Kocam seyrediyor Hocam..

Sir_ako

Aktif Üye
..Kocam Seyrediyor Hocam…

..Melek ve Oguzcan 13 yildir evliydiler,bu evlilikten 9 yaslarinda ogullari ve  7 yaslarinda bir kizlari vardi.Her evlilikte oldugu gibi onlarinkindede arasira kucuk munakasalar kavgalar oluyordu.Oguzcan esini cok seviyor, sevdigi gibide cok kiskaniyordu,tutucu bir kocaydi,kadinin her seyine karisiyordu.kimsenin esine yan gozle bakmasini istemiyordu.Yil sonuna dogru Oguzcan sirtinda agrilar hissetmeye basladi,zaman zaman oksuruyordu.Bel agrisi sikayetiyle doktora gorundu, cekilen filmlerden ve yapilan testlerden sonra ne yazikki  akcigerlerinde ilerlemis kanser bulundu,gec kalinmisti, genc adam 35 yasinda oldurucu hastaliga yakalanmisti, doktorlar sadece bir kac aylik omrunun kaldigini soyleyince bir anda  butun ailenin dunyasi baslarina yikildi,her vakada oldugu gibi Oguzcan’a da kimoterapi tedavisi yapmaya basladilar, ne yapilirsa yapilsin adam gunden gune eriyor ve kotuye gidiyordu..
..Oguzcan bir gun Esi Melek’i yanina cagirip,kendisine yapistirilmis bir zarf uzatti ve senden son bir istegim olacak,ben oldukten sonra bu zarfi acip okuyacaksin,ben olmeden acarsan asla hakkimi helal etmem dedi.. Melek yasli gozlerle kocasinin elinden zarfi aldi ve acmayacagina soz Verdi,sonra zarfi cocuklarin erisemiyecegi bir yere sakladi..Iki hafta sonra Oguzcan genc yasinda hayata gozlerini yumdu arkasinda bir dul e$ ve iki cocuk birakti..
…Mekek son 10 yildir calismamisti,ellerinde bir miktar para vardi ama ne kadar idare edecegini bilemiyordu,bir zaman sonra is bulup calismasi lazimdi.Oguzcan’in olumunden iki hafta sonra Kocasinin kendisine vermis oldugu zarfi hatirladi, aksam yemeginden sonra  sakladigi yerden cikarip okumaya basladi.

…Sevgili Melegim,bu mektubu ben oldukten sonra okuyacagindan eminim…Seni tanidiktan sonra hic bir kadina yan gozle dahi bakmadim,butun sevgimi sana ve cocuklarimiza adadim,son nefesime kadarda seni ve cocuklarimi dusundum.Biliyorsun bu korkunc hastaliktan kurtulus yok, kisa bir zaman sonra benide goturecek, simdi senden son bir sey isteyecegim..Beni anliyacagini tahmin ediyorum.Belki biraz zor ama senin bir daha evlenmeni asla istemiyorum,sen bana aittin ben oldukten sonrada bana ait olmani istiyorum is bul calis, cocuklari yetistir,onlari uvey baba eline birakma.
..Eger bir zaman sonra beni unuturda baska biriyle evlenirsen seni hic affetmiyecegim,ruhum her gece senin yatak odana gelecek,seni baska birisinin koynunda gordugum muddetce lanetliyecegim ve hic bir zaman huzur bulup mutlu olamiyacaksin.Baska birisiyle evlendigin an bana ihanet etmis olacaksin ve lanetleneceksin hic bir isin yolunda gitmeyecek.Bu yazdiklarimi sakin aklindan cikarma,ruhumun her an senin cevrende dolasacagini asla unutma.
..seni her zaman seven kocan Oguzcan.
..Melek kocasinin mektubunu okurken gozlerinden yaslar bosanmaya ve bir anda titremeye basladi,bune bicim mektuptu, bu devirde boyle seyler oluyormuydu…Bir muddet bu vasiyet gibi mektuptan kimselere bahsetmedi..Babaannesi cok dindar bir hanimdi cocuklugunda ondan cok din hikayeleri dinlemisti,ruhlar ermisler,yatirlar,bazilari onda bayagi etki yapmisti.

…Olenle olunmez deyip,yasli gunleri atlattiktan sonra,is aramaya basladi,33 yasinda pek is tecrubesi olmiyan bir kadina is vermiyorlardi, elindeki parade gittikce azaliyordu, allahtan daire kendilerinindi ve kira vermiyorlardi, arasira Melek’in ailesi arasirada Oguzcan’in ailesi maddi yardimda bulunuyorlardi.
..Esinin vefati uzerinden  14 ay gecmisti is ariyor bulamiyordu…Bir gun aile dostlari kendisine,es ariyan Atilla beyden bahsetdiler, bir kac yil evvel Atilla beyin esi,kucuk kiziyla beraber deprem kurbani olmuslardi Atilla ve 14 yasindaki oglu o gun deprem bolgesinden uzakta olduklari icin sag kalmislardi..Yakin dostlari Atilla beyi cok methettiler iyi isi olan efendi birisi diyorlardi…Melek once pek taraftar olmamasina ragmen, kadin basina iki cocukla yasamin guc oldugunu anlayip Atilla ile tanismak istedi..Bir dostlarinin evinde bulustular Atillanin yasi kirka yakindi,hafif hafif saclari kirlasiyordu,gorunusuyle konusmasiyla iyi adama benzemiyordu..Beyendiler birbirlerini,bir kac gorusmeden sonra evlenmeye karar verdiler.Atilla Melegin dairesine tasinacakti,nikah kiyip tek aile olacaklardi…Melek Atillaya evet dedi ama icinde bir durgunluk ve korku vardi,zaman zaman Birinci kocasinin biraktigi son mektubu hatirliyor ve ici urperiyordu.

..Her iki tarafin yakinlari nikah dairesinde toplandilar ve nikah kiyilip resmen evlendiler.Melek 15 aydir bekar hayati yasiyordu Atilla ise 3 yila yakin bekardi.Ilk gecelerinde  Melek Atilladan ozur dileyip cinsel iliskiye girmemesini istedi.ayri odada yattilar.2,ci 3,uncu,4,uncu gelerde hep ayni sey oldu,Melegin icinde bir korku vardi kocasiyla yatamiyordu.Atilla sebeb sordugu zaman,ne olur hayatim biraz daha sabirli ol diyordu, yeni evliydiler Atilla sabirliydi….Aradan 3 hafta gecti hala kari koca olamadilar, Bir gun Atilla ben rahibe ilemi evlendim diye isyan etti.Melegi karsisina alip sebeblerini sordu. Melek agliya agliya Oguzcan’nin mektubunu cikarip atillaya Verdi ve korkuyorum hayatim seni cok seviyorum ama korkuyorum Seninle yatarsam kocamin ruhu gelecek sonra bizi lanetliyecek diyerek aglamasina devam etti… Atilla sessiz sessiz mektubu okduktan sonra Melek’e iade etti.seni anliyorum karicigim bu mektupa uymaya mecbur degilsin,boyle seylere inanmamani istiyorum..Benim esim zelzelede oldukten sonra bende sarsilmistim bir ara psikiyatrise gorundum,yarin randevu alirim beraber gideriz,zannederim sana yardimci olur dedi. O gunden sonra Atilla beraber olmak icin Melegi zorlamadi.
..Bir hafta sonra psikiyatrise gittiler hastasi olarak doktor sadece Melegi iceri aldi.Melek ona da  mektubu gosterdi,eski kocasinin ruhundan korktugu icin yeni kocasiyla iliskiye giremedigini anlatti, doktor 20 dakika kadar Melege konustuktan sonra simdi sen disari cik kocani bana gonder dedi… Atillaya da biraz nasihat ettikten sonra Esin psikolojik ve manevi baski altinda kadinin kendi arzusuyla yataga gelene kadar israr etmemesini soyledi ve karisina biraz daha zaman tanimasini istedi.

..Doktorun tavsiyeleri Melek uzerinde pek etki yapmadi,icindeki korkuyu atamiyordu.ne zaman yatak odasina girse rahmetli kocasinin ruhunun kendini gozledigini hisseder gibi oluyordu.Yatak odalarini degistirdiler,ayri odalarda yatmaya devam ettiler bu husus cocuklarin bile gozlerinden kacmiyordu.Atilla olgun  oldugu kadar sabirliydi,sabirla karisini bekliyordu, evlilikleri altinci haftaya girmesine ragmen beraber olamamislardi.Atillanin calistigi is yerinde Sefer adinda samimi bir arkadasi vardi, bir gun Atillayi kenara cekip ,sende acayip bir durumlar var,evlendikten sonra bir hayli degistin,Bazen bu bizim Atillami diye kendime soruyorum , eger bir problemin varsa elimizden geldigi kadar yardimci olmaya calisirim, biz eski arkadasiz dedi. Atilla biraz yutkunduktan sonra Benim degil Esim Melegin problemi var deyip durumu Sefere anlatti,Sefer biraz dusundukten sonra,Benim degerli bir Re$at abim var diyanet islerinden emekli,ben kendisini bir arayim eger razi olursa ona gider guzel guzel anlatirsiniz,eminim size bir care bulur , o bulamazsa bildigim daha baskalarida var deyip Atillanin sirtini sivazladi.
..Sefer bir saat sonra Atillanin yanina gelip Re$at hocam Cuma gunu saat 18.00 de sizi bekliyor,sakin para filan teklif etmeyin, oyle insanlardan degildir alinir dedi. Atilla sefere tesekkur etti.

..Cuma aksami saat altiyi bes gece Resat hocanin kapisinin zilini caldilar,Resat hoca gular yuzle kapiyi acip iceri buyur etti,Sefer Resat hoca deyince  onlarda sakalli cuppeli bir hoca bulacaklarini zannediyorlardi…Resat hoca AtiLla ve Meleki kucuk bir calisma odasina aldi, eski devlet memuruydu her seyi muntazam ve disiplinliydi duvardaki kitaplikta yuzlerce kitap vardi.
.Resat hocanin hanimi kahvelerini getirip yanlarindan ayrildi.Resat hoca kahvesinden bir yudum aldiktan sonra sorun nadir diye sordu. Melek birden Kocam seyrediyor hocam dedi.Resat hoca basini kaldirip anliyamadim hanim kizim ne diyorsun sen dedi. Melek tekrar  Kocam seyrediyor hocam dedi. Sonra cebinden Ilk kocasinin mektubunu cikardi hocaya Verdi, hoca okudu, Atilla utana sikila alti haftadir evli olduklarini, karisinin eski kocasinin ruhundan korktugu icin bir turlu  beraber yatamadiklarini soyledi,Hoca sabirla dinledikten sonra… Duvardaki kitapliktan bir kitap aldi sayfalarini biraz karistirdi, sonra Meleke donerek, bak yavrum bu elimdeki bir romandir,insan hayatida bir roman gibidir, bazi romanlar bir kitaptan bazi romanlarda bir kac kitaptan olusur, Senin ilk esinle olan hayatinda bir kitaplik romandi dedi,sende simdi o bir kitaplik romani kapatip rafa koyacaksin, zaman zaman iyi ve kotu gunlerini anacaksin ama onun okunmus bitmis bir kitap oldugunu unutmayacaksin dedi. Resat hoca kitabi yerine koyduktan sonra baska bir rafdan  kalin bir gunluk aldi,bos bir gunlukdu, her ikisinin isimlerini sordu ve isimlerini Atilla ve Melek diye gunlugun birinci sayfasina kalin uclu bir kalemle yazdi,yine onlara donerek,iste bu gunlugu size hediye edecegim,hayatinizin yeni romani, yeni kitabi bu gunlukle basliyacak dedi.

..Resat hoca gunlugun son sahifelerinden bir yaprak kopardi,cekmecesinden cikardigi makasla o bembeyaz bos sahifeyi dorde boldu.uc parcasini  cope atti son parca kagidi bir eliyle gizlerken diger eliyle bir seyler yazdi, daha sonra kucucuk kagidi dorde katladi,acilmamasi icin bir kenarindan bantladi,kibrit kutusunun yarisindanda kucuk bir kagit olmustu..Kagidi Melege uzatti al bunu cantana koy evinize gidince bu kagidi yatak odasi kapisinin ust dis cercevesine yapistirin veya bir igne yada civiyle tutturun bu kagit eski kocanin ruhunun odaniza girmesini onliyecek,kagit uc gun uc gece orda kaldiktan sonra cikarin mutfakda veya bir yerde kagidi acmadan  iyicene yakiniz,sonra bir bardakta su ile kulleri eritiniz,  balkonunuz varsa disariya savuruveriniz dedi.
..Atilla ve Melek hocaya yuzlerce tesekkur edip ayrildilar,her ikisininde yuzu guluyordu,evlerine gelince kucucuk kagidi kapinin ust cerevesine yapistirdilar.Cuma gecesi  Melek yine ayri yatti.Cumartesi  biraz cocuklarla carsi Pazar gezdiler dolastilar gunduz sinemaya gittiler, aksam yemeginden sonra caylarini ictiler, cocuklar televizyon seyrediyorlardi, Melek ; cocuklar ben yatiyorum sizde cok gec saatlere kalmayin hepinize allah rahatli versin dedi salondan odaya dogru yururken kocasina hadi gel diye bir goz atti,bir kac dakika sonra kocasida pesinden  yatak odasina gitti, Pazar sabahi biraz gec uyandilar her ikisinin de gozlerinin ici guluyordu,Resat hocanin mucizesi calismisti.
..3 gun sonra Atilla  kapi uzerinden kucucuk kagidi aldi mutfaga gitti, Melek kagidi catalin ucuna gecirdi, Atillada cakmagiyla iyicene yakti sonra bir bardagin icine koyup suda kulleri erittiler ve  balkondan disari savurdular..

..Bir hafta sonra Atilla Resat hocaya telefon edip kendisini ziyaret etmek istedigini soyledi,persembe aksami isden cikinca dogru Resat hocanin evine gitti,koltugunun altindada bir kilo kuru pasta vardi, hoca Atillayi guler yuzle karsilayip iceri davet etti.Atilla; hocam size tesekkur etmeye geldim,o yazmis oldugunuz kagitla evliligimizi kurtardiniz,sizlere ne kadar tesekkur etsem azdir  dedi ve hocanin ellerini optu, hoca sessizdi size faydali olabildiysem ne mutlu bana dedi. Kahvesini ictikten sonra Atilla musaade istedi, kapiya yaklastiklari sirada Atilla; Resat hocaya donup,Hocam cok merak ediyorum, o kucucuk kagidin icine hangi ayeti yada hangi duayi yazdiniz diye sordu.
.Resat hoca Atillanin sirtini sivazladiktan sonra.. O kagidin icinde din ile ilgili hic bir sey yoktu, ben ona sadece sizlere saadetler ve mutluluklar dilerim diye yazdim.Esinin beyni icinde sabit bir fikir vardi, Melek hanim  rahmetli kocasinin ruhunun eve gelecegine inaniyordu,benim yaptigim ise basit bir oyundu,o kucuk kagit sayesinde rahmetli esinin ruhunun gelmiyecegine inandi ve icindeki korkulari atip mutlu oldu dedi

Sir ako tarafindan yazilmistir
Fiction
Okuyanlara yuzlerce tesekkurler
5 haziran 2009 sydney