Hoax Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MysTeRy

Üye
Hoax, birisinin milleti korkutmak yada eğlenmek amaciyla yazdigi uydurma bir hikayedir.

Bunların birçoğu ingilizce olarak doğarlar, "akıllının biri" oturur tercume eder, ve Türkiye'ye yayar. Bu gibi emailler herkesin hem vaktini alir, hem de luzumsuz yere sistem kaynaklarını israf ederler. (Hatta tehlikeli bile olabilirler -- KFC hakkındaki uydurma hikaye yüzünden insanlar KFC'nin önünde gösteri yapmışlar)

Hoax (sahte) mesajları anlamanın birkaç yolu

* "İstanbul'da Falanca nın başına gelmiş" türünden kontrolü yapılamayacak isimler,

* "Sahte otoritenin sesi: "CNN de yayınlandı" yada " Microsoft uyarıyor" türünden normalde virus uyarısı yapmayan şirketlerin sözlerini içermesi.

* Gerçek virus/worm uyarıları için bu iki adrese bakabilirsiniz: tıklayın-1     ve      tıklayın-2

* "Tanidığınız herkese gönderin!!" lafı.

Viruslerden korunmanin yegane yolu, falanca mesaji açmamak degil, iyi bir antivirus programi kurmak, ve bu programin surekli guncel kalmasi icin updatelerini uygulamaktir.

Sık Rastlanan Bazı Asılsız Hikayeler:

* 1000 kisiye gonderirseniz, microsoft/disney/ibm/falanca size bedava bir tatil/uçak/yazılım/vs. gönderecek! (Halbuki email sayacak bir teknoloji dünyada yok)

* "uyandigimda buz dolu bir kuvetin icindeydim, ve bobreğim yerinde yoktu!!" (Herhangi bir yerde olduğuna dair bir kanıt yok)

* Uzerine oturunca bir acı hissettim, iğnenin yanindaki kagitta "AIDS'liler arasina hos geldin!" yaziyordu. (Asılsız)

* Yeni Türk Lirasinin uzerinde "Republic of Turkey" yazacak! (Yok canım, bak - yazmıyor.) Bu pulların uzerindeki LSD, yalayanları LSD bagimlisi yapıyor! (Asılsız)

* Falanca kuruluşun dedigine gore, yalniz basiniza kalp krizi gecirirseniz, sunlari yapın. (Falanca kuruluş tarafından bol miktarda yalanlandı.O dedikleri şey, sadece çok özel bir durum içinmiş, ve onun yerine yere uzanmak daha iyiymiş)

* Plastikler isitilinca/sogutulunca kanser yapiyor! (Asılsız)

* Basliginda "good times/vacation/ben saftirikim/vs" yazan hiçbir emaili açmayin! (Asılsız)

* Bu mektubu 10 kisiye gondermezseniz suratinizda sivilceler çikar/basiniza kötü şeyler gelir/köpeğiniz evden kaçar/vs! (Eskiden postayla gelirdi saadet zinciri mesajları. Şimdi modern teknolojiye geçtiler)

* Falanca hastanede yatmakta olan kanser hastasi kız/kalp hastası oğlana kartpostal/email/vs gönderin.(Son 10 senedir falan yatıyor herhalde hastanede!.Aynı email dolaşıp duruyor da.)

* Deodorantlar kanser yapar! (Kullanmamak ise çevredekileri.. Iyyk)

* Aspartame de kanser yapar! (Hayır ama sakarin, normal dozun 3000 misli verildiğinde farelerde kanser yapmış hakkaten.Ama o kadar sakarin içerseniz herhalde kanser yerine başka birşeyden ölürsünüz!)

* Hatta, asagidaki maddelerin hepsi kanser yapar (E001, E002, E003.. akliniza gelen her rakami ekleyebilirsiniz)

* Neiman-Marcus Kurabiyesi! (Neumann-Marcus sitesi yalanlıyor. Ama tarif lezzetli!)

* Kuran'da ikiz kuleler saldirisi yaziliydi! (Sanmıyorum)

* Haa, Helyum da kanser yapar! (Hayır ama gazı içinize çekerseniz, bir süre donald duck gibi konuşabilirsiniz. Deneyin matraktır !)

* Windows aletinizde virus var; hemen sulfnbk.exe dosyasini silin! (Onu silin, windows gümlesin. Aslında bir sistem dosyasının ismi)

* Hastaneler birlesmis, ortak bir 444-0911 numarasi edinmisler. (Özel bir şirketin numarası bu halbuki)

* "Bu e-mail size sans getirmesi icin gonderilmistir." (Peki, teşekkür ederim. Hem bilgisayar hem batıl itikat aynı anda olabilir mi?)

* KFC (Kentucky Fried Chicken) garip tavuklar üretiyormuş(Asılsız hikaye - resimleri gösterilen tavuklar doğal ve nadir bir tür - tüysüz!) !

* MSN parali olacakmis, bunu 18 kisiye yollayin, yeşil adam mavi olacak. (Yok canım daha neler)

..vs..vs.. yeni bir hikaye gelirse, bana da bilirirmisiniz? Listeme ekleyeyim..
Uydurma hikayeleri arşivleyen site adresleri:

(Adresler guzel ve ise yarayan adreslerdi. Ama sanirim adres vermek yasakmis forumda. Bu yuzden sildim.)

Alintidir.

3va

Yeni Üye
verdigin bilgiler için teşekkürler MysTeRy
evet açık adres vermek yasak
bu konuda yardımcı olurum istersen ;)

MysTeRy

Üye
Iyide verdigim adresler resmi antivirus siteleri. Reklam iceren siteler degiller.

Yonetimin buna dikkat etmesi gerekiyor bence. Burada bir yanlis var. Aktif link daha tehlikelidir. Aktif linklerde forum direk oraya yonlendirdigi icin site tarafindan nereden yonlendirildigi goruluyor.

Bu kural tekrar gozden gecirilmesi gerek..

3va

Yeni Üye
MysTeRy verdigin adresler silinmedi

tıklanması yeterli sadece adres acık olarak görünmüyo hepsi bu..

söylemek istedigin olursa özel msjla iletebilirsin ;)

bu arada yaptıgım bi hata nedeniyle linkler acılmıyo su an calışıyo özür dilerim...

MysTeRy

Üye
Ben silindi demedim ki :?

Demek istedigim tiklama ile acilan adresler (yani aktif link) forum acisindan saglikli olmaz. Adreslerin sadece yazili olmasi ve kisilerin kendisinin o adresi kopya yapip baska bir sayfada acmalari daha saglikli. Bunu demek istedim. Ozel mesaj gerektiren birsey degil sadece bir oneri. Forumun yarari acisindan.
::)

3va

Yeni Üye
kusura bakma yın yanlış anlamışım..

önerilerini ilgili bölümlere yazabilirsin ilgin için tşkr ler...

Kalpsiz

Yeni Üye
Kişisel Şahsi site Linkleri Yasak ßilgi İçeren Üyelere Faydası olucak linkler yasak linki görmediğim için bişey diyemiyorum İyi Eğlenceler....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...