Saç Gibi Hassas Bölgeleri Temizleme

Kalpsiz

Yeni Üye
Resimlerden arka planı ayırmak zahmetli bir iştir. Fakat bizi en çok yoran kısım ise saçlar. Vücudun bütün kısımlarını küçük hamlelerle silebiliyoruz yalnız saçlarımızın bulunduğu bölgedeki renk tonlamaları çok sık olduğu için, manuel silimler amatörleştiriyor çalışmamızı.

Bu dersi anlatmak için daha net resimler seçerler. Fakat ben arka planında farklı tonlamaların olduğu bir resmi seçiyorum ki, karşılaşacağınız bu sorun ertesinde "ya ben yaptım neden olmadı" demeyin diye : ))

Çünkü p.shop derslerinin hiç birinde, aynısını dahi yapsanız, sonuç görüntünüz asla birbirini tutmaz.

Önce Lasso Tool ile, aşağıdaki resimde gösterilen şekilde kabaca saçımızın etrafını seçiyoruz.

1.jpg

Ardından • Select > Color Range'ı tıklayın.  Yine aşağıdaki resimde, karşınıza nasıl bir şey çıkacağı konusunda ipucu var.
Şimdi burada biraz iş size düşüyor. Fare ile saç bölgesinin dışında nereye tıklarsanız, Color Range önizlemesindeki renklerin yer değiştirdiğini göreceksiniz. Bu demek oluyor ki, saçın etrafını seçtiğiniz tonlamanın en yakınını, fare ile saçın etrafında gezinerek bulacaksınız. Uygun seçimi ayarladıktan sonra ( değerlerin, resimdeki değerler olmasına dikkat edin ) onaylayın. Daha sonra Ctrl + Alt + D tuşuna basarak 1 değerini verin. Sonra Delete tuşu ile silme işlemini gerçekleştirin..

Not : Eğer, saçın background'unda farklı renkler var ise, bu işlemi tekrarlayın.

2.jpg

Mesela yukarıdaki resme dikkat ederseniz, ilk denememde sadece sol tarafı silebildim. Bunu tekrarlayarak sağ tarafı da siliyorum...

Son olarak, Erase Tool ( silgi ) yardımıyla son düzeltmeleri yapın. Burası el becerinize kalmış. Daha net bir resim seçseydim, çok net bir silim işlemi olacaktı ama buda sizi anlatım adı altında kandırmaktan başka bir işe yaramayacaktı : ))

3.jpg

bu kadar.

Kaynak : Tebesir.org