Jockey ve At

Sir_ako

Aktif Üye
Jockey ve At.

….Harun 10 yildir jokey’lik yapiyordu, cok yarislar kazanmis,bazende kazanacagi yarislari kaybetmisti..Meslege severek baslamisti.ama yillar gelip gecerken de meslegin icindeki pislikleri ogrenmisti…Her seye ragmen namusundan,seferinden zerre kadar uzaklasmamisti…At yarislarinin arkasinda yaris mafyasi vardi.Perde arkalarinda buyuk iddialar oynaniyor,milyonlar el degistiriyordu.Mafya istedigi ati birinci veya ikinci getittiriyor, favori atlara yaris kazandirmiyordu…

…Bir cok kereler yarisi kazanmamasi icin olumle tehdit edilmisti. Ama o tehditlere kulak asmayip,bildigi gibi  atlari kosturmustu..Jokey’lik Bogaz tokluguna calismak gibi bir seydi,Evliydi  bir oglu birde kizi vardi,Bu meslegi birakmak istiyordu,ama caresizdi,mecburen haftada bir veya iki yarisa giriyor,normal ucretini aliyor, bazi at sahipleride eger dereceye girerse extra bahsis veriyorlardi….Birde ac kaliyordu, jokeylerin 55 kiloyu a$mamalari lazimdi kendini bu kiloda tutabilmek icin siki bir rejim yapiyordu..

…Bir kac ay evvel sekiz yasindaki kizi Emel’de degisiklik baslamisti,kiz bir sefer dengesini kaybedip dusmus, diger bir kac seferde basinin devamli agridigini soylemisti.grip,usutme filan diye dusunurlerken bas agrisinin ardinda cok ciddi bir problem ortaya cikmisti,cekilen MR  de kucuk yavrunun beyninin kenarinda tumor (UR) Bulmuslardi.En kisa zamanda ameliyat edilmesi lazimdi,biraz gec kalinirsa Yasami buyuk tehlike icine girecekti
.Harun ve Esi- doktor, doktor Hastane Hastane dolastilar,bir suru film cekildi,Sehirin en buyuk beyin cerrahi,<<olum tehlikesi cok yuksek ben bu ameliyati yapamam>>,kiz masada kalabilir,demisti, Harun ve Esi caresizdiler,hic bir doktor ameliyat yapmayi goze almiyordu, Profoserin soyledigine gore London yakinlarindaki bir hastanede bu tip ameliyatlar basari ile yapiliyordu,ama cok para lazimdi hemde cok para…Kiyida kosede Banka,da paralari yoktu,oturduklari daire kendilerinindi ama .piyasalarda kriz vardi,satilsa yok pahasina giderdi..

…Zaman zaman kari koca,ba$ba$a  agliyorlardi,kizlarinin yasamasi icin bir mucize lazimdi,ama nasil olacakti ? mucize nerden gelecekti ?…Harun jokeylik yaptigi muddetce dogru yoldan sapmamis, mafyacilarin isteklerine alet olmamisti, namuslu ve durustce at kosturmustu, kizinin bu halini gorunce -acaba durust oldugum icin tanri beni cezalandiriyormu ? diye dusunuyordu..
….Yilin en buyuk at yarisina sekiz hafta vardi,Bir aksam uzeri Buster isimli atin sahibi Fevzi bey Harun’a telefon edip buyuk ko$uda Busteri kosturmasini soyleyip goruselim dedi.. Bir gun sonra Harun Fevzi beyin yanina gitti oturdular sohbet ettiler sonra mevzuya girdiler…Harun atini kosturmam muhim degil ama bu yaris cok buyuk yaris,ingiltereden ve Saudi arabistandan  iyi atlar katiliyor,cok buyuk yaris olacak,birincisi ati hazirlamam lazim, ikincisi eger yarista birinci gelirsem kazanilan paranin yuzde onunu isterim dedi….Fevzi bey hayretle agzini acti, ilk defa boyle bir sey isitiyorum dedi.Harun teklifim bu eger Kabul ederseniz simdi notere gider sozlesme imzalariz,ondan sonrada, Busterle ilgilenmeye baslarim dedi… Fevzi bey,, Birincilik  parasi 2 milyon lira, kazanirsan 200 bin lira istiyorsun bir jokey icin cok para….Ben bu yarisi para icin degilde prestij icin kazanmak istiyorum dedikten sonra, elini uzatip anlastik dedi.Fevzi beyin mercedesine binip yakindaki notere gittiler ve karsilikli sozlesme imzaladilar…Harunun icinde yeni yeni umitler belirmeye basladi,eger bu yarisi kazanirsa,kizini Ingiltereye goturup ameliyat ettirebilirdi.

…Iki gun sonra Buster (AT) ile tanisti,cok guzel disi bir atti, etrafinda dolasirken atin cok kamcilandiginin farkina vardi,atin kalcalarinda Karin kisimlarinda kamci izleri belli oluyordu…Yuzlerce ata binmisti ama Buster sanki degisik bir at gibiydi…Yavas yavas at’a binmeye basladi ilk gunler fazla kosturmadi,hele kamciyi hic kullanmadi..once atin guvenini kazanmam lazim diye dusundu, cogu zamanlar yelesini oksadi, kulagina guzel kiz dedi, kimi zaman avucunda kuru badem yedirdi..kimi zaman issiz bir yere cekilip ata hikayeler anlatti,konustu..

…..Bir hafta sonra ati kosturmaya basladi,yapilacak yaris 3400 mt.likdi en uzun yarisdi ve 24 at kosacakti….Gunler ilerledikce Buster ile aralarinda gorunmeyen bir dostluk basladi, at Harun,u gorunce sanki gulumsuyordu, ihi hihhi diye kisniyordu birbir lerine itimat etmis gibiydiler…Zaman zaman at’in sahibi Fevzi bey yanlarina gelip, training nasil gidiyor, yarisi kazanabilecekmiyiz ? diye soruyordu.. Harun soz vermiyor,ama elimden gelecegini yapacagim diyordu, endiseliydi yarista cok guzel atlar vardi, cogunluguda buyuk yarislar kazanmis, degerleri milyonlar eden atlar.

….Harun’un kafasinda sadece iki fikir vardi, bu buyuk yarisi kazanmak,parayi alinca kizini Ingilterede ameliyat ettirmek.Bazen acaba hayal mi goruyorum diye kendi kendine soruyordu,yarisi kazanamazsa kizi Emel’de kurtulamayacakti, ama umitlerini hic bir zaman kaybetmiyor,yuce tanrim bana yardimci ol diye dua ediyordu..

…Yarisa iki hafta kala,ati  bir yarisa soktular 3,uncu geldi ama O yarista  ulkenin en iyi atlari yoktu,,,Buster’le calismalarini daha da hizlandirdi,her kosturusunda hadi Buster, kos Buster kos,diye atin kulagina bagiriyordu,haftalardirda at’a tek bir kamci bile vurmamisti,bir cok denemelerde Buster sanki Harun’u anliyor ve olumune kosuyordu…

…Yaris gunu geldi Buster 9 numarayla yarisacakti, yarista en iyi 3 at favoriydi, yaris yazarlari Buster’e pek sans vermiyorlardi..Harun ati hazirladi,Esi ve kizi,ogluda yanindaydi, Emeli kucagina aldi, Emel atin yelelerini, cenesini oksadi.Harun Bak Buster bu benim kizim, cok hasta,bu gun bu kiz icin kosmani istiyorum dedi,bir yandanda kendi kendine guluyordu..Son defa at’in boynunu oksadi yelesini sivazladi, bak Buster elimde kamci yok deyip iki elini gosterdi,sonra yaris kafesine girdiler, sadece 3 dakikalik bir yaristi ama 3 dakika icin milyarlar donuyordu..Harun cok heyecanliydi,bu yarisi mutlaka  kazanmasi lazimdi, ama altindaki  yaris arabasi degildi etten kemikten bir at’di,Kapi acilmadan,son sinyal verilmeden evvel.. tanrim bana yardim et diye kucuk bir dua daha etti..

…Kapilarin acilmasiyla 24 at  firlayarak kosmaya basladilar, 1600 metreye kadar hep ortalarda kostu. Diger jokeyler atlari kamciliyorlardi, Harun’un elleriyse bostu,seyirciler bile ilk defa kamcisiz bir jokey goruyorlardi, 6oo metre kala Buster baslara gecti,gruptan bir iki at boyu koptu,Harun kos Buster ,kos Buster diye feryad ediyordu,150 metre kala yarisin en iyi favori iki ati Buster’i yakaladilar, diger atlarin jokeyleri atlari olumune kamciliyorlardi, Harun’sa kos Buster kos diye bagiriyordu. 50 metre kala 3 at birbirlerine kenetlendiler,adim adima,burun,buruna gidiyorlardi, seyirciler cildiriyor para yatirdiklari at’lara bagiriyorlardi,bitis cizgisine gelince Buster 10 santimlik burun farkiyla yarisi kazandi,kimse Buster’e sans tanimamisti,biraz yavasladiktan sonra Harun yere indi ,Buster’in sahibi gelip Harun’a sarilip tebrik etti, sonra Esi ve cocuklarida  yanina geldi birbirlerine sarilip dakikalarca agladilar, Harun goz yaslari icinde.. biliyordum,biliyordum bu yarisi kazanacagimi biliyordum,cunku Emel icin umitlerimi kaybetmemistim dedi.

….Buster’in buyuk yarisi kazanmasi buyuk bir surpriz olmustu,Buyuk bir Tv kanali .Kamcisiz Jokey Harun ile ropartaj yapmak icin buyuk para odedi, Harun Kizinin hastaligini anlatti,yarisi onun icin kazandigini soyledi.Bir kac saat sonra telefonlari calmaya basladi,arayan hayir sever vatandaslar yardima ihtiyacin vardi da nicin yardim istemedin, sizin durumunuzda olanlara her zaman yardima haziriz diye hava atiyorlardi..bir gun sonra Fevzi beyden cekini alip bankaya yatirdi,bir hafta sonrada Ingiltereye uctular,Bir kac gun Emel’e testler yapildi ve ameliyata hazirlandi, ordaki beyin cerrahide Harun’a ameliyat sirasinda olum tehlikesi olabilecegini soyleyip forum imzalatti…
….Ameliyat yapildi.Doktorun soyledigine gore cok basarili gecmisti…3 hafta sonra.vatana donduler,butun ailece cok mutluydular,sanki bir mucize olmustu..Bir kac gun sonra Fevzi bey telefon etti,  gecmis olsun deyip hal hatir sorduktan sonra sadet’e gelip elinde guzel bir at oldugunu,onu yarislarda kosturmasini istedigini soyledi…Harun nazik bir sekilde, bundan boyle jokeylik yapmiyacagini, ama isterse maasli sekilde ve sigortali olarak atlarini training yapabilecegini soyledi..Fevzi bey o halde bir ara ugra konusalim deyip veda etti.
…Yan tarafda telefon konusmasini merakla dinleyen Esi,  aaa sen artik jokeylik yapmiyacakmisin diye sordu, Harun hayir hayatim.bundan boyle doya doya istedigim yemekleri yemek istiyorum,kilo almamak icin yillardir ac yatip ac kalkilyorum dedi ve gulumsedi, sonrada kos Buster kos diye soylenirken gozlerinden ilik ilik yaslar dokulmeye basladi.

Sir.Ako-hox tarafindan yazilmistir
Okuyanlara yuzlerce tesekkurler
Fiction
3 ekim 2009 Sydney