Akdenize haydeee !!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sir_ako

Aktif Üye
Akdenize .Haydeeee !!!
…….Kapadokya ve karadeniz turundan sonra programimda  ege ve akdenizi de gormek vardi..Diger iki turu ETS tur ile yapmistim, Akdeniz turu icin yine Ets,ye gittim,  ege akdeniz turunun iki hafta sonra basliyacagini soylediler, biraz uzuldum Vakit nakit’dir deyip baska yerlere bakmaya basladim….Ana caddede Hey tur tabelasi gozume carpti oraya girdim, Ilk turlarinin bu hafta basliyacagini soylediler, cok sevindim ve iki kisilik reservasyon yapip ucretini odedim….
…….Bir kac gun bekledikten sonra Cuma gecesi saat 23.00 de Kadikoy evlendirme dairesi oto parkinda otobusumuze bindik….Sezonun ilk turu oldugu icin 23 kisilik bir grup vardi, cogunlugu  bayanlardi.Hareketimizden biraz sonra Rehberlerimiz Zehra ve Numan(nisanliymislar) kendilerini ve kaptanimiz mehmet kaptani tanitip iyi yolculuklar dilediler, biraz sonra gebze civarlarinda ki feribot iskelesine geldik ve  yalovaya gectik, yine kutular icinde yiyecek ve icecekler verildi. Hatira olarak birer tanede kucuk seyahat omuz cantasi verildi…..Bir kac saatlik yolculuktan sonra  Ayraniyla meshur susurluktaki bir dinlenme tesislerinde ilk molamizi verdik, 45 dakika sonra tekrar yola devam, ettik.karadeniz gezimde etraf yemyesildi bir cok dereler irmaklar vardi, bu taraflarda sadece susuz dere yataklarini gordum, sabahin erken saatlerinde izmirin yanindan gectikten sonra yine yol kenarindaki bir dinlenme tesislerinde ikinci molamizi verdik, kahvalti ettik, yine yola ciktik, bir kac kilometre otede selcuk  ve efes harabeleri varmis, programda olmadigi icin efes,e giremedik, tepedeki meryam ana  evine ciktik, biraz dinlendik evi gezdik,Cesmelerinden sular ictik, bir cok yabancilar orda haci oluyorlardi, Ev icinde resim cektirtmedikleri icin hatira olarak disardan bir kac  resim  cektik,
……Meryam ana evinden sonra kaptanimiz daglara dogru direksiyorn kirdi, virajli yollardan bir hayli tirmandiktan sonra cok eski bir yunan koyu olan sirinceye geldik,Burda ,evvelden yunanlilar yasarmis, istiklal harbinden sonra yunanistana goc etmisler, yunan  mimari tarzi evler, yalniz  evlerin bir ozelligi var, her evde balkon olmasina ragmen diger evin balkonu gorunmuyor, oyle dusunmusler, yani bir aile balkonda oturup cayini icerken obur evlerin balkonlarindan kimse onlari gormuyor. Biraz evlere baktik, sirincenin ayri bir ozelligide sarap cenneti olmasi, butun dukkanlar hediyelik esya ve sarap satiyorlar, gruptan bazilari sarap aldilar.Koye girince insan gayri ihtiyari sanki eski zamana geri gitmis gibi oluyor.

………. Eski yunan koyu sirinceden ayrildiktan sonra kus adasina variyoruz, gercekten cok guzel bir yer, biraz carsilari geziyoruz, sahilde yuruyus yapiyoruz adanin ucunda eski bir kale var, kapisina kadar gidiyoruz, kapisi kilitli oldugu icin iceri giremiyoruz,,yuklu bir programimiz oldugu icin kisa moladan sonra yolumuza devam ediyoruz, dunyanin ucuncu ve turkiyenin ben buyuk tapinagi olan didyma apollon tapinagina geliyoruz, tapinagi ziyaretten evvel tam karsisindaki lokantada yemek yiyoruz, sonra tapinaga giriyoruz, erkek rehberimiz  uni mezunu arkelog, tapinak hakkinda bir hayli bilgi veriyor, binlerce sene evvel o taslari nasil oyup isledikleri bir hayli insani dusunduruyor..tapinaktan sonra yolumuza devam ediyoruz didim den gectikten sonra bafa golu kenarinda mola veriyoruz gol kenarindaki kahvede isteyenler bir seyler iciyor, resimler cekiyoruz,,hava kararirken bodruma giriyoruz, bir kac sokak  dolastiktan sonra otelden biri arabasiyla gelip bize rehberlik yapiyor ve  guler resort’a yerlesiyoruz,Bodrumun gumbet semtinde bir yer, banyomuzu aldiktan sonra aksam yemegini yiyoruz, butun sokaklar bayir ve evler beyaz boyali hepsi bir birine benziyorlar, otelde her sey dahil icki kahve cay bedava, balkondan bakinca asagilari rengarenk civil civil saat ne kadar gec olsada hayat devam ediyor…..Carsiya cikiyoruz, biraz dolasiyoruz, sonra yolumuzu kaybediyoruz, bu sokak miydi o sokakmiydi diye sokaklara girip cikiyoruz, ,, otelin ismi aklimda oldugu icin bir esnafa soruyorum oda tarif ediyor ve otelimize geri donuyoruz.

…..Sabahleyin tekne turu var ama ne yazikki cok yagmur yagiyor, tur iptal ediliyor, ben minubusle bodruma iniyorum, hava aciliyor, bodrum carsisini dolasiyoruz.her taraf turist dolu. Esnaf ayni esnaf isine gelirse diye ,turistlerde cok para var oldugunu dusunup istedigi fiati soyluyorlar, dukkanlar en pahali marka gozluklerle dolu, bizim buralarda pahali gozlukleri camekan icinde kilitli tutarlar tr.dede sokakta satiyorlar. Ray ban gozlugu bakiyorum hosuma gidiyor, fiatini soruyorum 25 ytl. Diyor, bendekiler 200 dolar, sonra bakiyorum gozluklerin hepsi sahte, 20 ytl.ye bir tane aliyorum, bir suru gunes gozlugum var ama is olsun diye,original gozluklerde marka sag camda benim aldigimda sol camda, yani gozlukten anliyan hemen fake oldugunu bilir.Bodrum kalesine cikiyoruz, dolasmak bir hayli uzun suruyor, cok ingiliz var bir kacinla biraz sohbet ediyorum,kalenin bir cok yerlerinden resimler cekip kayitlar yapiyorum, bem beyaz bir bodrum, catilarda kiremit yok hep duz cati.Bodrumun icini ve kalesini gezdikten sonra otelimize donuyoruz, aksam uzeri tekrar yakindaki carsiya cikiyoruz, sicak oldugu icin disarlarda fazla insan yok esas nes,esi geceleyin oluyor.Otelin havuzunda yuzuyorum, acik bufe iki bardak bira iciyorum bazi ingilizlerle arkadas oluyorum  20 kisilik bir grup gelip otele yerlesmisler,ingiltere fiatlarina gore her sey dahil turkiye onlar icin cok ucuz,beles cennet, ickileri beles buluncada sarhos olana kadar iciyorlar, raki,yada fena alismislar.

……….Sabah kahvaltisindan sonra yine yola dusuyoruz, rotamiz  marmaris. Gokova’ya dogru hareket ediyoruz, azmak cayi uzerinde tekne turu yapiyoruz, kendimizi akvaryumun uzerindeymis gibi hissediyoruz, gidis donus 45 dakika suruyor, burdan sonra marmarise geliyoruz, kisa bir sehir turu yaptiktan sonra icmeler iskelesinde tekneye biniyoruz, bir cok yerlerde kiyiya yanasip denize girdikten sonra gec saatlerde otelimize geliyoruz,
……..Masmavi akdeniz sularinda yuzmek cok zevkli oluyor,Bir yerlerde nerede oldugunu hatirliyamiyorum asiklar yolu var bir cok eski filimlerde vardir, orda durup yuruyus yapiyoruz, bekar olanlar agaclara sarilip dilek tutuyorlar. Kimisi ince kimiside kalin agaclara sariliyorlar.
………….Fethiyedeyiz, sabah kahvaltisindan sonra dalyana hareket ediyoruz, burdan teknelere biniyoruz,  bir ara teknemiz duruyor karsi tepelerde bulunan kral mezarlari icin rehberimiz konferans veriyor, bizde resimler cekiyoruz, sonra teknemiz hareket ediyor ve caretta kaplumbagalarinin yumurta birakma yeri olan iztuzu plajina geliyoruz, kumlar cok sicak ciplak ayakla yurumek imkansiz, kumlar uzerine tahtadan yurume yolu yapmislar, burda denize giriyoruz, kaplumbagalar  rahatsiz olmasin diye cok tedbir almislar, geceleri isik bile yaktirmiyorlarmis normal su bile getirtmemisler, tuzlu su ile dus aliyoruz. Geriye donup bir yerde oglen yemegi yiyoruz, burda meshur kukurtlu camur banyolari var ama bizim fazla vaktimiz yok, burdaki molamiz bitince gocek uzerinden olu denize gidiyoruz gercekten cok guzel bir yer bir tarafi deniz bir tarafi yuksek dag, dagdan parasutle atliyanlar cok, onlari seyrediyoruz,,,,hava kararirken otelimize donuyoruz,bu otelde cok guzel ve temiz bir otel her sey dahil icki bedava saat 21,den sonra disko basliyor isteyenler cikip kendini dagitiyorlar, burdada bir hayli ingiliz turist var…..bir tanesi bir sey soyledi bende cevap verdim biraz konustuk, yahu  bu turkler acayip adamlar hemen hemen herkes biraz ingilizce biliyor dedi, gercekten turistik bolge oldugu icin garsonlar otelciler esnaf cat pat ingilizce konusuyorlar…..

…….Grubumuz cok guzel herkes birbirine kaynasti guzel bir dostluk basladi, bu gun mavi yolculuk var, fethiye limanindan buyuk bir tekneye biniyoruz, ayni turun diger 40 kisilik bir grubuda bize katiliyor ya,da biz onlara katiliyoruz, ust guvertede gencler muzikle dans edip oynuyorlar, turun adi 12 adalar turu bir cok yerlerde durup denize giriyoruz, bazi yerlerde karaya yanasiyoruz bazi yerlerde acikta denize giriyoruz,yas 61 ama deniz sevgisi beni daha baska yapiyor, kendimi genc gibi hissediyorum, genclerle beraber teknenin en ustunden atliyorum, ogle yemegimizi teknede yiyoruz, cok guzel ve nes’eli bir gun geciyor, otelimize dondukten sonra aksam yemegimizi yiyoruz, ve tekrar otobusumuze binip sahile gidiyoruz ayni tekne bizi bekliyor, 65 kisilik grup mehtap turuna cikiyoruz, teknede 3 tane calgici var, biraz caliyorlar, sonra sira sira dolasip istek aliyorlar, bende bir 5 lik sikistirip bir parca caldiriyorum, istekler bitince oyun havalari caliyorlar, daracik koridorda millet  oynuyor, biz sekiz kisilik bir grup hem bira iciyoruz, hemde calinan parcalara eslik ediyoruz, sanki icimizde buyuk bir depresyon varmis gibi bazen gozlerimiz yasariyor…..Kemanci cok eski bir parca caliyor, bir bayan sarkiyi soyluyor, soylenmesi cok zor bir sarki kadin kendini  parcaliyarak soyluyor, her baslangictan once derin bir nefes cekiyor cigerlerine,tekne sahilden biraz acikta demirli, vakit o kadar cabuk geciyorki, kemanci yine yanimiza yaklasiyor, ve oyle derttli bir parca caliyorki bir ucunda ebru bir ucunda ben  baslarimiz kemancinin omuzuna dayali dinliyoruz duygulaniyoruz ve gozyaslarimizi bosandiriyoruz.,hic bitmesin dedigimiz bu guzel  mehtap geziside bitiyor otobusumuze binip sarkilar turkuler soyliye soyliye otelimize geliyoruz.
…..Kaptanimiz ikinci gunde bir kaide koydu verilen zaman icinde kim otobuse gec binerse hazirlanmis bir kutuya en azindan bir ytl ceza parasi atiyor, af yok Fethiyedeki otelimizden bir gece gezisine otobusle gidiyoruz yerin ismi hayalet koy, burasida cok eski bir yunanli koyuymus, gitmisler, sadece evlerin duvar iskletleri kalmis, bazi evlere isiklar koymuslar, bir kac cay bahcesi var bir tanesine oturup cay kahve iciyoruz,yunan muzigi dinliyoruz,karanliklar icinde az isiklandirilmis evler gercekten  hayalet evleri gibi gozukuyor. parasini kaptanimiz ceza paralarindan oduyor, 33 ytl filan toplanmis,.Sabah kahvaltisindan sonra fethiyeyi terkediyoruz, sahil yolundan gidiyoruz, programda sakli kent var onu goruyoruz, dinlenip cay iciyoruz, bir coklari sakli kent icinde yuruyus yapiyorlar, kas, ve kalkanda kucuk mololar verdikten sonra  daracik ve kotu yollardan gecip kekova’ya geliyoruz, burda tekneye biniyoruz, ogle yemegi teknede, burasi batik kent eski tarihi bir sehir sular altinda kalmis, bir kismida karada. Bazi yerlerde durup yuzuyoruz, tam yemek yerken teknenin sag tarafindan bir kiz iceri giriyor, korsan gibi basina ortu takmis, komando gibi bir sey, merhaba nasilsiniz deyip resim cekiyor, allah allah, her halde tur reklami icindir diye dusunuyorum, arkamizdada kucuk bir sandal bizi takip ediyor, meraklaniyorum ,kiz her kesin resmini cektikten sonra bir islik caliyor, kucuk sandal tekneye yanasiyor ve kiz icine atliyor suratle uzaklasiyorlar.,tekne turu bitince karaya cikiyoruz, otobusumuzun yanindaki bir panoda her kesin resimleri var tanesi ya bir yada 2 ytl, tekneye atliyan kiz cekmis ve tab etmisler. Orda kendi resmimizi gorunce mecburi aliyoruz,..Hava karariyor ve bizde antalyanin lara plajindan otedeki bir yerde otelimize geliyoruz, yorgunluk var, yemek yeyip uykuya daliyoruz.

…..…Tatildeyiz ama gunler cok cabuk geciyor. Bu gun de cok hizli bir gun olacak, sideye gidiyoruz  ototbusumuz parka  park ediyor, burdan traktorlerin cektigi romorklara binip side carsisinin basina gidiyoruz, yuruyerek asagilara iniyoruz tarihi kalintilari goruyoruz, carsiyi geziyoruz, burdada bir apollon tapinagi var sadece sutunlari kalmis, burdan ayrildiktan sonra manavgat selalesine gidiyoruz, cok guzel bir yer, bol bol resim cekiyoruz, cektiriyoruz,……Done done alanya kalesine cikiyoruz, cok yukseklerde kurulmus bir kale  bir kosesinden esirleri cezalandirdiklari insanlari asagiya atarlarmis, gelen turistlerde tas atiyorlar tas kiyidaki kayalara carpmadan denize duserse seviniyorlar, bende bir iki kucuk tas firlattim ve denize dustu. kaleyi geziyoruz,,,, asagilarda damla tas magarasi var icine giriyoruz, harika bir yer,burda resim cekmek serbest.otobus alanya kalesine tirmanirken insanin ici urperiyor, hele kale kapisina geliyoruz, daracik bir kapi otobus yavas yavas kapidan suzulup iceri giriyor, kaptana iyi bir alkis veriyoruz, antalyadan alanyaya giderken cok plajlar var cogunlugu dolu.,ne yazikki boyle guzel yerler turistik anlamdan cikip yerlesim merkezleri oluyor, dev gibi binalar buralari olduruyor,…Toros daglarindan gelen dim cayina ogle yemegi icin gidiyoruz, cok guzel bir yer dere kenarlari restorant dolu, bir tanesine oturuyoruz divan usulu yerde minderler uzerine oturup yemek yiyoruz,unutamiyacagim bir ogle yemegi oluyor, grubumuz ayni  yedi kisiyiz, bu gun de boyle bitiyor, gruptan bir kac kisi kaldigimiz otelden sikayetci oldular, rehberimiz sefine telefon edip oteli degistirme musaadesi aldi, aksam karanliginda otele gidip esylarimizi aldik ve baska 5 yildizli bir otele gittik, bes yildizi yerin dibine batsin, aksam yemegini yedik dinlenecegiz. Mubarek hava alanindan kalkan her ucak buyuk gurultuyle otelin ustunden geciyor gel de uyu uyuyabilirsen, zar zor bir kac saat uyudum sabaha karsi saat 4,de kapim calindi, hayirdir deyip kapiyi actim, bir almanmiydi fransizmiydi pek anliyamadim bir seyler soyleyip obur kapiya gitti, galiba erken saatlerde hava alanina gideceklerdi arkadaslarini uyandiriyordu, yalnislikla benim kapiyada tikladi, tiklama degil sanki cekicle vurdu….

…….. Bu gun turun son gunu otelden saat  11,00 ayrildik biraz dinlendik yani, ondan sonra koprulu kanyona dogru yola ciktik toroslarin eteklerinde virajli yollardan koprulu kalyona geldik, burasi rafting yeri. Once oturup karnimizi doyurduk,yaf benim yasindaki adamin rafting de isi ne ?, denizden korkmam rafting de yaparim dedim bir kac genc hanim korkuyorlardi biraz moral verdik velhasil turdaki herkes rafting yapmaya razi oldu, basimiza migferleri gogsumuzede can yeleklerini taktik ve girdik nehire, 13 klometrelik bir yol 3 saat suruyormus, 8.er kisilik gruplar halinde  3 boat’ a bindik kimi yerlerde heyecanlandik kucuk selalerden atladik kopuklu sulardan gectik, kimi yerde durduk yuzduk kimi yerde kenara cekip mola verdik, videocu kayit yapip resim cekti, heyecanli bir rafting den sonra karaya ciktik  dus aldik uzerimizi degistik caylar ictik cekilen filmi seyrettik,  kimileri 25 ytl.ye Cd aldilar benim cimriligim tuttu 20 yap alayim dedi adam inat etti bende almadim bir kac resim aldim,… Burdan ayrilip son gorecegimiz yer olan kursunlu selalesine gittik, hava kararmak uzereydi alaca karanlikta selaleye indik, Gercekten harika bir selale ,resimler cektik ve isparta  Egridir golu kenarindan istanbula dogru yola ciktik,bu arada kaptan ve rehberlerimiz icin bahsis topladik ve verdik cok memnun oldular. iki moladan sonra sabahin erken saatlerinde kadikoy evlendirme dairesi onunde durduk, karsiya gececek yolcular otobusden inip bizlerle vedalastilar.her seyi severimde vedalasmaya gelince icime bir huzun coker, hayatta bir sefer gordugumuz belki bir daha asla gorusemiyecegimiz genc ve yasli insanlarla sarilip kucaklastik,ne zaman birisine sarilip vedalassam gozlerime yaslar dolar bogazima bir uzum tanesi takilir. Bu seferde boyle oldu, bu turdan uc  guzel dostluk arkadaslik dogdu,zaman zaman msn,de gorusuyoruz, olmez sag kalirsak 2009 yazinda hep beraber gap turuna gitmeyi planliyoruz………Iste boyle 10 gunduz 9 gece 7 gece otellerde gecen bir turda boyle bitti. Geriye tatli hatiralari kaldi,….Zaman zaman benide koynunuza alin ey hatiralar sarkisini mirildaniyorum.

Okuyanlara cok tesekkurler.
Ako_hox.un turkiye gezilerinden.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...