Ataturk'un devlet adamligi...

AYŞE21

Aktif Üye
Arkadaslar icimden haykirarak  aglamak geliyor.........

Ataturk'un devlet adamligi, 
  Stalin'in verdigi bir demec ustune gidisi

Stalin'in Sovyetler Birligi'nin basinda oldugu donemler... Sovyetlerin Ankara Buyukelcisi unlu bir diplomat Karakan... 1917 Ekim Devrimi'nin yil donumlerinden birinin sabahinda Stalin, son derece sivri, anlamsiz ve onur kirici bir demec veriyor. Bu demecinde aynen sunlari soyluyor:

"Herkes bilsin ki, Rus Milleti; Bogazlarla, Ardahan'i ele gecirmekten asla vazgecmeyecektir. Cok yakin bir zamanda bu davalarimizi halletmis olacagimizi simdiden mujdeliyorum..."

Ayni gece Ankara'da Sovyet Buyukelciligi'nde de ihtilalin yil donumu kutlamalari yapiliyor. Cumhurbaskanimiz Mustafa Kemal Ataturk, gece yarisina dogru Stalin'in bu densiz demecinden haberdar oluyor ve maiyetine emrediyor:

"Arabalari hazirlayin gidiyorum."
"Pasamiz bu saatte nereye gidecekler?"
" Sovyet Sefareti'ne."

Mahiyetin etekleri tutusur cunku olayi kavrarlar, iclerinden birisi Ataturk'e:
"Pasa hazretleri nasil olur? Protokolsuz mu? Siz devlet baskanisiniz, protokolsuz nasil gidersiniz?"

"Ben protokol falan dinlemiyorum cocuk. Stalin vatanimin topraklarina goz dikmis, sen bana protokolden soz ediyorsun. Hazirlayin arabalari." diye cevap verir.

Buyuk onderimiz ve arabalar hazirlanir. Ataturk ve maiyeti, Sovyet sefaretinin kapisina dayanir.

Ulu onderimiz yuzu asik bir sekilde yukari cikar ve o sirada sefarette buyuk bir balo vardir. Ataturk kendisini karsilayan Buyukelci Karakan'i gorunce:

"Merhaba Karakan" der ve ayni sert ifadeyle devam eder. "Rahatsiz ettik ama sen benim sahsi dostumsun, kusurumuza bakmazsin. Bir hususu esasindan anlamaya geldim."
"Emredin Sayin Baskan"

"Ajanstan ogrendigime gore, basbakaniniz Stalin, Ardahan'la Bogazlari istemis, karari katiymis...Pek yakin bir gelecekte bu kararini uygulayacakmis. Tam boyle soyleyip soylemedigini bilemem ama buna benzer seyler soylemis. Tabii ki bu nutkun da bir sureti sende vardir. Getir bakalim sunu da isin aslini faslini iyi anlayalim."

Stalin'in nutku getirilir. Ataturk metnin o kismini yanindakilere kelime kelime tercume ettirir. Nutuk ajanstan gecen metin ile aynidir. Ataturk sorar:
"Karakan, sefaret telsizinden derhal Stalin'i bulduracaksin. Bu beyannatindan vazgecip gecmedigini sorduracaksin. Basbakanin tukurdugunu yalayacak, yalamazsa ben yapacagimi bilirim. Bu cevap bu gece gelecek cunku benim senin basbakanindan daha onemli kararim var. Istedigim cevabi  almadan sefaretinizden disari adim atmam. Eger cevap istemedigim sekilde gelirse bil ki buradan cikip dogru Rus sinirina gidecegim..."

Karakan caresizlik icinde telsizin basina kosar ve Ataturk'un soylediklerini aynen nakleder. Stalin'den gelen cevap buyuk onderimizi tatmin eder cunku cevapta aynen soyle soylenmektedir. "Stalin surcu lisan eylemistir. Bogazlar'la Ardahan'i almak gibi bir arzusu katiyetle yoktur..."
Ataturk cevabi okuduktan sonra Rus Buyukelcisi Karakan'a hitaben "Karakan seni geri cagirirlar ve yasatmazlar. Uzun suredir tanisiyoruz, istersen bize iltica et."
Karakan bu teklife olumsuz cevap verir ve cevabi telgraftan hemen sonra bir telgrafla geri cagrildigini aciklayarak: "Tesekkur ederim. Sizi tanimis olmam bile kafidir ancak memleketinizdeki vazifem sona ermistir. Yarin hareket edecegim."
Ataturk fazla israr etmez ve Cankaya'ya doner. On gun sonra soyle bir haber gelir. Sovyetler Birligi'nin eski Ankara Buyukelcisi Karakan firinda yakilmak suretiyle idam edilmistir.

bana  mail olarak gelmiştir..