Bozo.....

Sir_ako

Aktif Üye
Bozo…
Vatan bolunmez,$ehitler olmez…

…….Osmanli imparatorlugunun cokusunden sonra cumhuriyet gelmis ve yep yeni bir cigir, yani bir  devir baslamisti.Buyuk onder Ataturk devrimler uzerine devrimler yapip, yuce milletine kolayliklar getiriyordu,Simdide sira Soyadi devrimine gelmisti,Osmanlilarda soyadi yokru, herkes baba adiyla cagrilirdi, Simdi yeni cikacak bir kanun ile her kes bir soyadi tasiyacak ve eskisi gibi ahmet oglu Mustafa, mehmet oglu hasan diye kayitlara gecmiyecekti, Soyadi kanunu cok luzumluydu Yuce ataturk bunun uzerine egilip  kanunu cikardi, ve cok sevdigi milletide onderlerini takip edip kendilerine soyadi almaya basladilar…
……..Yozgat yorelerinden Halil oglu Mustafada kendi ailesi icin bir soyadi ariyordu,tanidiklari, hisimlari kendilerine biraz avrupa vari bati dillerine yakin soyadi takiyorlardi,Halil oglu Mustafanin vakti azdi,cunku soyadi almak  ve kayiT ettirmeK icin verilen zaman gittikce azaliyordu,Bir kac gun bir kac isim uzerinde dusundu guzel soyadlariydilar ama pek icine sinmedi, daha has ve guzel bir soyadi dusunuyordu,bu ara eline bir tarih kitabi gecti,kitap eski turkceden osmanlilarin kurulusunu anlatiyordu, okumaya basladi, okudukca kendini bir heyecen sarmaya basladi, okudugu her kelimede damarlarindaki turk kani kabariyordu,, Osmanlilarin kurucusu osman gazi sah’in Oguzlar boyunun bozok kolunun kayi boyundan geldigini ogrendi, hele bozok kelimesini okuyunca cok heyecanlandi, yasli esini yanina cagirip sen ne dersin hanim, ben dusunuyorumki soyadimiz ya kayi yada Bozok olsun dedi, yasli zevcesi, kayi da iyi isim ama bozok olursa daha guzel olur dedi.Halil oglu Mustafa kisa zamanda nufus idaresine gidip yeni soyadini Bozok olarak kaydettirdi, bir haylide heyecanlanmisti. Oguzlardan  bozoklardan ta mogolistandan o gune kadar gelmis bir turk ismiydi….

………..Mustafa bozok ve zevcesi bir zaman sonra vefat ettiler, ama bozok soyadi devam etti,Dorduncu kusaktan torunlari olan Hilmi Bozok daha iyi sartlarda yasamak icin ailesiyle almanyaya goc ettiler, cok calistilar, gurbet ile savastilar, almanlarla manen dovustuler, burda  iki ogullari ve bir kizlari dunyaya geldi,Misafir olduklari ulkenin agir sartlarina ragmen oz benliklerinden kimliklerinden bir sey kaybetmeden, taviz vermeden yasamlarina devam ettiler.Damarlarinda turk kani tasiyorlardi,cocuklarina da turk olmanin anavatanlarini sevmenin cok guzel bir sevgi oldugunu anlattilar….
………Ilk dunyaya gelen ogullari Serhat yirmi yasina gelince bir gun babasinin karsisina gecip, baba ben askerlik yapmak icin turkiyeye gidecegim , ustume borc olan vatani gorevimi yapip gelecegim dedi… Babasi Hilminin gozleri yasardi tabi evladim askerlik bir namus borcudur, git yap gel,bu milli bir gorevdir,yalniz bende biraz maddi olarak yardim edeyim  parali olarak iki ay yap gel dedi…..Serhat gozlerini babasinin gozlerine dikip, hayir baba, ben iki aylik askerlik istemiyorum, gidecegim orda buyuyen her turk cocugu gibi onsekizay kalip gelecegim dedi…Babasi Hilmi bey her ne kadar ugrasipda oglunu kararindan vazgecirmeye calistiysada Serhat, inat etti ve razi olmadi.. Serhat kendini guclu kuvvetli hissediyordu, turkiyede cok az olmak uzere bir kac sefer bulunmustu ama ana vatanini cok seviyordu,gidip askerlik gorevini serefiyle yapip gelmek sonrada nisanlisi Zehra ile evlenmeyi dusunuyordu,..

……<<<Vatan bolunmez sehitler olmez >>>>>

……Munchen hava alaninin dis hatlar kisminda on kisilik bir grup Serhati  ugurluyorlardi, herkesin gozleri yasliydilar,Serhat ana vatana askere gidiyordu, Once nisanlisi Zehraya sarildi,bir kac dakika oyle kaldilar, bir birlerini cok seviyorlardilar, sonra kiz kardesi Gulcan ile sarilip vedalastilar,ikisininde gozlerinden yaslar suzuluyordu,Gulcan gozyaslarina hakim olamiyordu,bir daha abisinin boynuna sarildiktan sonra kenara kacti, goz yaslarini saklamak istiyordu,Serhat daha sonra annesine sarildi, ve elini optu,hakkini helal et anam dedi, ama ana ve ogulun vedalasmalarida daha  da huzunlu oldu. Ucaga gitmesine cok az zaman kalmisti, son olarak babasinin elini optu, sarildilar kucaklastilar, sarmas dolas oldular, ikisininde bogazlarina bir seyler tikandi sessiz kaldilar,.. Serhat ; hakkini helal et baba, gidipte donmemek var, donupte gormemek var dedi, ikiside birbirlerine haklarini helal ettiler,Serhat  gumrukten gecip ucaga bindi…
…….Babasinin dogdugu topraklarda bir kac gun gezdikten sonra kitasina gidip teslim oldu, onceleri askerlik biraz zor gelir gibi gozuktu, cok disiplin vardi disardan gozuktugu gibi degildi,yavas yavas alisti, kendini sevdirdi arkadaslar edindi,kendini saydirdi ve sevdirdi… Bir kac aylik basit egitimden sonra buyuk bir karargaha gonderildi, Burdada kisa bir egitimden sonra askerleri kabiliyetlerine gore siniflandirmaya basladilar…..Serhat bozok iki yabanci dil biliyordu,kendisine masa isi vermek istediler, Isyan etti, ben buraya masa basinda oturmak icin gelmedim,sandalyede oturup askerlik yapmak bana gore degil , beni komando yapin diye adeta yalvardi komutanlarina,boylu poslu, guclu kuvvetliydi, tasi siksa suyunu cikarirdi,.Bir kac gun sonra yuzbasi serhati yanina cagirip kendisini komando egitimine gonderecegini soyledi, serhat sevincinden havalarda ucuyordu, disiplin olmasa yuzbasinin boynuna sarilik yanaklarindan opecekti, yuzbasiya tesekkut etti…

…….Bir kac aylik cok zorlu bir egitimden sonra komando cavusu oldu, gercekten zorlu bir egitimdi, kimi zaman kisla icinde, kimi zaman kirlarda ,daglarda bayirlarda,egitim yaptilar, ama onun icin eglence gibiydi sporu sevip spor yaptigi icin yat kalk da onun icin bir spordu,Serefiyle askerlik gorevini yapiyor ve vatan borcunu oduyordu,Alti ay sonra annesi ve babasi almanyadan gelip kendisini ziyaret ettiler, bir hafta beraber  olup hasret giderdiler,…Genellikle gunleri egitim yapmakla geciyordu,Cengiz ile tanistilar, arkadas oldular, Cengiz samsunluydu, onun icinde arkadaslari hey samsunlu diye sesleniyorlardi, Serhatda digerleri gibi cengize samsunlu demeye basladi,
…..Bir sabah teftisinde boluk komutani askerleri karsisina alip bir bir nereli olduklarini ,isim ve soyadlarini sordu, sira serhata gelmisti, Ismim Serhat bozok diyecekken  ismim Serhat Bozo almanyada yasiyorum kumandanim dedi, heyecanlanmisti birden, herkesler bozo kelimesine biyik altindan gulduler, o dakikadan sonrada serhatin adi bozo olup cikti bozo asagi bozo yukariye, kendide benimsedi bozo ismini…. Sekiz kisilik bir gruptular, hep beraber egitim yapiyorlardi, tirmaniyorlar, aticilik,nisancilik talimi yapiyorlar, kosuyorlar, atliyorlar, gunun buyuk bir cogunlugu boyle egitimle geciyordu. Karsilarinda bir dusman yoktu, bazen bu kadar siki egitim nicin diye kendi kendine sordugu da oluyordu…….

…….Aksam yemeginden biraz sonraydi anidan kumandan yuzbasi bolugun icinde geldi ve hepsini siraya dizdi,Bolugun bir kisminin sabahin erken saatlerinde baska bir  bolgeye nakledilecegini, boluk cavusunun elindeki listede isimleri olanlarin butun techizatlariyla beraber sabah saat beste hazir olmalarini soyledi.Herkesi ani bir heyecan sarmisti, ne oluyordu, nereye gonderileceklerdi, cavusun okudugu listede Serhat ve Samsunlunun da ismi vardi,icindeki heyecan son raddeye gelmisti, gozlerine uyku gelmiyordu, uyumak istemesine ragmen uyuyamiyordu bu cok ani bir emirdi,sabahleyin nereye gideceklerdi.?
…..Sabahin erken saatinde 40 kisilik kafile iki grup halinda kamyonlara binip askeri hava alanina goturulduler, ordanda  bir ucaga binip bir saat kadar uctuktan sonra yine bir askeri Alana indirildiler, kamyonlara binip bilmedikleri bir karargaha goturulduler,karsilarinda yuksek ve sarp yamacli daglar gozukuyordu…Bir saat kadar dinlendikten sonra yeni kumandanin karsisina dizildiler, yeni kumandan bir komando albayiydi,Albay hos geldiniz cocuklar dedikten sonra buraya nicin getirildiklerini anlatmaya basladi, yeni gorevleri bu bolgede faaliyet gosterten ayirimci terroristlerle catismak olacakti, ayirimci merhametsiz terroristler komsu ulkenin sinirlarinda iceri girip gunahsiz vatandaslarimizi olduruyorlar, sizlerin gorevide bu daglik bolgede ya onlari canli yakalayacaksiniz yada imha edeceksiniz dedi.

…..Samsunlu bozo’nun can ciger arkadasiydi, kafa dengiydi saatlerce beraber konusur birbirlerine hayat hikayelerini anlatirlardi, Samsunlu cok durust ve milliyetci bir delikanliydi bu yuzden kani ona isinmisti, Gunduzleri helikopterler onlari karargahtan alip daglara birakiyor, onlarda ucsuz bucaksiz tehlikeli daglarda terrorist ariyorlardi bazen tek tuk silahlar patliyor ama buyuk bir catisma olmuyordu…Yasamlari tehlike icindeydi, her an ayaklarinin altinda  patliyacak bir mayin onlari havaya ucurabilirdi, ya’da pusuya yatmis bir eskiya terrorist makineli tufegiyle onlari bicebilirdi….iki hafta her gun degisik kisimlarda eskiya avina ciktilar, bir kaci tanesi teslim oldu, bir kacida olu olarak ele gecirildi.

…….<<<Vatan bolunmez sehitler olmez>>>

……..Aksam yemeginden sonra kumandan albay yine kogusa geldi,kumandan degil sanki bir asker babasiydi,karsisindaki genc cocuklara nasil hitasp edecegini cok iyi biliyordu, Albay; aldigimiz bilgilere gore bir grup eskiya yine komsu ulkenin sinirindan iceri sizmislar, kasabalara inmeden bu eskiyalari yakalamamiz lazim, yarin sizlere buyuk gorev dusuyor, bu insanlar acimasiz ve merhametsizdirler,kimsenin gozunun yasina bakmazlar,kallestirler, arkadan vururlar, hepinizin cok dikkatli olmasini istiyorum ikiser ikiser gezeceksiniz, dedi.
……Sabah karanliginde  yine iki helicopter 20 ser gruplar halinde komandolari daglara birakti,…Samsunlu Bozo,nun yanina gelip, Bozo icimde kotu hisler var, gel helaleselim dedi, Bozo ve samsunlu bir birlerine sarilip helallestiler,Samsunlu aileme bir mektup yazmistim, atmak kismet olmadi, bunu sana veriyorum eger bana bir sey olursa lutfen bu mektubu aileme ulastir, Bozo dedi, ikisininde gozlerinden yaslar dokulmeye basladi, sonra  Bozo biraz kizar gibi oldu,,aglama ba arkadasim biz askeriz,allahin izniyle bu gunleri de geride birakip ailelerimize kavusacagiz,, dedi,Samsunlu ve Bozo bir kayanin dibine cokup  sigara yaktilar, Bozo, bak Samsunlu seninle kardes gibi olduk,mert ve cesur delikanlisin, askerligimiz bitsin kiz kardesim Gulcani sana vereyim, cok iyi kizdir, boylece hayat boyu hem kardes hemde arkadas oluruz dedi, Samsunlu her sey kismet arkadasim askerligimizin bitmesine cok var,  sakadan demiyorsan sonra bu isi dusunuruz deyip sigarasini yere atip sondurdu, birbirlerini cok sevmislerdi, yedikleri ekmegi, ictikleri suyu paylasiyorlardi, Samsunlunun ailesi kafirdi, cogu zaman Bozo  Samsunluya yardim ediyordu.. …..Grup iyicene dagilmis, ama birbirlerinden cok uzak olmadan ikiser ikiser elleri tetikte gozleri karsilarda eskiya dusmanlarini ariyorlardi, Bozo cok keskin nisanciydi bosa attigi

……….<<<<Vatan bolunmez sehitler olmez >>>>

cok nadir gorunurdu,,, ogleye kadar dolastilar ama kimseleri goremediler, eskiyalar bir yerlere sinmislerdi,tepelerinde helikopter dolasip onlara havadan destek veriyordu, grup telsizle konusup ogle yemegi molasi vermeye karar Verdi, Bozo ve  Samsunlu yine sakin bir koseye cekilip aziklarini yediler mataralarindan sularini ictiler, Samsunlu;; Bozo’ya bakip;; ya biraz evvel kiz kardesimi sana veririm dedin, ciddimisin diye sordu, Bozo kiz kardesim senden iyisinimi bulacak, Gulcan akilli ve terbiyeli kizdir,bu sayede sende almanyaya gelir orda calisip yasarsin dedi, Samsunlu gozlerini onune egip utanir gibi oldu, sonra insallah olur, insaallah kismetse olur Bozo dedi…
…..Yarim saatlik moladan sonra yine ayaklanip eskiya  aramaya devam ettiler,sessiz sessiz dolasiyorlardi, karsilarinda gorunmeyen bir dusman vardi, ne zaman ve nerde karsilarina cikacagi belli degildi, cok dikkatli olmalari lazimdi, karsilarindaki dusmanlar, beyinleri yikanmis gariplerdiler,acinacak insanlardilar, ama beyinleri yikandigi icin kendilerini olume atiyorlardi, hemde olmiyacak bir duaya amin der gibi.. Elleri tetikde gozleri sagi solu tararken bir silah patladi, kendilerini yere attilar,can dostu Samsunlu yerde kivraniyordu, Bozo  silahina sarilip kursunun geldigi tarafi tesbit etmeye calisti,butun boluk yuzukoyun yere yatmisdi.Bozo Samsunluya goz atti, arkadasinin gogsu kan icindeydi,kursun gogsune isabet etmisti, surunerek yanina gitti,migferinin icindeki beresini cikarip samsunlunun gogsu uzerine bastirdi, bu arada telsizle haber Verdi. Ilk yardim gorevlileri gelip samsunluya ilk yardimi yaptilar, bu ara ustlerinden de iki tane jet ucagi ucup onlara havadan destek verdiler,kalles elden sikilan bir kursun Samsunlunun tam gogsune saplanmisti, on dakika sonra helicopter geldi ve samsunluyu hastaneye goturduler… Bozo goz yaslarini tutamiyordu, can ciger asker arkadasi vurulmustu. Kumandanin emriyle yerlerinden kalkltilar va belli araliklarla yurumeye devam ettiler, yurumuyorlar adeta yerde surunuyorlardi, bir kac yuz metre gitmislerdiki karsidan yine silah sesleri gelmeye basladi, kendilerini yere attilar, Bozo silah sesi geldigini tahmin ettigi tarafa yuzlerce kursun gonderdi.  Parmaklari tetigi sikarken hain kalles terroristler diyede avazi ciktigi kadar bagiriyordu, ates ediyordu ama karsisinda kimse gorunmuyordu, yine grup halinde surune surune ates atilan tarafa gittiler, arazi cok korkunctu pusu kurulacak ve saklanilacak yerleri coktu, gelen telsizle yakinlarda kimse olmadigini ogrenince ayaga kalktilar, biraz ilerde iki eskiyayinin olusunu buldular, digerlerinin kactiklarini zannediyorlardi.

……,<<<<Vatan bolunmez sehitler olmez >>>>

…..Helikopterler geldi, ikser ikiser kosarak helikoptere binmeye basladilar, hava alaca karanlikti, Bozo,da buyuk bir ihtimamla helikoptere kosuyordu, iste o sira bir silah daha patladi, Bozo sol baldirinda bir yanma hissetti, kendini hemen helikoptere cektiler, elini sol baldiri uzerine koyunca kan icinde oldugunu gordu, arkadaslari ilk tedavisini yaptilar,helicopter onu hastane bahcesine indirdi. Iste eskiyalar tarafindan atilan bir hain kursunda Bozonun sol ayagina saplanmisti, cekilen rontgende kursunun bir tarafdan girip obur tarafdan ciktigini gordular, kursun sinirlere ve kemiklere zarar vermemisti..kucuk bir ameliyat yapip kursun yaralarini temizlediler. Bozo kendine geldikten sonra arkadasi Samsunlunun hangi kogusta yattigini sordu, hemsire cok ozur dilerim basiniz sag olsun, arkadasin maalesef sehid oldu dedi, Bozo yastigini yuzune kapayip hickira hickira aglamaya basladi,askerlikte kazandigi bir can dostunu yine askerlikte kaybetmisti.. Bozo’nun almanyadaki ailesine haber verdiler, annesi ve babasi acilen telas icinde geldiler ve bir hafta kalip tekrar almanyaya donduler, Bozo 7 gun kadar hastanede kaldiktan sonra taburcu edilip birligine geri gonderildi, kendisine cok hafif bir is verdiler, ayagi tam iyi olana kadar gorev yapmasini istemiyorlardilar,.Burda cani sikiliyordu, daglara cikip o terrorist bozuntusu eskiyalarla catisip arkadasi Samsunlunun intikamini almak istiyordu, ama ayagi tam iyilesmemisti ve birakmiyorlardi.

…<<<<<<..Vatan bolunmez,, sehitler olmez…>>>>.

….Bir Cuma sabahiydi buyuk bir kumandanin karargahi ziyaret edecegini, herkese saat 11.00 hazir olmalari soylendi, saat 11.00 de buyuk pasa geldi, asker ictimaya gecti, pasa askeri selamladi teftis etti, nasilsin asker diye sordu, hep bir agizdan sagolun kumandanim diye bagirdilar, Karargah kumandani albay elindeki siyah bir kutuyla pasanin yanina gelip selam Verdi ve bir seyler soyledi,. Yuzbasi;; cavus Serhat bozok buraya gelsin diye seslendi, Bozo  sasirmakla beraber heyecanlandi  pasanin yanina gidip guzel bir topuk salami verip hazirola gecti, pasa kucuk siyah kutudan cikardigi bir gazi seref madalyasini Bozo,nun gogsune igneledi , bir kac  kelimelik Bozo’yu oven konusma yaptiktan sonra elini sikip yanagindan optu…
…… Iki hafta sonra Bozo,yu askerlikten terhis  edip erkenden teskeresini verdiler, ailesinin gondermis oldugu ucak biletiyle almanyaya dondu. Yine munchen hava alaninda ailesi ve yakin arkadaslarin dan olan 15 kisilik bir grup kendisini bekliyorlardi,  pasaport ve gumrukten gectikten sonra hepsiyle bir bir kucaklasti goz yasi doktuler, son olarak da baba ogul yine kucaklastilar, babasi;; bak iste evlat vatan borcu dedin gittin  askerligini yaptin borcunu odedin, simdi icin rahattir dedi… Bozo manali gozlerle babasina baktiktan sonra ;; hayir baba  esas benim vatan gorevim bu gunden sonra basliyacak.milliyetci olacagim icte ve dista vatanimi bolmeye ugrasan hainlerle bundan sonra-da ugrasacagim dedi..

….Sir, Ako_hox tarafindan yazilmistir.
….Okuyanlara binlerce tesekkurler.
…..Fiction.Kulaklarin cinlasin Bozo
..[/size][/size][/quote][/size]