Cop atan kizlar

Sir_ako

Aktif Üye
çopçatan  Kizlar

…Keriman ve Perihan ayni sirkette memur eleman olarak calisiyorlardi.calistiklari kisimlar birbirlerine biraz uzak olmasina ragmen,kahvalti saatlerinde, ogle yemeklerinde bulusurlar ve konusurlardi,Perihan uzun boylu ince yapiliydi,Keriman ise aksine orta boylu ve tiknaz bir kizdi fiziksel olarak birbirlerine benzememelerine ragmen,beyin,kafa ve dusunce bakimindan hik demis birbirlerinin burunlarindan dusmus gibiydiler.Perihan 21 Keriman’sa 19, yaslarindaydilar..

…Erman 27 yaslarinda bir gencti,teknik universite mezunuydu, oda bir sirkette isletme sefi olarak calisiyordu,iste bu yasina kadar henuz evlenmemisti,evlenmek aklina gelince amaaan armudun sapi var uzumun copu var ,evlenipte basima dert mi alacagim diye dusunuyordu,isi iyiydi maasi iyiydi,annesinin babasinin yaninda yasiyordu….Zaman zaman annesi-- hadi oglum evlenme yasin geldi de geciyor biraz elini cabuk tutda kafana gore bir kiz bul diyordu, Erman,da;amaaan anne bu devirde kafama uyacak kizi nerden bulacagim,gorucu usulu icinde hic zahmet edip ugrasmayin diyordu.
…Kendisi gibi bir kac cocukluk ve okul arkadasi vardi  bos vakitlarini onlarla beraber gecirirdi, ne varki yavas yavas arkadaslari azaliyordu, cunku bir bir evleniyorlar ve disari hayatlari daha seyreklesiyordu, Erman,a da hadi aslanim sen de kafana gore birini bul yuvani kur bu gunlere kadar bekar olarak arkadaslik yaptik bundan sonrada ailece arkadasligimiz devam etsin diyorlardi..

Keriman ve Perihan sakayi cok severlerdi,Calistiklari is yerinde takilmadiklari,$aka yapmadiklari kimse kalmamis gibiydi,,Cene sakalarindan baska elleride bos durmazdi,bazen azar isittkleri de olurdu du,….Bir gun Keriman  copy makinesine dogru yururken bir kac masa otedeki Naci beyin masasinin yanindan gecerken masada kimse olmadigini gorunce adamin masada biraktigi gozlugunu alip hemen dosya dolabinin orta cekmecesine birakivermisti,masasina geri geldiginde gozlugunu goremiyen Naci bey ya sabir ya sabir diye soylenip durmustu, cunku miyop gozlugu olmadan burnunun onunu goremiyordu.Zavalli adam iki saat masasini cekmecelerini aradiktan sonra gozlugunu dosya dolabinda bulmus,acaba ben bellegimi mi kaybediyorum diye kendinden suphelenmisti…

…$enay Almanyada yasiyan gurbetci bir ailenin kiziydi,Almanyada ticaret okumus ve mezun olmustu,dort haftalik tatil icin Turkiyeye gelmisti,Dayisinin evinde kuzenleriyle kaliyordu, cok sevmisti Turkiyeyi.yasiti olan kuzeni Meral;burayi cok sevdinse burda kalabilirsin,istersen is arariz deyince iki kafadar gazetelerdeki is ilanlarina bakmaya basladilar, $enay Almanyada yabanci dil olarakda Ingilizce okumustu,her 3 dilide cok guzel konusuyordu.
…Kuzeni Meral ile  burda kaliyimmi yoksa Almanyaya geri doneyimmi diye konusup ayni zamanda gazetelerdeki is ilanlarina goz gezdirirken $enay’in gozune bir is ilani ilisti,yabanci bir hava yollari bayan eleman ariyordu,aranan vasiflardan biride ingilizceyi  konusmak ve okur yazar olmakdi…Bir gun sonra $enay is yerine telefon etti,iki gun sonraya randevu verdilerRandevudan bir gun sonrada telefon edip ise alindigini bildirdiler.$ansliydi ise alinmisti ama buraya tatile gelmisdi ailesi Almanyadaydi,onlardan ilk defa ayrilmisti,dayanabildigim kadar calisirim dayanamazsam istifa eder Almanyaya donerim diyordu.Calismaya basladi isini sevdi,isleri ogrendi hava yollarinda calisanlarin bedava seyahat  haklari vardi,boylece aylar gunler gecip gitmeye basladi,ilk firsatta ailesini ziyaret etti, onlara Turkiyeyi cok sevdigini kalabildigi kadar kalacagini anlatti..

…Keriman Ermanlarin kapi komsusuydu,20 daireli apartmanda daireleri yanyanaydilar,her iki aile cok uzun senelerdir komsuydular, devamli bir birlerini ziyaret ediyorlardi,Keriman Erman,a abi derdi aralarinda bir hayli yas farki vardi,Keriman okuldayken Erman derslerinde ona hep yardim ederdi adeta abi kardes gibi buyumuslerdi..

…Perihanda $enay’in yakindan kuzeni oluyordu,hafta sonlari ya bir evde toplanirlar,yada disari giderlerdi..Birbirlerine cok tutkun  aileydiler,,$enay Turkiyeyi sevmisti,isi ve maasida guzeldi, senede bir kac sefer bedava yurt disi seyahati yapiyordu.Turkiyede 3,uncu yilini doldurmustu,arasira Almanyadan annesi babasi ve kardesleride tatile geliyorlardi.Hayat guzel yasamak guzel eylenmek guzeldi,boylece yillar gecmeye devam etti,

…Perihan ve Keriman yemek paydosunda hem atistiriyorlar hemde cene yapiyorlardi,Keriman; perihana donup biliyormusun  benim Erman abim var cok iyi bir insane kendisini cok severim,30 yasina geldi ama hala  bekar evlenmekten korkuyor gibi bir hali var dedi…Perihan da hiimmm yakisikli cocukmu diye takildiktan sonra Benim de bir Ablam var cok severim Ailesi almanyada yasiyor, ama o Turkiyeyi cok sevdi burda calisiyor Almanyaya geri donmeyi dusunmuyor dedi..

…Bir anda ikisinin kafasinda bir simsek cakti.Perihan o zaman gel bunlara bir $aka yapalim dedi.Keriman  sende benim dusundugumu  dusunuyorsun,iyi ki biz ikiz filan degiliz deyip basti kahkahayi..Keriman Erman’nin cep numarasini Perihan’a Verdi, Perihanda $enayinkini Kerimana..
…Cumartesi gunu Erman balkonda  oturmus gazette okuyordu,Keriman balkona cikip abi biraz asagiya inermisin senle konusmak istiyorum dedi..iki dakika sonra ikisde on bahcede bulustular, Keriman nes’eyle siritiyordu.Sonra Erman abi,Arkadasimin  kuzeni ablasi var cok guzel bir kiz,ben telefon numarasini senin icin aldim,bak burda deyip elindeki kagidi Erman,a uzatti ve bir telefon et tanis,belki arkadas olursunuz dedi, Erman kagidi aldi, allah cezani vermesin senin kiz, beni bunun icinmi asagiya indirdin diye tatli bir stem etti,Kerimanda yine guler yuzle sana iyilik yapmak istedik,bu gidisle evde kalacaksin deyip ayrildi..
…Perihan $enay’a telefon numarasindan bahsetmedi zamani gelince aciklarim diye dusundu.
…Erman  yukariya daireye cikinca elindeki numaraya bakti, sonra yataginin bas ucuna koydu,pek umurunda degildi,sonra yavas yavas acaba telefon etsemmi etmesemmi diye dusunmeye basladi…Pazar aksami annesi Ermani biraz dusunceli gordu, merak edip bir seye uzuldugunumu sordu, Erman ,Keriman’in verdigi numaradan bahsetti, Annesi olgun ve anlayisli hanimdi,bir telefon et ara oglum kaybedecek hic bir sey yok, dedi.
..Iki gun sonra Erman $enay,a telefon edip kendini tanistirdi.$enay numarasini nerden buldugunu sordu, sonra kuzenlerinden birinin vermis oldugunu anladi,$enay biraz dusuneyim  iki gun sonra yine ara dedi.Erman iki gun sonra yine aradi,tanisalim dedi, $enay ben ciddi bir kizim baska bir niyetin varsa sakin gelme deyip randvu Verdi, hafta sonu belli bir yerde bulustular,bir kac saat konustular,randevular birbirini takip etti…Bir ay sonra Erman seni seviyorum $senay benimle evlenirmisin dedi…$enay bende seni seviyorum,Turkiyeyide seviyorum,evlendikten sonra de Turkiyede yasayip almanyayi unutmak istiyorum dedi, bir ay sonra guzel bir dugun yaparak dunya evine girdiler.

Sir ako tarafindan yazilmistir
Fiction
Okuyanlara yuzlerce tesekkurler
8 mart 2009 sydney.