Davetiye-Zorlu bir Ask Hikayesi

Sir_ako

Aktif Üye
Davetiye
Zorlu bir ask hikayesi

..bu gun Cekmecelerimi temizlemeye karar verdim her ucude tika basa evrak ve kagitlarla doluydu, odenmis faturalar,bazi resmi evraklar, sahsi notlarim,  kartpostallar vs,vs, yavas yavas ise girisip bir bir ayiklama yaparkan elime kocaman bir zarf gecti.uzerinde sayin A.O  ismim ve ailesine diye yaziyordu.onuda cop sepetine atmak uzereydim ama meraklandim kimlerdendi acaba deyip zarfi actim ve icindeki davetiye kartina bakinca Dogan ve Donna’nin oldugunu gordum,evet arkadasimin oglu Dogan Italyan  bir ailenin kizi Donna ile evleniyordu…Davetiyeyi dugunden dort hafta evvel gondermislerdi ,en kisa  zamanda gidip gidemiyecegimizi bildirmemizi istiyorlardi, cunku masrafli bir dugun yapacacaklardi,zarfin icinde yine kucuk bir zarf vardi,o zarfa da gonlumuzden koptugu kadar para koyacaktik,ve  dugun salonun girisindeki korsan  hazine sandiginin icine atacaktik,yabancilarla evlenen dugunlerde artik adet boyle oluyordu, kimse canak comlek bardak hediye istemiyordu .

..Davetiyeyi elimde evirip cevirirken de calisma masama oturdum,davetiyenin altindaki dugun tarihine baktim tam sekiz yil evvelini gosteriyordu..Gidememistik o dugune,aslinda gitmeyi cok arzuluyorduk,zarfin icinede yukluce bir para koyacaktik.
..Dogan-da kucuk yaslarda arabalarla araba motorlariyla oynama hevesi vardi,orta okulu bitirince, ben okumayacagim,araba motor tamircisi olacagim diyordu,sonra bir servis istasyonunda cirakliga basladi,tamirci ustanin yaninda ogreniyor haftada bir gunde kolleje gidip ordada ders goruyordu, dort sene ciraklik yaptiktan sonra diplomasini elline alacak ve lisansli tamirci olacakti..Tamir garajina her cesit arabalar geliyordu,patronu italyandi,cogu zaman lux arabalar tamire geliyordu,Patronu Dogani cok seviyordu,ve elinden geldigi kadarda ilgilenip iyi bir usta olarak yetismesini istiyordu..
..Dogan akilli cocuktu bir defa gosterilen seyi hemen ogreniyoer v e kafasina yaziyordu,patronu cok memnundu,zaman zaman usta oluncada yanimda kalip Benimle calismani arzuluyorum diyordu, patronun musterileri genellikle Italyanlardandi hapside varlikli is Sahipleri insanlardi..

..Dogan bir gun yine lux sayilabilecek bir arabayi tamir ediyordu,araba sahibide, patronla cene yapiyordu, Doganin anlamadigi dilde italyanca konusuyorlardi, araba sahibinin yanindada , genc bir kiz vardi,gozlerini Doganin uzerinden ayiramiyan bir genc kiz,biraz sonra kiz Doganin yanina geldi araba hakkinda sualler sordu,Dogan efendi efendi cevaplar Verdi..Iste o gun orda iki genc birbirlerine vuruldular.Bir Kac hafta sonra beraberce cikmaya basladilar.
..Doganin babasini uzun yillardir tanirdim,yabancilarin memleketinde yasayip onlarin ekmeklerini yemesine ragmen, hic sevmiyorum bu gavurlar,hepsinin allah belasini versin,bes para etmez insanlar diyordu, biliyordum,biraz nankorluk yapiyordu.bir ara konuyu oglu Dogan’dan acmisti, oglum bir italyan kizina kapildi,gezsinler eylensinler ama evlenmeye gelince asla ve asla evlenemezler, evlenirse evlatlikdan reddederim diye kati kati konusuyordu..Bende birak arkadasim sevenlerin arasina girme, eger onlar birbirlerini anliyorlar,seviyorlarsa mesele yok demektir.Turkler arasinda bile bosanma orani cok yuksek diyordum.Inatciydi arkadasim asla onlarin evlenmelerine musaade etmiyecegim diye  herkese soyluyordu..
..Donna’nin babasi ve anneside koyu roman katolik tiler, kulagima gelen soylentilere gore Donna’nin anneside kizimi asla bir musluman cocukla evlendirmem diyormus,
Kucuk toplantilarda,partilerde Donnayi gorurduk hanim hanim bir kizdi, bizlere saygi gosterir hal hatirimizi sorardi..Donna’nin babasi zengindi ithal ihrac isleriyle ugrasiyordu, donna da baba sinin bir ofisinde calisiyordu.Dogan ve Donna birbirlerine cok yakisiyorlardi ve birbirlerini delicesine seviyorlardi…Yillar cabuk gelip gecti onlarin ask lari devam etti. Dogan ciraklik devresini bitirip usta bir Oto tamircisi oldu.kisa bir zaman sonra buyuk bir araba galerisinin servis $efligine yukseldi.
..
…Gencler birbirlerini seviyorlardi ama her iki aile evliliklerine karsi cikiyordu, Donna’nin babasi uysal insandi bir zaman sonra kizini anladi ve evlenmesine musaade etti,anneside babasina uyup hayirlisi olsun dedi..Dogan, Donna ile evlenmek istedigini babasina ve annesine anlatinca evde kiyamet koptu, annesi bar bar bagiriyor,ben kendime Turk gelin istiyorum, bu allahin belasi gavur kizlarindan kadin olmaz diyordu.Babasi ise seni evlatliktan reddederim bir Daha asla yuzune bakmam diyordu…
..Dogan ailesini karsisina alip Donna ile evlenmeye karar Verdi,bes senedir arkadasdilar bir birlerini iyi taniyorlardi…Doganin cok ciddi oldugunu anliyan annesi ve babasi ogullarini kaybetmemek icin iclerinden gelmiyerek de olsa bu evlilige riza gosterdiler..Kisa bir zaman sonra dugun hazirliklari basladi.

..Donna’nin babasi varlikli kimseydi ayni zamanda sporu seven birisiydi,buyuk bir teknesi vardi,cogu zaman baliga cikar cogu zamanda tupsuz dalip balik avlardi,Dogan Donna ile tanistiktan sonra Donna’ninda tuplu ve tupsuz daldigini ogrendi,bir kac haftalik kursdan sonra Dogan- da tecrubeli bir dalgic oldu.Zaman zaman hep beraber denize aciliyorlar,tupsuz bellerine bagladiklari agirliklarla daliyorlar ve zipkinla koca koca baliklar vuruyorlardi.Cok sevdikleri bir spordu,Dogan ve Donna daldigi zaman Donna’nin babasi ve abiside yukarda guvertede olta salliyorlardi bazen onlarda daliyorlar,ailece bu sporu cok seviyorlardi, zaman zaman da eve kocaman kocaman baliklar getiriyorlardi..
..Tam Gaz dugun hazirliklari devam ediyordu multi kulturel bir dugun olacakti Turk Italyan , Australyali ve diger yabanci irklardan misafirler gelecekti Dogan ve Donnanin arkadaslari coktu,iste o gunlerde bizlere de davetiye gelmisti, uzun zamandir dugune davet edilmemistik,bu dugun gununu dort gozle ve sabirsizlik icinde bekliyorduk.

..Dugunden uc hafta evvel Dogan,Donna,abisi ve babasi, tekneyle yine denize acildilar,biraz dalacaklar birazda zipkinla balik avliyacaklardi.once Donna’nin abisi ve babasi daldi, ellerinde zipkin bellerinde torba,tecrubeli dalgiclardilar suyun icinde nefeslerini tutmalarini iyi biliyorlardi yarim saat icinde bir kac buyuk baligi guverteye attilar.onlar denizden ciktiktan sonra Donna ve Dogan  dalgic kostumlerini giydiler bellerine agirliklarini bagladilar ellerinde zipkin beraberce daldilar.bir bir lerinden bir kac metre ara ile balik ariyorlardi.Dogan orta boy bir balik vurdu, belindeki torbasina atti,bir daha vurdu,nefesi azaldigi icin  suyun yuzune cikip baliklari guverteye attilar ve derin nefes alip tekrar daldilar, nefeslerini 6-7 dakikaya kadar idare edebiliyorlardi..
.Donna bir kac kiloluk bir baligin pesine takildi ve zipkinin tetigine basti baligi ortasindan vurdu, zipkindan cikarip torbasina koymak uzereyken yaninda koca bir karalti hissetti,cok gec kalmisti bir metre otesindeki 3 metrelik kopek baligi bir anda elindeki baliga saldirdi,balikla beraber Donna’nin bilegini de disleri arasina aldi, bir kac metre otede olan Dogan hemen zipkinini kopek baligina gonderdi,kopek baligi Donna’nin bilegini parcaliyordu, Dogan ayak bilegine takili olan buyuk bicagi cikarip bir kac defa baligin sirtina sapladi, koca balik uzerinden kanlar fiskirarak kacmaya basladi, ikisininde nefesleri cok azalmisti..Dogan Donnanin dalgic elbisesine yapisip kizi yukari cekti ve yardim edin diye bagirmaya basladi, Donna’nin babasi ve abisi kosup Donnayi yukari cektiler,donna’nin elinden kanlar akiyor ve bilegi gorunmuyordu.Donna’nin abisi dirseginin altindan Donnanin kolunu sikica bagladi, babasi telsizle sahil korumadan acil yardim istedi,Donna bayilmisti,kimsede bet beniz kalmamisti karaya gitmeleri en azindan 45 dakika surecekti baba motoru atesledi ve karaya dogru dumen kirdi,  10 dakikaya  kalmadan sahil koruma cankurtaran helikopteri uslerinde gozukti.sedye ile iki gorevli vincle asagiya inip Donna’ya ilk tedaviyi yaptilar,sonra sedyeye baglayip,yukardaki helikoptere cektiler,Doganda  helikopterle gitmek istiyordu ama gorevli hem yer yok hemde kurallara aykiri, yaraliyi Northshore hastanesine goturecegiz deyip Dogani almadi.bir kac dakika sonra helicopter gozlerden kayboldu…Bir saat sonrada tekneyle karaya ciktilar..

…Bir kac saat sonra butun aile Northshore  hastanesinde toplandi, Donnayi ameliyata almislardi,herkes disarda merak ve uzuntu icinde bekliyordu..Iki saat sonra ameliyati yapan doktor bekleme odasina gelip Donna’nin annesine ve babasina durumu anlatti,kopek baligi donna’nin sol  bilegini goturmustu.Uzuntu buyuktu hemde cok buyuktu,hayata ,gelecege umutla bakan bir genc kizin bir anda yasami kararmisti--.olayi duyduktan bir gun sonra bizde gidip Donnayi ziyaret ettik ,cicek goturduk, gecmis olsun dedik daha kotusude olabilirdi,bu kadar ile kurtuldugun icin kendini sansli saymalisin diye elimizden geldigi kadar teselli ettik..
…Donna oniki gun kadar hastanede tedavi gordukten sonra taburcu edildi,sol eli omuzuna askilanmisti doktorlar bir muddet cok hareket etmemesini istiyorlardi, dugun iptal edildi, davetiye gonderilen kisilere telefon edilip dugunun yapilmiyacagi soylendi.Bizde kendi kendimiz onlar namina uzuluyorduk,bundan sonra ne olacakti, Dogan kizdan vazmi gececekti, ya-da Donna ben seninle evlenemem Dogan bak bir elim yok,kendine daha iyi birisini bulabilirsinmi diyecekti..

..Bir gun doganin babasiyla karsilastik,ayak ustu sohbet ederken konu yine Dogan ve Donnaya geldi, ben zaten oglumun bu kizla evlenmesini hic istemiyordum, allah da razi olmadi,oglum artik bu kizla evlenmez zaten sakat kizi alip ne yapacak,bir kac ay sonra biz Turkiyeye gidip ordan kiz bulacagiz dedi..Bir sey diyemedim adama.moralim bozulmustu yine gorusmek uzere deyip ayrildim
..Olay uzerinden 3 ay filan gecti Dogan Donnayi birakmadi,yine sagdan soldan kulagimiza gelen soylentilere gore Donna cok uzuluyormus, ayni zamanda. Bak Dogan ben bir yarim kadin oldum sol elim yok,gel yollarimizi ayiralim her kes kendi yoluna gitsin diyormus..Dogan’sa anca beraber kanca beraber  seni asla birakmam diyormus.

..Aradan iki ay filan daha gecti.Doganin babasi telefon etti, Bu Cumartesi gunu sat 14,00 de Summer park’da nikahimiz var sizi de bekliyoruz dedi.merakla kim evleniyor diye sordum,kim olacak benim akilsiz oglum inat etti o bileksiz Italyan kiziyla evleniyor dedi. Nikaha gelecegimizi soyleyip cagirdiklari icin tesekkur ettim…Bir park icinde acik havada  nikah kiyilacakti,her sey hazirlanmisti sandalyelerimize oturduk.Bayan nikah memuru geldi,usulden bir kac kelime konustuktan sonra yine usul olarak once Donnaya donup.sayin Doganla evlenmek istiyormusun diye sordu, Donna  mikrofonu eline aldi, Dogana  donup  sol elini kaldirdi bak Dogan gordugun gibi benim sol bilegim yok, buna ragmen benimle evlenmek istiyorsun, ilerdeki yillarda pismanlik duymiyacakmisin diye sordu.bu arada gozlerinin kenarlarindan yaslar suzuluyordu.Dogan Donnanin elinden mikrofonu alip, sen benim ilk ve son sevgilimsin seni herseylerden cok seviyorum,seninle evlendigim icin hic bir zaman pismanlik duymiyacagim,biz birbirimiz icin yaratilmisiz seni bir omur boyu sevecegim Donna dedi, misafirlerden cok kuvvetli bir alkis koptu. Nikah memuru bayan, Donna dan evet cevabini almamisti tekrar mikrofunu Donnaya Verdi ve sorusunu tekrarladi sayin Doganla evlenmek istiyormusun dedi… Donna gozyaslari icinde evet dedi,yine bir alkis,ayni soru Dogana yoneltildi oda evet dedi,yine kisa bir konusmadan sonra,Dogan ve Donna hayat boyu birbirlerine sadik kalacaklarina iyi ve en kotu gunlerinde bir birlerine yardimci ve destek olacaklarina dair yemin ettiler,ve bayan nikah memuru imzalari attirdiktan sonra onlari kari koca ilan etti.

…Bir bucuk  sene sonra bir ogullari 3 sene sonrada bir kizlari oldu..Bir zaman sonra Doganin babasini carsida gordum  esiyle beraber bir bebek arabasi itiyorlardi, selamlastik,kim bu Ya deyip arabadaki bebegi  gosterdim, gozlerinin ici gulerek torunum torunumuz, Doganla Donna’nin kizlari dedi …

…Davetiyeyi alip cop sepetine attim, bu Yasima kadar neler gormustum omrum oldukca daha nelere sahid olacaktim,bundan sonra bu davetiyeyi  saklamaya luzum yoktu, Dogan ve Donna mutlu bir hayat yasiyorlardi.

Sir.ako tarafindan yazilmistir.
Fiction
Okuyanlara yuzlerce tesekkurler
3 haziran 2009 sydney
..

HAYAL

Aktif Üye
paylaşım için teşekkürler ;))