox tarafindan yazilmistir. Fiction
-----Okuyanlara binlerce tesekkurler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...