Liselerde Not Sistemi Sil Baştan...

Kalpsiz

Yeni Üye
Bu yıldan itibaren 5 lik yerine 100 lük not sistemine geçildi. Yeni uygulamada öğrencinin lise 1 den lise 4 e kadar derslerden aldığı notlar karnede görülecek. İşte yeni sistem:
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz hafta yapılan Milli Eğitim Şûrası nda alınan kararları hayata geçirmeye başladı. MEB Talim ve Terbiye Kurulu, ilk iş olarak üniversiteye girişte etkili olan Ortaöğretim Başarı Puanı nı etkileyecek liselerdeki not sistemini değiştirdi. Kurul kararına göre, bundan sonra liselerde 5 lik not sistemi yerine 100 lük not sistemi geçerli olacak.

Ayrıca yeni sistemde öğretmenler kanaat notu da kullanamayacak. 100 lük not sistemi üniversiteye girişte meslek liseli öğrenciler dahil şu anda 15 ila 104 puan arasında etkili olan okul başarı puanının daha adil hesaplanmasını sağlayacak. Yeni uygulamada öğrencinin lise 1 den lise 4 e kadar bütün derslerden aldığı notlar karnede görülecek. Böylece üniversitelerde uygulanan not döküm çizelgesi (transkript) liselerde de verilecek. Bakanlık, lise son sınıfta yapacağı genel değerlendirme sınavı (olgunluk sınavı) ve öğrencinin transkriptinde yer alan not dökümleriyle üniversiteye girişte sınavsız geçişin yolunu açmış olacak. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, yeni not sisteminin yarıyıl tatilinde öğrencilere verilecek karneye yansıyacağını söyledi.

Bu yıl liselerde uygulanacak not sistemi gelecek yıl ilköğretim okullarına da uyarlanacak ve öğrenciler ilköğretim 4. sınıftan itibaren derslerden aldığı 100 lük notlara göre 8. sınıf sonunda başarı sıralamasına tabi olarak liselere kayıt yaptıracak.

Öğrencilerin 4 ten 8. sınıfa kadar aldıkları notlar karnede aynı anda görülecek. Böylece şûrada alınan Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) kalksın kararı hayata geçirilmiş olacak. Şûrada ilköğretimde 1. 2. ve 3. sınıfta öğrencilere not verilmemesi ve sadece davranışlarının değerlendirilmesi kararı alınmıştı. Yeni uygulama ile bu karar da hayata geçmiş olacak. MEB İlköğretim Genel Müdürlüğü bürokratları ile Talim Terbiye Kurulu uzmanları, sınavsız liselere giriş için doğru yolu bulma yolunda hazırlık yapmaya başladı.

Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, yeni not sisteminin yarıyıl tatilinde öğrencilere verilecek karneye yansıyacağını söyledi. 100 lük not sisteminin daha adil olduğunu belirten Prof. Dr. İrfan Erdoğan, "Mevcut sistemde sınavdan 85 alan öğrenciyle 100 alan öğrenci arasında 15 puan fark olmasına rağmen her iki öğrencinin de karnesine notları 5 (pekiyi) yansıyordu. Bu da başarı puanlarının hesaplanmasında adil olmuyordu. Ayrıca mevcut sistemde liseyi pekiyi dereceyle bitiren on binlerce öğrenci olmasına rağmen aralarında sıralama yapamıyorduk. Yeni sistem bize başarı sıralarını görmemize de imkan verecek." dedi. Mevcut Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği ne göre öğrencilerin sınav, ödev, projeler ve uygulamalardan aldıkları notlar 100 tam puan üzerinden değerlendiriliyor ve değerlendirme sonuçları öğretmen not defteri ile not çizelgelerine 5 lik puan olarak yazılıyordu. Buna göre 85-100 arası puan alanlar 5 (pekiyi), 70-84 alanlar 4 (iyi), 55-69 alanlar 3 (orta), 45-54 alanlar 2 (geçer), 25-44 alanlar 1 (geçmez) ve 0-24 alanlar 0 (etkisiz) şeklinde değerlendiriliyordu.

Kalpsiz

Yeni Üye
MİLLİ Eğitim Bakanlığı, okullarda uygulanan 5 lik not sistemini kaldırarak, 100 lük sisteme geçiyor. 2006-2007 eğitim-öğretim yılında uygulanacak yeni sisteme göre, sene sonunda notlar yuvarlanmayacak. 69 dan 3 ya da 70 den 4 alma dönemi sona ererken, diploma notları da aynı olmayacak. Diplomaya yansıyacak 1 puan dahi ÖSS yi etkileyecek. Bakanlık yetkilileri de konuya ilişkin, Yuvarlamalar ortadan kalkacak. Herkes hak kettiği performansın notunu alacak dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim-Terbiye Kurulu Başkanlığı nın yürüttüğü, yeni notlandırma sistemi çalışması tamamlandı. Yeni sisteme göre, öğrenciler artık 1 - 5 arası değil, 0 - 100 arası not alacak. Bu şekilde, 5 lik sistemde uygulanan, 0-24 arası 0, 25 - 44 arası 1, 45-54 arası 2, 55-69 arası 3, 70-84 arası 4, 85-100 arası 5 puan gibi yuvarlamalar yapılmayacak. 5 lik sistemde, 70 alan öğrenci ile 84 alan öğrenci eşit kabul edilirken, yeni sistemde iki öğrenci arasında önemli bir puan farkı ortaya çıkacak.

Öğrencinin diploma notuna göre hesaplanan ve ÖSS puanını etkileyen Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı da 5 lik sistem üzerinden değil, 100 lük sistem üzerinden gelecek notlara göre hesaplanacak. Bu durumda, öğrenciler için 1 puanın dahi büyük önemi olacak.

zEHiR

Aktif Üye
vayy bea aLLahtan okuLu bitirmişim. Bu ne Bölee vaLla halime şükrediyomm... :ter:

haa bu arada saqolasın paylaşımın için  :eek:k