En guzel Erdal Inonu espirileri

AYŞE21

Aktif Üye

En guzel Erdal Inonu espirileri

Bilim adamligi yaninda renkli siyasi kimligi ile de hatirlanacak olan Erdal Inonu, ince espri anlayisiyla da cevresindekileri kahkahalara bogan bir kisiydi. Iste Inonu'nun tebessumle okuyacaginiz esprileri:

GOREMEZSINIZ TABII!
Kendisini sinema cikisinda yakalayan bir gazeteci sorar:
- Sayin inonu, sizi bu siralar sinema salonlarinda goremiyoruz pek?
- Tabii goremezsiniz sinema salonlari karanlik oluyor.

OLURUM YOLUNA
Secmenlerden biri secim otobusunun onune atilir ve Erdal Bey'e hitaben "Olurum yoluna" diye haykirir.
Erdal Bey cevap verir: Dur, olme. Bir oy bir oydur.

O BENIM ISTE!
Erdal Bey bir gun Istanbul'da taksiye binmis. Sofor:
"Sen ne kadar Erdal Inonu'ye benziyorsun" demis.
"O, benim" diye cevap vermis Erdal Bey...
Sasirmis taksi soforu...
"Yahu" demis, "...birisi daha var. Harbiye'nin oralarda dolasiyor. O da ayni Erdal Inonu".
Bunun uzerine Erdal Bey, espriyi patlatmis:
"O da benim....!"

BIRBIRIMIZI YIYECEGIZ
SHP genel baskanligi donemimde diger sol parti liderleri ve burokratlarla bir restorana gider. Garsonun "Birsey almak ister misiniz, efendim" sorusu uzerine "Tesekkurler biz birbirimizi yiyecegiz" yanitini verir.

FILM IYI KI BITTI
SHP Genel Baskaniyken Sosyalist Enternasyonal toplantisi icin Paris'e gitmisti. Beraberinde SHP Genel Sekreter Yardimcisi Istemihan Talay da vardi. Toplantidan sonra Champs Elysees bulvarindaki bir sinemaya gittiler. Filmin oykusu, iki mafya ailesi arasindaki catismaydi. Iki saat boyunca beyaz perdede silahlar konustu. Inonu film bittikten sonra koltugundan kalkti. Istemihan Talay, "Filmi nasil buldunuz?' diye sordu.
Inonu cevapladi:
- Cok begendim ama iyi ki bitti. Yoksa cok daha fazla adam olecekti?

KARAYALCIN YAPAR!
Kars ve Van mitinglerinden Ankara'ya donuyordu. Sivas uzerinde ucagin pilotu "Efendim Ankara semalari kapali. Kirli bulutlar var. Inisimiz cok guc olabilir. " dedi. On koltukta gazete okuyan Inonu'nun cevabi ise soyle oldu: - Hic bir sey olmaz merak etmeyin. Ankara Belediye Baskani Karayalcin cok caliskandir. O kirli bulutlari hemen temizler!

PLATONIK ASK
Inonu SHP Genel Baskaniyken donemin Basbakani Mesut Yilmaz ile gorusecekti. O gunlerde Inonu Yilmaz'i sert bicimde elestiriyordu. Yilmaz, Necatibey caddesinde bulunan SHP Genel Merkezine geldi. SHP ile ANAP Genel Baskanlari bas basa uzun bir gorusme yaptilar. Herkes sert tartismalar yasanmasindan endiseliydi. Gorusme sonrasi donemin SHP Genel Sekreteri Fikri Saglar, Inonu'ye biraz da endise ile gorusmeyi sordu. Inonu soyle dedi:
- Cok iyi gecti, Mesut bey partimize asik oldu. Ama platonik.

BEN KEDI MIYIM ?
Inonu genclik yillarinda evinde otururken mutfaktan bir ciglik duydu. Esi Sevinc Hanim "Erdal kos fare var' diye bagiriyordu. Inonu istifini bozmadi ve esine oyle seslendi:
- Ne yapayim Sevinc. Ben kedi miyim? ?

ULKEMI BENDEN KOTULER YONETMESIN DIYE
Erdal Bey'e bir gun, hic sicak bakmadigi siyasete yillar sonra neden girdigini sorarlar. Yanit muthistir:
- Ulkemi benden daha kotuleri yonetmesin diye!

SEN BANA DEGIL CIZRELILERE TESEKKUR ET
Bir secim donemi... SHP Genel Baskani Inonu, Diyarbakir ve Cizre'deki mitinglerde konustuktan sonra Siirt'te halka hitap edecektir. Ancak Cizre'de bir grup protesto gosterisi yapip parti otobusunu taslayinca buradaki miting iptal edilir, hic beklenmeden Siirt'e gelinir. Secim gezilerinde program sarkmasina alisik Siirt Il Baskani, parti otobusunun tam zamaninda geldigini gorunce biraz saskin, Inonu'ye tesekkur eder. Aldigi yanit:
- Sen bana degil, asil Cizrelilere tesekkur et...

ANTIDEMOKRATIK KARARLARDA OYLAMA OLMAZ
Erdal Bey fanatik bir sigara dusmanidir, Parti Meclisi toplantilarinda dumanalti olmaktan fena halde rahatsizdir. Bir Parti Meclisi toplantisinda ilk sozu:
- Bundan boyle bu toplantilarimizda sigara icilmeyecek, olunca arka siralardan bir uye;
- Bu kararinizi oylamaya sunsak efendim, diye itiraz etmeye kalkisinca cevabi aldi:
- Antidemokratik kararlarda oylama olmaz!

DURUN YAV, MESELENIN KOKUNE INELIM
Secim otobusuyle bir yere gidiliyor. Otobusun kornasi aniden bozulmus, otup duruyor. Sofor otobusu saga cekip durdurmus, arizayi gidermeye calisiyor ama nafile. Yolculardan birinin sofore:
- Kablosunu kopar, diye akil verdigini duyan Inonu itiraz ediyor:
- Durun yav, koparmayin. Bir derdi var ki inliyor. Meselenin kokune inelim.

SIZDE DEVLETTE CALISAN BIRI YOK MU?
DEP'li Sirri Sakik, SHP'den milletvekili adayi olmak icin basvurur ve Inonu'yle gorusmeye gelir:
- Hakkimda bir suru dedikodu cikardilar. Onceden bilesiniz; agabeyim (Semdin Sakik) dagda devlete karsi savasir. Kardeslerimden biri hapiste...
Inonu sasirir:
- Yav, sizde hic devlete calisan biri yok mu?

NORVEC'TE BASBAKAN OLURSUNUZ
Gazeteci der ki:
- Sizin icin Norvec'te basbakan olabilir, diyorlar.
Inonu'nun cevabi:
- Cok tesekkur ederim. Bu herhalde, Turkiye'de bu isleri beceremiyorsun, demenin kibarcasi.

MASAYA YUMRUGUNU VURUR SONUNDA
Bir miting oncesi SHP milletvekili, Inonu'ye der ki:
- Sayin Genel Baskanim siz iyi konusamiyorsunuz, bakin Ozal'a esip gurluyor.
Inonu "Peki ne yapacagim" der. Milletvekili cevap verir:
- Konusurken masaya yumrugunuzu vuracaksiniz, biz soyle partiyiz, soyle yapariz, boyle yapariz, diye kukreyeceksiniz.
Inonu kursuye cikar, yumrugunu masaya vurur ve soyle der:
- Biz oyle bir partiyiz ki, adami...
Burada kesilir ve soyle devam eder:
- Devamini bu arkadas soyleyecek.