Adetlerle evlenmek zorunluluğu

sebnemsever_42

Aktif Üye
Cok güldüm valla fıkra gibi birşey bu ya:)))))))

Adetlerle evlenmek zorunluluğu

Evlilik kararı alındıktan sonra örf ve adetler üzerine ısrar eden aile büyüklerine ters gitmeyin! Yok damat bohçasına ipek pijama konulmalıymış da damatlar artık bu pijamayla alay edermiş de...

Beterin beteri var! Eğer Çin'de gelin olsaydınız, oranın adetine göre damadın ailesi astroloji uzmanına başvuracaktı. Eğer uzmanın hazırladığını damadın ailesi onaylarsa, evlenecek çiftin doğum saatini ve tarihini kızın ailesine göndererek, aynı işlemi onların da yapmasını isteyecekti!

Evlilik yatağını damat hazırlayacakta ve üzerine portakal, fiştik, meyve dolduracakta ve mahallenin tüm çocuklarının yatak üstündeki bu malzemeyle (!) oynamasını isteyecekti.

Çünkü yatağın üzerinde ne kadar çok çocuk olursa, o kadar çok doğurganlık olacağına inanılıyor. Yani evlilik = çocuk doğurmak olarak algılanıyor... Şimdi anlıyor musunuz Çin'in nüfusu neden bu kadar yoğun?

Beyaz gelinlik hayaliniz varsa unutun! Çin'de gelinler düğünde kırmızı ayakkabı giyer ve kırmızı duvak örter. Nedimelik yapan bayanlar gelinin horoskopuyla uyumlu doğum yılına sahip kişilerden seçiliyor. Yani arkadaşlarınızı bile seçerken, düğünde yârenlik edebilir mi diye önceden astrolojik durumunu incelemelisiniz.

Ayrıca Ay takviminin 7'nci ayının son 15 gününde evlenmenin uğursuz olduğuna inanılıyor. Çünkü o dönemde cehennemin kapısının açılıp, kayıp ruhların serbest kaldığına inanırlar. Bizim iki bayram arası evlenme işine benziyor. Kalkar da ruhlardan biri ya çiftin aklını çelerse? Yahu kardeş siz zaten dünyanın yansını kaplamış çekik gözlülersiniz, pirinç yemekten cüce kaldınız, kabızlık çekmekten gözleriniz kısıldı. Evlenip, nüfusa bir düzine Çinli daha karmanın ne alemi var diyebilir...

Peki ya Kore'de evlenmek zorunda kalsaydınız? Biliyor musunuz ki her kavga ettiğinizde mahalleye ve eve gelen misafirlere bildirmek üzere tahta ördeklerle haşır neşir olmak durumundaydınız! Kore'de evlilik geleneklerinde ördek ve kaz çok önemli. Düğünden sonra, çiftin evine bir çift tahta ördek konuluyormuş. Eğer ördekler karşılıklı konursa çift iyi geçiniyor, ters konursa çiftin kavga ettikleri anlamına geliyor. Esas Iskoçya tarafında çok enteresan bir gelenek var.

Gelin düğünden bir gece önce aile büyüklerinin ortasına oturuyor ve onlara ayaklarını yıkatıyor. Çiftin mutluluk yolunda yürümeleri için yapılıyor bu iş! Kaç kaynana (!) oğlu mutlu olsun diye bu gelin ayağı yıkama işine he der bilemem artık. Zaten bu yüzden Türkiye'ye bu gelenek sıçramamış oralardan herhalde... Afrika'da bazı yerlerde kız istenirken gelin adayına para ve fısük veriliyor. Gelin kabul ederse damatla bölüşüyor. Bu iş bana hayvanat bahçesinde kafesin yanına maymunu çağırma işini anımsattı sevmedim... Afrikalı kızlar niye itiraz etmiyor anlamadım da.

Siz esas Vikingler zamanında yaşamadığınıza dua edin! O zamanda evlilikler açık arttırma şeklinde yapılıyormuş. Damat adayı gelin adayı için kızın babasına fiyat teklif eder ve bu fiyat üzerinden pazarlık yapılırmış. (Şimdi aranızdan bazılarınızın "ne var bunda ya başlık parası bizde yok mu?" dediğini duydum.) İyi de kardeşim ben milattan sonra 1000 yıllarından bahsediyorum 2005'ten değil. Gerçi ll'inci yüzyılda bizim Karadeniz kıyılarına da uğramışlardı başlık parasını hatıra mı bıraktılar ne?

Bosna-Hersek'te ise damat adayı kızın ailesi tarafından sorguya tabi tutuluyor ve gecenin sonunda uygun damat olduğuna karar verilirse şekerli kahve, huyu suyu beğenilmezse sade kahve ikram ediliyormuş. "Acı kahve" dedikleri bu olsa gerek. O evden nasıl çıkar adam da hayatına birşey olmamış gibi komplekssiz devam eder orası meçhul!

En fenası Pakistan'da. Şükredin ki bu memlekette gelin adayı değilsiniz. Pakisan'ın bazı bölgelerinde damat adayı kızın aile büyükleri tarafından sınavdan geçiriliyor. Bu sınavda, aile büyükleri damat adayına akla gelebilecek tüm hakaret ve küfürleri ediyorlar. Damat ise tüm bunlara katlanacak soğukkanlı davranacak. Sınavdan başarıyla geçen genç evlilik iznini almış olur. Kızı alır da, sonra kızdan hıncını çıkarır mı çıkarmaz mı ülkedeki evliliklere ve kadının haline bakın siz karar verin...

derin***

Yeni Üye
ayy çok güzel yaaa öldüm gülmekten sağol sebnem

3va

Yeni Üye
:cheesy :cheesy :cheesy :cheesy
inanmıyorum ya koptum resmen :) :)

teşekkürler şebnemcim :eek:k

Kalpsiz

Yeni Üye
ßu ne yaaa sadece saçmalıkların bizde olduğunu sanırdım!

C

C@NiK

yaa neleri varmış duyun duyun  :p :p :melek:

bizim damatlar ne kadar şanslı .bide hep şikayet ederler  :cadii :cadii

FIRARI_KIZ

Yeni Üye
cok güzel olmusya süperr biz  sansliyiz gercekden :D

Sir_ako

Aktif Üye
ellerine saglik guzel bilgiler, en iyi evlenme tas devrinde olurmus,kendine kadin ariyan magara devri  erkegi, elinde koca bir sopayla istedigi kadinin kizin yanina gidermis, kalin sopasinla kadinin basina bir tane vurup bayiltirmis, sonrada saclarindan surukliyerek magarasina gotururmus, iste boyle evlenirlermis,mis,mis,mis,ler. :bang

Aşkyıldızı

Aktif Üye
                    ADET  GELENEK  GÖRENEK  TÖRE....
                    ÇOĞU  SAÇMALIK...ÇOĞU  ANLAMSIZ.....
                    O YÜZDEN  TAKTIĞIM  YOKTUR...
                    HANGİ  ZAMANDA  YAŞIYORUZ ,  VAR MI ÖYLE.....
        (  AMA NE YALAN  BUNU YAŞAMAK  ZORUNDA OLANLARA DA ÇOK  ÜZÜLÜYORUM)
                                                                                                  :ter:  :ter:  :ter: