Kursun yarasi....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sir_ako

Aktif Üye
.......Insanlarin yasamlari boyunca,kadin olsun,ister erkek olsun baslarindan bir cok olaylar gecer.Bu olaylar kimileri icin cok mutlu seylerdir, kimileri icinde,aci ve hatirlanmasinin istemedikleri hadiselerdir.Bu olaylar hatirlanmak istensede,istenmesede insanlarin zihinlerinden kolayca cikmazlar,bunlari nereden biliyorsunuz diye soracaksiniz,tabiki haklisiniz.benimde genclik caglarimdan beri basimdan bir cok hadiseler gecti,bu olaylarin kimilerinde cok sevinip mutlu oldum,kimileri ise icimden yillarca atamiyacagim izler birakti.kimilerinde cok uzuldum ve benimle beraber yakin cevremde uzuldu.

.......Gecenlerde  bir hafta sonuydu,hava cok sicak olacakti,ailece plaja gittik,gunes isinlari cok kuvvetliydi,bende biraz yanmak istiyordum,gunes isinlarinin insan kemiklerine iyi geldigini duymustum,yanmadan once oglumu yanima cagirip beni guzel bir kremlemesini soyledim....sirtimi ve omuzlarimi kremledikten sonra ayaklarima basladi,deniz kenarlarina gittigim zaman ekseri biraz uzun sort giyerim ,o sabah aceleyle evden cikarken bizimki kisa sort,larimdan birini almis bende onu giymeye mecbur oldum.oglum ayaklarimi kremlerken sag kasigimin bir karis altindaki oyuk izi gordu ve sasirdi,bu ne boyle baba.bu oyuk ne ? bu kursun yarasina benziyor, sen harpdede filanmi bulundun diye merakla sordu,gulumsuyerek oyugun arka tarafinida gosterdim,bacagimin her iki tarafinda oyuk izi vardi,gozlerimi oglumdan kacirarak evet oglum ben harpte filan bulunmadim ama bu gordugun gercekten kursun yarasidir,onden girip arkadan cikti dedim,delikanliyi bir merak sardi ve hadi baba anlat bu isi nasil oldu diye sormaya basladi,o gunu bir daha hatirlamak istemiyordum,gozlerim yaslanmaya basladi,yavasca yerimden kalkarak denize dogru yurumeye basladim,ogluma donerek bu gun sana anlatamam zamani gelince anlatirim diyerek gecistirdim,bu kasigimdaki yaranin hikayesini sadece karim biliyordu,cocuklara hic bahsetmemistik.Evet olayi orda anlatmaya baslasaydim,biliyorum gunum zehir olacak,guzel bir gunun tadini cikarmadan eve donecektik.

............Samet orta okul yillarindan arkadasimdi,eskisehir civarlarindan gelip bizim mahalleye yerlesmislerdi,babasi demir yollarinda calisiyordu,cok iyi arkadastik,kafa dengiydik cogu zaman bir birimizin cebinden gecinirdik,Sametin kendinden iki yas kucuk ridvan isimli bir erkek kardesi vardi, ridvanda devamli bizle gezerdi,abisi ve benimle gezmekten cok zevk alirdi,oglum git birazda kendi akranlarinla arkadaslik yap onlarla dolas diye takilirdim ama yine yanimizdan ayrilmazdi oda abisi gibi cok temiz kalpli cocuktu,....Orta okul ve liseden sonra universiteye basladik,samet ticaret,bende makina teknik okuyordum.....Istanbulun anadolu yakasinda oturuyorduk,Ben,samet ve teyzemin kizi bilgi sabahlari ayni trene binerdik,bilgi erenkoy kiz lisesine gidiyordu o erenkoyde iner bizde sametle  haydarpasadan vapura binip karsiya gecerdik....lise yillarindayken samet ve teyzemin kizi bilgi arkadas oldular,biraz benden cekiniyorlardi ama ikisinide cok iyi  tanidigim icin bir sey diyemiyordum,ter temiz bir arkadasliklari vardi.....Uiversitenin son yilinda samet ve bilgi nisanlandilar,bilgi liseyi bitirince ozel kurslara gidip muhasebe ogrendi ve guzel bir firmada asistan muhasebeci olarak calismaya basladi.hayat ve yasam cok guzeldi,bende o zamanlar bizimkine kur yapmaya baslamistim.
.....Samet ve bilgi dugun hazirliklarina basladilar, iki ay sonra evleneceklerdi,bir kucuk daire kiralayip esyalarini duzmeye basladilar.Arkadasimi evlendirecegimiz icin cok mutluydum esi olacak kizda teyzemin kiziydi.

.......Bir cumartesi gunuydu.ben samet ve ridavan,deniz kenarinda volta atiyorduk,yazin bir baskadir bizim oralari,deniz kenarlarinda cay bahceleri vardir,kimileri bu cay bahcelerine oturup bir seyler yeyip icerler,kimileride bizim gibi konusa konusa bir asagi,bir yukari volta atarlar....Aheste aheste sohbet ederek yururken birden karsimiza faruk cikti,Faruk kasabanin belalisidir,devamli sarhos gezer,herkese takilir,kavga cikarmak ister,millet onu iyi tanidigi icin ona uymazlar,babasi komser emeklisidir, gencliginde babasinin komserligine guvenip,cok serserilik yapmistir,bir cok okullardan atilmisti,en son lisedende kovmuslardi,simdi karsimiza dikilmis kavga cikarmak icin bahane ariyordu,once bana catti,orta okuldayken onu iki sefer dovmustum beni iyi biliyordu,git aslanim,benim kafami bozma burda sana yine guzel bir dayak atarim diye soylendim,bana dis geciremiyecegini anlayinca arkadasim samete takildi,kufur ediyor agza alinmiyacak seyler soyluyordu,samet ona bir yumruk atmak uzereyken ben  araya girdim birak samet uyma adam cok sarhos,ben onu bir yerde kistirir dersini veririm diye sameti yumusattim,babayigit cocuktu samet,ama karsimizdaki cok sarhostu,..serseri faruk bu seferde benim teyze kizi bilgiyi diline doladi,enayimisin sen oglum samet,koca sehirde evlenecek kizmi bulamadin,bilginin konusmadigi erkek kalmadi,bula bula o sumukluyumu buldun,sen isteseydin ben sana kiz kardesimi verirdim,gibi yaraliyici seyler soylemeye basladi,sabrimiz son haddine gelmisti bir anda sametin kardesi ridvan faruga iyi bir yumruk atip yere devirdi tutmasaydik iycene dovecekti serseriyi.etraftan bir kac kis gelip farugu kenara cektiler,manyak adam arkamizdan hala kaba kaba agiza alinmiyacak kufurler ediyordu,yasatmicam sizi sag birakmicam sizi o,cocuklari diye tehditler savuruyordu.

.......Farukdan uzaklastiktan sonra bir cay bahcesine girip oturduk ve caylarimiz soyledik,ucumuzun de cok morali bozulmustu,gune guzel baslamistik,ama tatsiz sekilde bitiriyorduk,caylarimiz cabuk icelimde bir an evvel evimize donelim dedim
,biraz sonrada kalktik,carsinin icindeki ana caddeden yurumeye basladik,carsinin en sonumdaki lokantanin onune gelmistik burdan sonrada meydanlik basliyordu,bir anda sametin kardesi ridvan ahhh diye bir ciglik atti,baktik arkasinda elinde bir bicakla faruk duruyordu,ridvan yere yikildi yedigi yumrugu hazmedemiyen faruk bir yerden bicak bulup kallesce pusuya yatmisti,tam onunden gectigimiz anda bicagini ridvanin sirtina saplamisti,ikimiz farugun uzerien atilip yumruklamaya basladik,etraf yine bir anda insanlarla doldu polisler geldi,Sametde kolundan hafif bicaklanmisti.Ridvanla sameti cankurtaranla hastaneye goturduler,ben ile faruguda karakola cektiler,farugun vurdugu bicak ridvanin kaburgasindan gecmis kalbin cok yakinina gelmis,hastanede hemen ameliyat yaptilar,farugu cinayete tesebbus ve yaralama sucundan iceri attilar,en az 15 sene yer deniliyordu,samet iyiydi bir iki kucuk dikisle atlatti,ridvan iki hafta hastanede kaldiktan sonra taburcu edildi,yuzde yuzluk bir olumden donmustu,sol kolu askidaydi,doktorlar bir kac hafta zorlamamasini tavsiye etmislerdi.

......Samet ve bilgi once dugun tarihini ertelemeyi dusunduler,sonra vaz gectiler,her sey organize edilmis davetiyeler bile bastirilmisti,bozulan moralleri biraz geri gelip kendilerini topladilar,kardeslerinin agir yaralanmasi onlari cok etkilemisti,bende cok uzulmustum,farugun uzerine atlarken bicak bana da saplanabilirdi.
.......Olayin uzerinden bes hafta gecmisti,uc hafta sonra dugun yapilacakti.ucumuz yine beraberce kordon boyunda dolasiyorduk,samet pastaneye girip bir seyler atistirmamizi teklif etti,fena fikir degil deyip pastaneye daldik,pastane iki kapili ince uzun bir binaydi,cam kenarinda ucer kisilik kucuk kucuk masalari vardi,bizde oturduk bunlardan bir tanesine,Ridvanin sirti  deniz kenarindaki kapiya,kolu hala sardi icinde olan Sametin sirtida ana cadde tarafindaki kapiya donuktu,bende ortadaki sandalyeye oturmustum tam bir ucgen gibiydik,hem kuru pastalarimizi yiyor,hemde tatli tatli sakalarla ridvani gulduruyorduk,o sirada gozlerim ana cadde tarafindaki kapiya ilisti,farugun kardesi beyhan iceri giriyordu,huylandim birden gozlerimi kizin uzerinden ayiramiyordum, Beyhanda abisi gibi deli dolu bir kizdi muhitte herkesler ona erkek ayse derlerdi,bir seyler ismarlamak icin tezgaha gitti ve bir seyler soyledi,sag elinin uzerinde bir hirka vardi eli gozukmuyordu,oraya bir seyler yemek icin geldigini anlayinca rahatladim biraz,kiz tezgahtan ayrilip bize dogru yurumeye basladi,bir arkamizdaki masaya oturacagini dusunuyordum,birden eli uzerindeki hirkayi atti,elinde babasinin beylik tabancasi vardi. Abim sizin yuzunuzden hapiste curuyor yasatmiyacagim sizi diye ates etmeye basladi,yerimden firlayip inanilmaz bir ceviklikle kizin ustune ucup cenesine cok siki bir yumruk attim ve tabanca tutan elini bastirmaya basladim o sirada tabanca bir defa daha patladi,sag kasigimda bir yanma hissettim,kiza siki bir yumruk daha atip iyicene sersemlestirdim,gelenlerde kizin elinden tabancayi aldilar,elimi pantolonumun uzerine surunce kan bulasti,kiz benide vurmustu,,yanima baktim ridvan sametin uzerine kapanmis,vurdular abimi,abim gitti diye hickira hickira agliyordu,surunerek samatin yanina gittim samet,arkadasim samet diye bagirmaya basladim ama samet artik beni duymuyordu,bir kursun,kafasina bir kursunda kalbine isabet edip arkadasimin hayatini oarda sondurmustu,

.....Her sey o kadar ani olmustuki hic birimiz bir sey anlamamistik,yine polisler ve cankurtaran geldi,beni hastaneye goturduler,ameliyatdan once film cektiler,kursun on kasigimdan girip baldirimdan cikmisti,bir hafta sonra taburcu edilip evime dondum,ben hastanedeyken arkadasim sameti defnetmisler,cenazesine bile gidememistim.
.......iste yillarca bu olayin etkisinden kurtulamiyorum,en iyi arkadasim icin canimi feda etme pahasina elinde silah tutan kizin ustune ucmustum ve bacagima bir kursun yemistim,ama cok sevdigim arkadasimi kurtaramamistim,hain elden sikilan iki kahbe kursun arkadasimi alip goturmustu,
.......iste boyle arkadaslarim kimi insanlar kalplerinden gonullerinden yaralanirlar ve bir zaman sonra unuturlar,keske benimkide bir gonul yarasi olsaydi derim kendi kendime,ama gonul yarasi degil,kursun yarasi,ben yasadikca vucudumdaki kursun yarasi ve gozlerimin onunde can veren arkadasimin hayali benle beraber bir aci olay olarak yillarca benimle yasiyacak.

Ako_hox tarafindan yazilmistir,okuyanlara cok tesekkur ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...